NuMo: Men vad är egentligen Karlins spelsätt? Är det frejdigt spel eller det mer cyniska? Det är väl fortfarande ingen som riktigt vet det? När det gått dåligt har han ofta sagt att vi faller ur ramarna. Är ramen då det mer cyniska spelet? Det har vi iaf inte sett speciellt ofta. I år skulle vi bli mer fysiska och med mer kämpaglöd men det har vi inte sett än så länge. Hur ska vi ha det egentligen? Vi har oftast vunnit på individuell skicklighet i kombination med att målvakterna spelat bra. Sällan en ramstark insats.
Vi kan kanske kan kravla oss upp i SHL direkt om alla stjärnor står rätt. Men sen då? Nä jag hoppas på det bösta men jag är tveksam. Åtminstone i det långa loppet
Bad_Brett: Förstår bara inte varför en kunnig man som du letar billiga ryggdunkar? Du har många bra poänger men nu så är du bara en skitnödig hysteriker.
modomille: Det finns alltid bortförklaringar till att vi förlorar och misslyckas det kanske är därför vi spelar i HA medan lag som Brynäs och Timrå Spelar i SHL.
Zource: Mycket troligt. Den där magsjukan har ju hemsökt oss i något år nu. Dags att ta tag i det nu kanske. Träskallarna ska kanske lära sig att tvätta händerna till en början.
Nä, vi har inte spelar på ett och samma sätt i BP. Vi har inte haft kapacitet att spela med ett pressystem för då gick vi bort oss för mycket.
Han gick då över till en tät liten box för det var något som inte lurade ut våra spelare i ett naivt spel. Offret har varit att vi blir små, krympte och behöver en målvakt som tar skottet om vi inte lyckas täcka, och att vi tar returer och lyckas slå ut pucken ur zonen.
Vinsten är att vi inte går bort oss, blir särade och helt bortgjorda. Karlin har anpassat sig till "forntiden" för det är där spelartruppen förstår.
0-5 nu. pinsamt för alla.
Så summa summarum. Vi har provat andra system speciellt under SHL tiden då vi inte räckte till.
Vargen: Tänk att Topping, han som inte fick vara kvar i MoDo inför andra SHL säsongen, plötsligt åker cirklar runt prestigevärvningen, loket, modohjärtat Olofsson.
SPOODI: Haha ja men är man till största del kritisk och bara skriver på forumet när det går emot i princip så är det ju ganska bra odds på att man har rätt. 😅
Bad_Brett: Vi ska ju förlora 10-12 matcher och göra några bottennapp om vi ska kunna gå upp. Går det för lätt i serien så vinner vi inte slutspelet. Ligger vi topp fyra så behöver vi inte värva innan jul. Efter jul och framförallt in emot slutspelet så ska vi va i topp.
Modo-Målet: Ja man undrar om det är fler i öaget som åkt på sjuka. Ser så otroligt dåligt ut. Bara att alla ramlar hela tiden? Kelleher spelar samma svåra spel men utan fart t.ex.
Vi har nu sjuka på jobbet nu där halva kontoret är hemma så säkert nå liknande som går. Är ju flera med barn i förskoleåldern också.
Angående Jeppes hemjobb så tycker jag han är rätt duktig på konservera energi ibland. T.ex. i PP tar han inte ett skär i onödan defensivt... Han har ju också visat flertalet gånger att han är en humörspelare av rang. När det går dåligt blir han i regel klappkass och grinig bara.
Bad_Brett: Varför gråter du så mycket när du är så hård och non woke? Du kanske inte ser det själv men du liknar mer en surdegsbakande södermalmare än något annat..
NuMo: Vi har spelat på exakt samma sätt i boxplay senaste 4 säsongerna där är Karlin inte så förändringsvillig. Tycker snarare att han verkar vara lite tjurig på att köra på samma sätt.
Modo-Målet: Jag är inte självproklamerad kung, ni har det svart på vitt att jag är kung. Populäraste inlägget i historien i denna gästbok, och överlag bäst inlägg->like-ratio.
Micke Hjälm: Alla kan köpa en förlust i en tuffare bortamatch. Men frågan är om vi, med vår målsättning, ska acceptera insatser som ikväll? Hoppas Gradin ställer högre krav än så som chef.
Ja, kanske är Karlin för innovativ? jag vet inte var det innovativa är någonstans om jag skall vara ärlig, så försöker han ta utvecklingen åt felaktigt håll?
Oavsett så är just det det innovativa. En forskar gör en massa experiment och tror hårt på sin idé. Han provar och testar sin idé ända tills han inser att han tagit fel väg.
Frågan är ju om Karlin tagit fel väg och om han inser att det är dags att ta en helt annan väg. Men innan dess lär han nog fortsätta att vara innovativ för att få sin idé att fungera. Det är ju det som är utveckling, även om det inte gav de resultat man trodde. Innovativt och framtidstänkande innebär ju inte att man lyckas,utan att man försöker, hela vägen ut.
Nu är det tidigt på säsongen, jag är i alla fall villig att ge honom chansen en tid. Att det går fyra år spelar inte så stor roll.
Han har ju fått olika kemiska ämnen att hantera, speciellt den här säsongen. Han har potentiellt explosivt material nu, men ämnen han inte hanterat innan.
Jag trodde i alla fall inte at de skulle gå obesegrade den här säsongen, speciellt inte i början.
Det verkar populär att vara negativ nu på forumet men som vissa försöker skriva i vimlet av dom mindre positiva inläggen så är det är EN match utav många. Det blir sådana matcher på en säsong ibland... djurgården fick dyngstryk av frölunda å vann matchen efter
Vikingmodo : Så vi spelade inte bäst hockey när vi gick upp? Och vi höll oss inte kvar första året i SHL? Du behöver ta en öl och låta kärringen sköta klagandet. Jisses ni som skriker er hesa nu är dom största förlorarna. Looser mentalitet deluxe. Våga tro lite för fan. Det kommer inte bita er i kuken!
Bad_Brett: Jag är hedrad att den självproklamerade kungen bad_brett ber mig om lov att framföra sina åsikter. Kritisera på du, jag tror att sjukdomen som kommit in i laget påverkar fler än vi anar och det krävs inte så många procent nedgång för hamna efter ett desperat Oskarshamn på hemmaplan.
För ditt eget blodtrycks skull, stäng av kvällens match, gå och lägg dig vakna till en fin lördag istället.
Gavelo: Det är uppenbart att många supportrar lider av Stockholmssyndromet. Ju mer uppenbart det blir att Karlin inte är den där geniale taktikern som han har målats upp som, desto mer idogt försvaras han av supportrarna.
Med en vettig coach och två nya backar hade detta lag kunnat segla genom HA på samma sätt som Brynäs och HV 71, men nu ska vi i stället låtsas som att det är helt rimligt att det ser ut som det gör eftersom Sverre och Bengtsson fattas. Ofattbart.
Kommer ihåg vilken skit Jasek fick i sitt tillbaka jobb i ett baklängesmål när han inte försökte förhindra ett mpl. Nu ska Olofsson ha samma skit för sitt kroppsspråk
Smurfen: Hur många i laget har svårt att sova dagens match? Eller går man bara och lägger sig så är det glömt? Hoppas det är en engångsgrej, annars blir det en kort säsong för detta Modo
Serien avgörs knappast i en bortamatch mot ett heltaggat Oskarshamn. Modo är fortfarande favoriter att vinna serien. De möter helt enkelt ett Oskarshamn som är bättre för kvällen, inte nödvändigtvis för resten av säsongen.
DrCox: Det här fuskbygget ledde nyss serien. Sluta pissa på dig istället. Det är en match. Lugn för fan. Vi saknar tre backar idag och våran första målvakt.
Vi kan kanske kan kravla oss upp i SHL direkt om alla stjärnor står rätt. Men sen då? Nä jag hoppas på det bösta men jag är tveksam. Åtminstone i det långa loppet