1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532445 inlägg · 4126 ämnen

B I L D E X T R A ! ! !

274915 · » Till forumet

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
knaskamilla: Om jag var MoDoit och intresserad av att diskutera hockey med andra seriösa MoDoiter skulle jag hoppa över att skriva i denna gb.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
sorken:

Jag tycker så här:
Upplägget här är utmärkt för den sorts diskussioner som förs. Däremot är det inte särskilt bra om man vill hoppa över att läsa vissa saker. Då får man helt enkelt använda sig av din metod, något som jag tror att de flesta skulle klara av om de försökte.

Upplägget på modohockey.se är utmärkt om man vill hoppa över att läsa saker (fast bäst är förstås att hoppa över att överhuvudtaget gå in på sidan). Däremot är det inte alls särskilt bra för den sortens diskussioner som förs här.

Alltså finns inte det ultimata forumet - i alla fall inte för oss MoDofans.

Jag tycker inte att folk som skrivit här sedan innan MoDo fick en egen gästbok ska behöva ändra sitt sätt att skriva, bara för att folk som inte skrivit här sedan dess ska kunna skriva. Det är ju bara att slänga iväg ett inlägg, för tusan!

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Jag håller med Björn. Detta forum passar inte för oneliners. Moderatorerna skulle kunna hålla en bättre nivå. Är man inte inne på HS så ofta är det oftast ingen idé att läsa sidorna som producerats under frånvaron. Själv har jag utvecklat ett bra system. Det gäller att känna till hur varje nick skriver. Sedan sorterar man bort efter tycke. Märker man att det verkar vara en diskussion där ett par eller flera kända "skitsnacksnick" är inblandade är det bara att scrolla förbi.

Forumet på modohockey.se är mycket bättre anpassat till oneliners eller chat som man också kan kalla det. Där kan man skapa egna trådar där man kan skriva mer interna inlägg och sedan kan den som vill läsa dem. Tyvärr är det ofta mycket oordning på det forumet och alla verkar inte veta hur det fungerar.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Björn VIII:

Om det är tillåtet att producera oneliners och att de sedan skall tas bort hjälper väl inte de som kommer som nya, eller? I så fall skulle man ju införa att det bara får snackas hockey och då tror jag att denna GB knappast skulle fortsätta i sin nuvarnade form. Det skulle i sin tur leda till att antalet nya användare inte ökade och vi hamnar på ett status quo. Slutsatsen blir alltså att oavsett hur man gör så kommer antalet nykomlingar inte att bli så mycket större och då skall man väl inte förstöra för de som redan är inne i det?

Har du inte starkt psyke nog att helt enkelt låta bli att skriva här? Då kanske du skall inse att du verkligen vill fortsätta med det och att det inte är någon mening att kämpa emot.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
knaskamilla:

Jag tror att du sätter fingret på helt rätt punkt, jag har inget på det här stället att göra längre.

Hejdå!

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Björn VIII:

Jag har bestämt för mig att det är helt valfritt att hänga på HS, eller att hänga på modohockey.se - eller att göra båda delarna. MoDo Hockey som föreningar har så vitt jag vet inget att göra med HS. Följdaktligen blir det skribenterna som bestämmer nivån. Skribenterna och MoDoratorerna. Eftersom de allra flesta inte skriver milslånga inlägg måste det väl betyda att folk inte vill att gästboken ska bestå av milslånga inlägg?

Jag har stor glädje av att läsa andras onelinersdiskussioner, för det mesta. Låt mig då få göra det. Vill man inte läsa dem får man väl hoppa över dem, helt enkelt.

Låt MoDoratorerna sköta sitt jobb! (Annars hamnar du på NuMos utelista...)

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
poffa:

Problemet är ju bara om man försöker framställa det här som ett seriöst alternativ till modohockey.se, jag har en ganska rejäl känsla av att folk drar sig för att börja skriva här om sidorna till hälften består av internt snack, i det avseendet är då den här typen av forum (gästbok) mer känslig än modohockey.se (forum) då man kan hålla "snacket" i särskilda trådar. Vet att det finns en "trådöversikt", men den är ju knappast något som lockar en förstagångs- eller sällananvändare.

Jag producerar one-liners, ja - men jag skulle samtidigt inte ha några problem med att de skulle bli bortklippta så fort den "debatten" med den/de personerna tagit slut. One-linerdiskussionerna fyller ju liksom ingen annan funktion än en chatt iaf, det är ju ingen annan än de personer som haft den diskussionen som har någon glädje av den.

Varför jag byter nick? Jag har lust att sluta med det här och får det gång på gång, men så dyker det upp något intressant igen. Jag tror att det kommer att hända fler gånger eller så har jag en dag bara ingen lust att skriva längre, och jag försvinner för gott.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Björn VIII:

Nä, jag tog inte åt mig. Inte mer än någon annan i alla fall. VI är alla lika goda kålsupare. Du, jag, Kamilla, Frisco och alla andra. Men en sak är då säker, jag läser hellre tvåhundra oneliners än ett meddelande med 200 rader!

Låt denna GB vara som den är. Det är det som till stor del är tjusningen med den. Det är inte strikt hockey som snackas utan det är en skön blandning av hockeynyheter och runtomkring-inlägg.

Skulle det som skrivs här i GB:n bara handla om hockey skulle det stort sett inte skrivas någonting alls. Dessutom skrivs det mycket hockey här då det finns något att diskutera.

Sedan kan jag för mitt liv inte förstå meningen med att byta nick hela tiden. Blir det Björn IX nästa vecka??

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
F A X E ! ! ! ! ! !

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
knaskamilla:

Lugn, jag begär inte att du ska förstå.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Björn VIII:

Jag förstår inte varför gästboken skulle behöva radikalt förändras.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
knaskamilla:

Jag? Maktgalen? Skulle snarare definiera det som en liten terroristfraktion som tagit över gästboken och skapat ett så pass psykologiskt starkt grepp över den att alla rookies automatiskt drabbas av en oöverkomlig känsla att det är one-liners, och hone-liners enbart som gästboken skall bestå av.

Jag tror att gästboken radikalt skulle förändras om fraktionen oftare fick smaka riset.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
poffa: Jobbigt att vara sushikock. 3 insläppta på 8.34.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Björn VIII:

Du är allt lite maktgalen, va? ;) Tänk vad tråkigt det skulle vara att läsa MoDos gästbok om du var MoDorator, för hur ofta skriver folk inlägg som innehåller mer än 20 rader?

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
poffa:

Känner du dig utpekad? Intressant, tyckte att jag tog en ganska så öppen approach till det här, men jag får nog ta och analysera mitt inlägg lite mer...

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Jonsson8:

Förmodligen är det där som haken är.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
knaskamilla:

Fjärrkontrollen är definitivt min, soffan är väl mer tveksam men den har jag aldrig påstått varit min heller. Men det är ändå inte speciellt bra att få smält plast på den.

Hade jag vetat att det varit öppet på söndagar hade jag ju inte ställt frågan om hur man skulle kunna se på båda utan då hade jag ju redan haft en bild-i-bild dekoder.

"Om personen insett eller borde ha insett att den drabbade inte visste att OnOff hade öppet till 15.00 på söndagar så har personen handlat i ond tro och är därför skyldig. Dom avkunnas på sista april och kan senare fås som e-mail om man så begär. Fallet avslutas."

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
poffa: Ahh digital, det kanske förklarar saken, jag kör med en gammal hederlig icke-digital parabol men dock med orginalkort från Viasat, men det kanske bara funkar om man kör digitalt.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Frisco:

Den till vänster såklart, jag har ju sett hans ansikte avsevärt fler gånger än vad jeg sett honom i den där tröjan och den där hjälmen.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Jonsson8:

Jag har digital parabol med orginakort på Viasat och då funkar det klockrent för mig. Jag har inte gjort någonting extra i alla fall.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
poffa: Hur får du in danska TV3? Jag får den inte att funka på min parabol, kör med Viasat och svenska TV3 funkar bra men inte danska (men den har funkat förut), nu får man bara ljudet och en bild med en massa gröna sträck över som om den är kodad.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Björn VII: Inte släpper Kung Cannabis 7 mot CCCP inte.
Frågan är om du kände igen honom på bilden till höger eller den till vänster?

USA - Schweiz 0-1 efter 1 period.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
knaskamilla:

Okej. Samtidigt som Tre Kronor alltså. Jaja, då får man väl sitta och zappa mellan svenska TV3 och danska TV3.

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
poffa:

19.00

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Björn VIII:

När börjar den matchen, vet du?

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Frisco:

Jag vet! Det är målvakten som släpper in sju mot Ryssland idag va?

Sv: B I L D E X T R A ! ! !
Frisco:

Åh, tack! Du är alldeles för snäll! =)

B I L D E X T R A ! ! !
.................................

274915 · »