Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Först måste jag säga vilken enormt bra match, vilken underhållning J-18
hockey kan vara. Det smälldes på i varje närkamp, gavs och togs.
Intensivt tempo, härliga kontringar, stolpskott och ribbträffar.
Första perioden:
De första 5 minuterna trycker Frölunda på enormt och MODO spelarna är inte med i matchen.
Frölunda åker runt i åttor i MODOs försvarszon, och en del spelare ser nästan liten loja ut.
Efter två och en halv minut får Frölunda utdelning, och von Zydow gör 1-0.
Dock åker en frölunda-spelare ut efter 5 minuter och MODO är åter med i matchen, med ett bra powerplay.
Tyvärr lyckas man inte få in pucken. Dock minuten efter gör Pär Edblom något riktigt snyggt.
I offensiv zon vinner han tekningen till sig själv och sprätter upp pucken i högra krysset, helt otagbart.
Resten av perioden är det ganska jämnt spel med många chanser åt båda hållen. Mycket känslor och
mycket gruff efter varje avblåsning.
Andra perioden:
Väldigt bra period av MODO, som man kunde avgjort matchen om man fått in pucken ett par fler gånger.
Backen Porseland i Frölunda är tvungen att dra på sig en utvisning när MODO snurrar runt
i frölundas zon. Hellström gör 2-1 mycket snyggt efter MODO haft ett tryck.
Det hela ser mycket bra ut, och Frölunda skapar ingenting medan MODO har samtliga chanser.
Det är då när MODO har just haft ett giftigt anfall som Axelsson(Lill-pebben) blir enormt snyggt
framspelad av Fors. Axelsson avslutar med ett snyggt placerat handledsskott alldeles intill vänstra stolpen, inget att göra för Östman.
Känns orättvist i det här läget. Men MODO fortsätter att spela bra, och får tillslut utdelning genom
Richard Dahllöf. Jag missade tyvärr vilken back det var som genom en enormt snygg uppåkning genom hela Frölunda försvaret, möjliggjorde chansen(kan ha varit Erik Rahm).
Tredje Perioden:
MODO vinner även den här perioden. Det är de första 10 minuterna endast "ett lag på isen" (hörde jag från nån Frölunda-supporter), Frölunda hänger inte alls med i svängarna. Dock lyckas MODO inte göra mål.
Frölunda har inte många målchanser ända till slutet då man lyckas tillslut etablera ett starkt tryck i MODO:s försvarszon. Det blir lite nervöst och man tvingas slå några icingar. Frölunda har ett stolpskott och är väldigt nära i ett flera incidenter att kvittera. Dock håller MODO tätt, och vinner rättvist.
Backen Demén-Willaume är frustrerad och slashar Öhman efter slutsignalen och det blir lite bråk. Förstår inte varför Hedman får utvisningen(10 minuter miss conduct).
Noterbart:
MODO:s lag är enormt skridskoskickligt. Enormt hög forchecking vilket var väldigt framgångsrikt
i andra och tredje perioden, när Frölundas backar blev väldigt störda. Väldigt snabba spelvändningar. Kanske borde de spela lite som A-laget, då kanske man skulle bli ännu bättre? DVS täppa till i mittzon och köra kontringar(min amatör-åsikt).
Långa härliga passningar, dock ganska mycket slarv i första perioden av backarna i uppspelen.
Alla femmor bra i MODO. Första och andra fick kanske lite mer tryck än de andra.
Tror helt klart att MODO har bättre 86:or än Frölunda nu, dock får Frölunda förstärkning
nu i andra finalen av 85:orna Linus Persson, Täng och Kalle Olsson + några fler, så det kommer bli tuffare.
Betyg, MODOspelarna:
5+ = Robert Öhman. Några riktigt svettiga räddningar.
5+ = Tobias Viklund. Bäste back på plan, odiskutabelt enligt mig.
4+ = Mattias Hellström. Vilken playmaker. Hittade passningar jag inte såg.
3+ = Oscar Sundh. Enormt snabb.
2+ = Mikael Sjölin. Hade ett par bra chanser och kämpade hårt.
1+ = Oscar Hedman, näst bäste back i MODO idag.
1+ = Gary Lundsten = Härligt stor och stark defensivt bra back.
Smällde på så det sjöng i sargerna.
Noterbart om andra spelare:
Kanske är min poängbedömning inte helt rättvis. Egentligen förtjänar alla ett plus. För alla var bra idag.
Tommy Enström blixtrade till ett par gånger, men kom lite fel i åkning och passningar.
Man såg dock vilken enorm talang han är. Man är inte förvånad om han spelar i A-laget om ett par
säsonger.
Annat:
Ett par föräldrar eller fans var lite irriterad efter slutsignalen och skrek, "bönder"(inte så farligt dock, hör till).
En man med sin unge son på uppvärmningen: "Det där är Tobias Enströms lillebror, jätte bra hockeyspelare".
Oscar Sundh var inte nöjd med att bli utvisad i slutet av första perioden. Han skrek "DJÄVLA HEMMADOMARDJÄVEL". Dock hörde inte domaren det som tur var. Inte så farligt heller, sånt man säger i stridens hetta :)
Slutligen: Vilka härliga segerjubel ifrån varje lag när någon gjort mål.