JonathanF: Sebbe känns dock som ett ganska jobbigt avbräck just nu när den kedjan har tuggat igång. Ser gärna att dom två första kedjorna får tunga minuter ikväll. Aagaard orkar lira 20 minuter.
Jag fick lite ångest att det skulle vara Lehtinen när jag såg , ”Modos smäll i kvalet” längst upp på Expressen, men det var Sebastian Ohlson som var sjuk. Synd att vi tappar en bra BP-spelare, men det kunde ändå varit värre.
Vikingmodo : Tittar man på senaste matchen så tror jag inte att Hv kommer att få så enkla mål igen. Första målet, touch på MoDo spelare, inte lätt för Lassi. Andra målet, vi har bra tryck i deras zon när Sebbe slår ett bakom ryggenpass, idiotiskt, kontring och mål, Lassi kanske skulle haft den. Tredje målet, precis klarat av pk, när försvarsspelet är på tok för dåligt, låter hv spelare gå rakt in framför mål och trycka in pucken. Fjärde målet vete faan hur den gick in o femman har jag förträngt. Summa summarum så kan jag aldrig tro att laget kommer att slarva och vara så passiva en gång till, dessutom så hade vi många riktigt bra chanser, så bättre skärpa i alla zoner så tror jag verkligen att vi har alla möjligheter att vinna ikväll, senast gjorde vi dessutom Dickow till världsklasskeeper vilket han långt därifrån är. Nä kära MoDoiter, ikväll vinner vi🇮🇹🇮🇹🇮🇹
Vikingmodo : Låt oss då vinna ikväll så har vi iallfall 3 matchbollar sen. Ändå om vi lär förlora på söndag så finns hoppet iallafall och arenan lär säljas ut direkt.
Keriksson: Vinner Modo ikväll kommer vi garanterat förlora på söndag. Vinner HV ikväll tror jag vi vinner på söndag. HV vinner inte tre matcher i rad. Hur jag än vrider och vänder på det kommer det stå 3-2 i matcher till Modo efter helgen
mattias - 74: Ja vinner de ikväll beror det helt på hur matchbilden är, ser det ut som senast blir det garanterat 4-2 till dom, möjligtvis har vi en chans att stjäla match 6 då de ska stänga butilken men mest troligt är det över då.
Förlorar vi en jämn match idag där båda lagen gör mål säg 6-4 eller så då kan vi nog utnyttja hemmaplansfördelen igen. Någonstans är jag inställd på allsvenskan igen, det är bäst så man inte deppar hela våren. Allt annat är en bonus.
Exakt, jag tror och hoppas ni grejar det men vinner HV ikväll så har dom en liten psykologisk fördel då ni har sådan enorm press på er i kommande match på söndag när ni har hemmamatch. Vi leksingar vet hur det är att kvala, det är ett rent helvete för att tala klarspråk
Jag tror tyvärr Hv vinner också ikväll och tar detta vidare kanske till 7 matcher men hoppas jag har fel.
Jag ser helst att ni vinner ikväll och avgör på Söndag men om HV spelar som sist så blir det tufft ikväll.
Vikingmodo : Det var därför man införde det formatet, men sen var det också samma anledning till att man bytte några år senare. "Orättvist mot bättre placerat lag att det kan bli så jämnt"
Keriksson: under en period så spelades det B-H-B-H-H-B-H. Det högre rankade laget med siffrorna. Tyckte om det formatet då första matchen kunde gå till det sämre laget tack vare hemmaplan. Skapade mycket nerv i serien. Nu är det extremt sällan att det bättre laget tappar match 1 på hemmaplan
mattias - 74: Sen var det hemma-borta varannan tidigare och merparten av dessa 78 matchserier spelades väl så. Då är det mer kritiskt att tappa 2-0. Jag är inställd på 2-2 ikväll. sen blir söndagen ack så viktig. att vända 2-3 är inte lätt.
Tarasov: Skulle vara en bra affär att starta optikerverksamhet i Jönköping, inte bara får man Ignberg Nilsson som kund utan en hel drös supporters som tycker att det var rätt att OEE fick 2+2! Han puttar bara bort honom av ren reflex. Sen slår ex råttan tillbaka och Jasek kommer in och står emot. Helt sjukt domslut, ser jag Öhlund som domare i laguppställningen vid 17 tiden kräks jag. Då vet vi vad som väntar.
henkeiskogen: äntligen matchdag igen! Ny match. nya tag. nu kör vi! Nu spelar vi smart och vårat spel, full fokus så studsar det med förhoppningsvis. Goooo MoDo!!!🥳
modomille: Jag hade vart ganska lugn om det inte vart för Modos totala oförutsägbarhet. De skulle lika gärna kunna förlora fyra raka matcher med 0-5 och jag hade inte vart superförvånad om det hände.
Sen kan Modo ta sig samman och göra en ny 5-1 match imorgon, som senast vi vann i Jönköping.
Vi vet inte hur det kommer bli och det känns lite skönt på ett sätt också. Jag är förberedd på det mesta
Snipan: Jag var nervös i första och andra matchen men när det stod klart att vi vann och tog en 2-0 ledning så försvann det. Spelar ingen roll att vi förlorade igår. Fyra av 78 lag har lyckats vända 2-0 underläge. 5%. Sen förstår jag att dom allra flesta inte tänker så.