Bad_Brett: Vi får inte glömma att Bengtsson vann interna plus-minusligan. Gör man det kvalar man in direkt som en godkänd värvning hos mig. Han började bra, kanske lite nybörjartur men sen började han spela fast sig mer och mer. Han fick ju kass hjälp av sina lagkamrater ute på isen så han kanske är en spelare som påverkas extra mycket av det.
Bengtsson hade gärna fått vara kvar som sjätteback nu när Hinken annonserat att han vill ha en ny tunn backsida.
Willow: Nej, Bengtsson var på väg att bli en av säsongens stora positiva överraskningar. Hade inte varit negativ till att behålla honom för en roll i ett tredjebackpar. Tror han har potential att bli riktigt bra på allsvensk nivå.
Framnäs: Tycker det är fint och harmoniskt av en klubb som Almtuna att satsa långsamt. Det känns på något sätt hälsosamt att kanske smyga igång lite framgång. Med Almtunas mått mätt. Snyggt att sälja så många säsongskort👍
Bad_Brett: Intressant hur den där färgningen fungerar. Bengtsson, som var bra hela säsongen och hade +17, är alltså en sämre värvning än Berglund, som var bedrövlig i varje match han spelade – både i SHL och HA.
Det är nog dags för Willow och övriga att lägga ner groggen och faktiskt kolla på hockeyn, snarare än på namnet och födelseorten.
Willow: Jag skulle vilja påstå att han är felaktigt placerad. Han hade några matcher i slutspelet då han var fullkomligt horribel, vilket jag gissar färgade bilden för många.
I just detta fall reagerade jag på begreppet "rörlig tvåvägsback". Jag hade kunnat köpa det epitetet på, säg, Hugo Hallin, men inte på Jacob Bengtsson.
Bad_Brett: Är Bengtsson så lågt räknad så var det mindre dåligt än jag trodde. Fram till sjukdomen klart godkänd.
En tvåvägsback är en back som inte är tydligt offensivt eller defensivt lagt. Kvalitet allt emellan Niclas Lidström/Victor Hedman och Martin Wilde/Likit Andersson.
Bad_Brett: Nu är det bara 10 kalkonvärvningar kvar, och vad passar då bättre än att presentera den sista tveksamma betyget?
Faktum är att Bengtsson under perioder av säsongen var lagets i särklass bäste back, men hade svårt att nå upp till samma nivå igen efter sjukfrånvaron. Bad Brett misstänker att några katastrofala insatser i slutspelet har påverkat betyget rejält. +17 är, hur man än vrider på det, riktigt starkt.
Men återigen kan man undra vad HInken egentligen menar med "rörlig tvåvägsback". När jag hör den beskrivningen tänker jag mig en Scott Niedermayer- eller Bret Hedican-typ, dvs någon som kan äga stora delar av isen, någon som kombinerar fart och fysik med offensiv kreativitet – inte någon som konstant blir fastspelad i egen zon och helst bör fokusera på att lägga sarg ut.
Costanza: Dianas, Önstabaren, Pizzeria Nipvallen... Jävla fina ställen. Där har Leif ätit mycket pizza, det kan man inte tro när man ser min vältränade kropp.
k1m: Det får man såklart tycka,.men vad säger det om de sju åren utan Hinden där vi ofta var långt ifrån att gå upp (två år var vi nära att kvala nedåt) mot de tre åren med Hinken där vi som sämst åkt I sjunde avgörande semifinalen?
Chamez: Något har hänt i Uppsala, där AIS har börjat få invånarna att tro på att klubben vill någonstans. Redan nu har de sålt 100% fler säsongskort än man hade totalt förra säsongen.
Även fast klubben i många år befunnit sig högre upp än IK Sirius i andra sporter, har man setts som fula ankungen lite grann. Folk har tyckt att det i klubben finns en nöjdhet i att få vara med och leka, inga tecken på ambitioner.
Men Danielsson och Almtorp har hittat fina fynd på marknaden och folk känner att det finns en kompetens nu, där klubben är med att slåss om att nå slutspel. Jakob Ragnarsson ryktas återvända nu.
puffe4: Det är så skönt att ens förväntningar är så låga på Modos chanser och Sveriges chanser i både hovkey och fotbolls VM. Därför är all framgång en bonus. Känns väldigt bra
Frontschwein: Jag ska inte kritisera Gradin något mer, däremot pratade jag med min katt, som sa att han tycker att vi måste bli av med Hinken, annars går vi inte upp före 2031.
grimiss: Tror dock att vi måste ta in Fitz, finns inga beprövade centrar lediga och vi ska väl ha in tre forwards och där måste två kunna spela center. Om alla tre forwards blir chansningar från Nordamerika så lär 1 eller 2 inte funka dvs typ som Swetlikoff eller värre. Det funkar inte om det blir så, Fitz måste därför in då Stevens är klar för SSK nu.
Bengtsson hade gärna fått vara kvar som sjätteback nu när Hinken annonserat att han vill ha en ny tunn backsida.