Håller med dig om Blomqvist. Att AIK gick bättre i grundserien år ska snarare tillskrivas satsningen som gjordes när Pajen kom in som sportchef med högre budget. 22-23 blev man 10a. 21-22 9a. Fjolåret slutade ändå i besvikelse i respass i kvarten mot Mora sett ill förväntningar efter grundserien. Det får tillskrivas Blomqvist.
Vad menar du att Weigel representerar för spelartyp? Tycker han gjorde ett dugligt jobb i Löven men borde inte varit förstacenter. Han var bättre första vändan när han fick en liten mindre roll. Han kommer säkert gå ännu bättre nu i Djurgården när han kan ta rygg på Kruger.
Kenttä har ju sagt många gånger att i Asplöven kunde man värva 15 strulputtar per säsong för man fick ta vad som var över men i Löven med mycket högre budget är det kanske max 1. Tycker inte Löven haft många av den typen alls under dom 5 åren han styrt oss. Beror också på vad man definierar som strultyp. Väldigt svårt som utomstående att veta karaktär i omklädningsrum, på fysträningar, bortaresor osv.
{5647}: I ärlighetens namn är Ranta mest en bättre version av Södergran. Det ser imponerande ut när han transporterar pucken och vrider och vänder, men intelligensen för spelet finns inte riktigt där.
Nu är han så pass fysiskt och tekniskt överlägsen de flesta andra att han ändå är en toppspelare i ligan, men likväl är han ingen jag vill se få en stor roll i special teams eller matchas med våra mest kreativa spelare.
{5647}: Lyssnat på mycket poddar när jag är ute och tränar, det gäller inte bara kempis corner men märker i många poddar att de ställer ledande frågor. Vissa mer än andra. Som säger du redan ett svar så den som svarar bara får instämma, "jaa, men så är det." vad är det för något?
Märks i statistiken vilket pp som funkade bäst, haha.
SPOODI: Den där kempispodden med Peter Kempe kom nyligen med ett avsnitt med Ludde. Jag tror han överträffade sig själv med ledande frågor och genom att lägga ord i munnen på Ludde. Jag tycker Ludde svarade bra och lät oerhört vettig, men det måste ha varit jobbigt.
Sedan vet väl alla att spelarna är mediatränade (även om man i andra forum tycker sina spelare är så fantastiska, även om de bara svarar enligt vad de lärt sig)...
Bad_Brett: modo ska inte ha något att göra med aljosa pilko så länge det går. han är fantastisk för sina spelare, som en agent ska vara, men bara huvudvärk för klubben
{5647}: Det jag har läst mellan raderna är mest att han har svårt att klara av pressen det innebär att vara kapten i ett bottenlag. Det var inte snyggt hur han kastade Montén under bussen, men samtidigt är det inte ovanligt att människor visar sin sämsta sida när de hamnar i positioner de egentligen inte är bekväma med.
Med det sagt känns det inte som en Hinken-värvning såvida han inte skulle ringa och böna och be...
Bad_Brett: Jag kanske var snabb att döma, men jag har alltid fått känslan av att André kört sitt egna race och att någonting skavt där. Det som utspelade sig idag matchade bara vad jag - såklart baserat på fördomar/erfarenheter - förväntat mig mer eller mindre.
Ska inte uttala mig om Holm och Bromé för där hade jag ingen sådan känsla. Har liksom inte sett eller hört dem agera.
SPOODI: Om det nu är så att han har en Schweiz-klausul och tackade nej till ett erbjudande från en toppklubb i Schweiz för att han blev lovad en förlängning av Nubben så kan jag förstå irritationen.
Tycker det är svårt att yttra sig om honom när vi inte vet vad som ligger bakom (precis som med Bromé och Holm).
Hade inte tackat nej till en skadefri André för en rimlig summa då det är en av seriens absolut bästa spelare.
Chamez: Det kan han säkert, men det är lite som det där med bensin i vatten. Det behövs inte så mycket för att det ska smaka skit.
Kenttä gamblar. Possler är lite av en tickande bomb, tror ett par av jänkarna var det, Weigel, Meyer osv. Det kan absolut fungera, men risken är att när motgångar kommer så blir det väldigt besvärligt att hantera. Der blir en massa gnäll, typ varför får den där spela osv.
Det är viktigt att alla drar åt samma håll i ett omklädningsrum. Har man potentiella problem får man hantera dem.
{5647}: Ett problem som Löven inte lyckats ta itu med är att man inte spelar som ett kollektiv, vilket mest troligt är för att Kenttä värvat för få karaktärsspelare/inte fått till någon kontinuitet i truppen. Ett problem vi aldrig haft.
MoDoNörden: Undrar om inte Timrå tvingade in Nubben för att rädda Dahlén? Det var väl under Nubben som Andre Pettersson fått köra sitt eget race. Nu kanske Timrå vill rädda Dahlén från Jokinen genom att ta in Nubben?
MoDoNörden: Håller dock inte med om AIK även om jag förstår poängen. Anton fick helt enkelt så mycket bättre spelare att leka med än tidigare tränare. Man var väl i någon slags final mot IKO för att få kvala uppåt innan Anton kom, men sedan har de aldrig varit så nära igen. Dvs, även om jag kan hålla med om att man städade bort spelare med tveksam attityd, så var Anton för dålig tränare för att kunna nyttja det till 100%
Men, visst. Det påminner också om Alex Ferguson i Man United. Han skeppade flera spelare av samma anledning och några år senare så visade det sig att han hade rätt.
Det jag tycker är att MoDo med Hinken och Karlin varit väldigt bra på att inte värva den typen av spelare som Andre Pettersson och Weigel representerar. Jag har länge varit kritisk mot Kenttä som verkar skita högaktningsfullt vad spelaren har för karaktär så länge de presterar på isen. Löven och HV har bara plockat in spelaren om den sett bra ut på papper och har en puls.
SPOODI: André har ju den där idioten Arijo som agent och det verkar som att han övertalat André att lämna. Oavsett klagar jag inte då detta innebär att HV försvagas enormt nästa säsong.
Bad_Brett: Alla vet att MoDoiter är skitsnygga, så man kan liksom inte jämföra så.
Kolla bara Costanza, ryktades i Umeå om hans fest och plötsligt fick Björklövens spelarfruar för sig att dra ut på "tjejkväll". Hur många som kom hem den natten? Bara Costanza vet.
Rallarn: Om det yttre är det enda du hittar när du ska kritisera Karlin blir det uppenbart att han verkligen gjort ett intryck sportsligt. Jag tolkar det som att du är oerhört imponerad av vad han åstadkommit.
Vi har för övrigt Jocke Bäckström i gymmet. Världsmästare i innebandy och extremt träningsfreak. Brukar springa maraton och få rätt bra tider också. Tror Jokinen och han är relativt jämbördiga.
SPOODI: Nubben kan ju kanske få rollen som den som ska få igång "Jonte" som mentor och bollplank. De har ju en tät relation. Ungefär som när Lagerbäck tog in Roland Andersson som assisterande för att Roland utan annan funktion än att Andersson var mannen som kunde tala med Zlatan från dennes tid i MFF.
SPOODI: Ja, här tar vi in en hockeynörd uppvuxen med underliggande statistik och är oerhört hungrig. Vi kanske borde tagit tillbaka Freddan eller Ecke Holmberg som assistent till Hinken. Det behövs lite äldre gubbar som kan dricka kaffe på kontoret, berätta anekdoter från förr och inte bara nördar ned sig i statistik samt är fantastiskt på videoanalys. Vi borde gått mot mer analogt. Bort med mail och ta tillbaka faxen!
Håller med dig om Blomqvist. Att AIK gick bättre i grundserien år ska snarare tillskrivas satsningen som gjordes när Pajen kom in som sportchef med högre budget. 22-23 blev man 10a. 21-22 9a. Fjolåret slutade ändå i besvikelse i respass i kvarten mot Mora sett ill förväntningar efter grundserien. Det får tillskrivas Blomqvist.
Vad menar du att Weigel representerar för spelartyp? Tycker han gjorde ett dugligt jobb i Löven men borde inte varit förstacenter. Han var bättre första vändan när han fick en liten mindre roll. Han kommer säkert gå ännu bättre nu i Djurgården när han kan ta rygg på Kruger.
Kenttä har ju sagt många gånger att i Asplöven kunde man värva 15 strulputtar per säsong för man fick ta vad som var över men i Löven med mycket högre budget är det kanske max 1. Tycker inte Löven haft många av den typen alls under dom 5 åren han styrt oss. Beror också på vad man definierar som strultyp. Väldigt svårt som utomstående att veta karaktär i omklädningsrum, på fysträningar, bortaresor osv.