Bad_Brett: Var slarvig förra säsongen tyvärr. Får skärpa mig, men tar gärna hjälp med att lägga upp journalisternas tips då de måste läggas upp manuellt.
Flytgubben: Förra säsongen tippade alla Modo i kvalet och att vi skulle åka ur. ”Experterna” killgissar lika mycket som oss amatörer. HV och Oskarshamn skulle va mittenlag och LHC skulle hamna i ingenmansland. Vi får helt enkelt se hur det blir.
Framnäs: En grundkunskap som journalist bör väl vara att kunna uttrycka sig korrekt! Dessutom verkar han inte veta något om MoDo då han använde en 20 år gammal logga, och var helt oförstående till kritiken
Bad_Brett: Det är han så klart inte, men blir nog svårt att hitta någon lika bra nu för en slimmad peng. Sedan är det väl inte Viktor Svenssons fel att han som särskriver och uttrycker sig ungdomligt blir anställd (detta till trots). Det är helt enkelt ett val av allehanda att sänka grundkunskapsnivån, då man som liberalt ankare ser det som att alla kan hitta sitt sätt att nå ut till massan. För oss som gillar tydlighet och struktur blir det lite frustrerande, men ett tecken i tiden.
I början, och egentligen under stora delar av hans tid på ÖA, har det väl inte alls varit speciellt mycket silly- eller spelarrykten.
Dröjde ganska långt in på hans tjänstgöring innan det tog fart, var väl egentligen bara sista tiden han verkade hitta någon pålitligare kontakt nere i Skåne-trakten.
Utöver nyheten om dickinson är det ju inte mycket att skryta om, men det var ju en riktig lyckträff för honom rent karriärsmässigt.
Men är väl inte omöjligt att han kan hålla den nivån i fortsättningen, men den är ju inte representativ för hans tid på ÖA.
Ironiskt nog finns det rätt stora likheter med just dickinson, avslutet och hur dom beskrivs som oersättliga och yada yada.
Tarasov: Jag tycker inte Mattias Persson var fullt så fantastisk som många andra här verkar tycka.
Antalet artiklar gick definitivt upp, vilket var väldigt trevligt, och ibland kom han med något intressant scoop (dock ytterst sällan något jag inte hade hört innan). Det märks tydligt att han överlägset bäst källor i Rögle-trakten, som t.ex. med Big Dick där han var väldigt tidigt ute.
Sedan tycker jag det är lite mer kvällstidningsjournalist över honom, där en stor del av artiklarna lyder i stil med "Lista: Här är 10 potentiella nyförvärv" eller "Så kan MoDo formera laget i höst", vilket egentligen inte mer intressant än motsvarande inlägg på Hockeysnack.
Stundtals har han haft lite elitistisk attityd mot Pelle, i stil med "Jaså, du tänker så? Det kan man ju göra. Själv är jag inne på en helt annan linje". Lite som ett barnbarn som stånkar över att morfar tycker smartphonen är krånglig. Inte alls samma värme i gnabbandet som de har i Rinkside.
Känns även som han har rätt dålig koll på MoDos historik och verkar knappt kunna räkna upp guldlaget utantill. Vill gärna se någon som kan historiken lite bättre.
Nej, Mathias stod för en klar förbättring när han kom till Allehanda, men oersättlig är han inte.
SPOODI: Det har kommit en intervju med Karlin, en intervju med Gradin och en med Norén sen vi återsamlades. Utöver det en frågestund med supportrarna och att man bevakade isträningen igår. Tycker det är rätt bra takt.
Nu gissar jag bara men anställningsvillkoren är nog inte så lukrativa gissar att de även har annat på sitt bort.
SPOODI: Ja. Tyckte han gav ett konstigt svar när någon påpekade att det var fel logga och namn på liverapporteringen i går. Pelle förövrigt gör ju mestadels krönikor numera.
wesslan: Ludvig jobbar bara extra han är student men tycker han gör bra ifrån sig. Är Viktor Svensson som är MPs ersättare, där känns det inte alls bra faktiskt
En lärdom jag har dragit på senaste, är att Mattias Persson var en stor guldklimp på Allehanda. Nåja Pelle Hägglund är helt okej han med. Men ÄR INTE ALLS lika driven och har inte samma glöd för hockey som MP. Att Allehandas sportredaktion skulle få en dip var väntat, och mina förväntningar efter MP var låga men FÖR I HELVETE GUBBAR. Överväger nu efter träningsrapporten idag att säga upp min prenumeration.
Sen Pelle Hägglund vill jag inte alls kasta under bussen. Han har ändå ett övergripande ansvar att rapportera kring sporten i Övik med omnejd. Och har flera års erfarenhet. Och kan otroligt mycket mer om journalistik en alla i detta forum tillsammans. Och är inte alls lika nischad på hockey som MP. Ludvig Rönnqvist har på riktigt haft jobbet 1 månad och jag är nog själv inte den barskaste av människor, så jag vill ej kasta honom som yrkesman under bussen heller. Men sportredaktionen på ÖA har blivit betydligt sämre i rapporteringar kring MoDo. Inga avslöjanden kring värvningar, ingen intervju med Norlinder om hans situation.
Som konsument Hade jag önskat ÖA hade varit tydlig med att rekrytera någon som har kompetensområden inom avslöjanden och har ett brett kontaktnät med agenter. Sen är det inte särskilt rättvist att fylla den bästa lokalsport-reporterns skor. Och jag förväntar mig inte att han är lika dedikerad som MP. Så jag ger Ludvig en chans innan motorsågen kommer fram, men då måste han som alla andra visa framfötterna!
{9315}: Jo, och det är exakt det som oroar mig. Woods-Vigneault slutade fungera när Modigs försvann. Aagaard fungerade bra med Dicken, men känns som sagt som att Woods blir väldigt ensam.
Känns som att många har fått för sig att True är dålig bara på grund av hans VM. Har sett bra NHL spelare ha lika dåliga turneringar som True betyder inte att dom är dåliga för det.
Bad_Brett: Känner samma med True. Det positiva är att vi har spelare underifrån som kan konkurrera om den platsen ifall det inte funkar med honom. Winberg är jag otroligt taggad på.
{9315}: Det är väl mer att det är svårt att se några positiva tendenser. Riktigt blek i VM och förmodligen den mest anonyma spelaren på hela isen idag. Tror inte det är EP-statsen som oroar folk, de är det inget fel på.
En träning är förstås helt intetsägande, då Henrik Samuelsson såg ut som Ovetjkin på försäsongen. Men det blir ju likväl roligare när nyförvärven, som Jasek, Olofsson och Winberg, visar spetskvaliteter direkt.
{5647}: jag står lugnt och sansat i trues hörn och backar honom. ska jag gissa en ungefärlig siffra han landar på om han är frisk hela säsongen säger jag nånstans runt 10+15, ge och ta såklart.
hamnar han i en kedja som fungerar otroligt bra tillsammans, likt josh kedja gjorde, så kan det bli lite mer
{5647}: Nu ser jag att jag hade fel. True gjorde 55 poäng på 68 matcher i AHL sitt poängbästa år. Dock fick han en mer defensiv roll ifjol, så kanske behöver han steppa upp framåt i vinter.
Sigge: Vet vi egentligen det? Dickinson gjorde 13 poäng i AHL sitt bästa år och True 35. Meritmässigt var Dickinson inte alls särskilt lysande på andra sidan och därför tycker jag att det återstår att se vad True kan göra.
Tarasov: Mitt stora orosmoment är att det inte kommer fungera med True. Kanske Sam är mogen att axla rollen som andracenter, men jag är rädd att Woods kommer bli för ensam med True och Aagaard. Ett alternativ är förstås att byta plats på Woods och Ranta, så att vi får en förstakedja med extremt mycket skill och en andrakedja med tyngd och grit.
Zinch : Nu har man inte sett finska ligan och kan som bäst killgissa, men Winberg ratades som sista back till VM. Det säger en hel del. Sedan är det väl i regel journalister som bestämmer priser för bästa back osv, vilket gör att det alltid är en tonvikt på offensiva backar gällande ranking.
Jag får för mig att både Winberg är lite av samma spelartyp. I grunden defensiva backar med bra skridskoåkning och förhållandevis bra passningsspel.
Efter säsongen kommer: Lehtinen vara en konsensus-topp 3 målvakt i SHL. Ranta ha gjort 50 poäng och spela VM. Winberg skriva på NHL-kontrakt med Carolina.
{10015}: Jag skaffade hockeynews plus för några månader sedan och har inte ångrat mig en sekund. Som hockeyintresserad är det helt klart värt plustjänsten. De har visserligen en del krafs för att fylla ut sidan men överlag är det bra, finns mycket bra innehåll.
Synd att ni tappade er lokaltidnings ”Modo-stjärna”, nackdelen med våra små lokaltidningar är att det blir så otroligt beroende av enstaka journalisters förmåga, skicklighet och drivkraft.
Trilske: Släppte vi ens in mål i fem mot fyra? Brukar inte vara många. Plus/minus gynnar generellt offensiva backar då de oftare får starta i offensiv zon och med offensiva spelare. Defensiva backar har allt riggat emot sig egentligen.