1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 542067 inlägg · 4144 ämnen

MoDo Hockey - Apropå Ingenting


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: Foppa i dagens Aftonbladet ang. att 14 spelare bara några dagar senare sa att de skulle lämna. "Tråkigt gjort, många packade ihop och gick, spelare som var med och åkte ned men packade ihop sakerna och gick till andra klubbar". Även kritiskt till att Ranta redan i december kunde krita på för Öret.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jan-Erik : Var riktigt nära sitt 3e mål i OT också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: Olofssons bror Viktor het i nattens NHL slutspel. 2 mål och 1 assist mot Oilers. Hoppas på att bröderna inom någon säsong vill spela tillsammans.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Oavsett om det var Johan Widebro eller styrelsen som fattade besluten om hur mycket man skulle lägga på spelarbudgeten så var det för lite. Nu fanns det pengar men dom användes inte.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Röda dagar : du har ju tappat det om du anser att det är Widebros fel. Vi har en styrelse med 0 kravställan. Avsätt Ulf. Gå på årsmötet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Schöönt: Man lämnar inte MoDo när man är som mest behövd.

Vi måste sluta försvara egotrippade människor, och inte bara inom idrotten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Ingen av dom är ens nära att platsa i ett lag med SHL-ambitioner.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trärumpa: AVGÅ ALLA!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JonathanF: fast nej, tycker inte den är korrekt. En enskild spelare i ett lag motsvarar inte nån som har access till att radera hela årsredovisningen. Och oavsett, Skulle agaards egna prestation under säsongen motsvara att radera hela årsredovisningen? Knappast. En korrekt jämförelse skulle vara att du kommit till jobbet och gjort det du ska, men de i ansvarig position har inte gjort sitt jobb och satt företaget i skiten. Sen blir du erbjuden återanställning i en b-version av företaget och rejält sänkt lön, resa med buss genom halva Sverige istället med flyg osv osv.

Det är sportslig och ekonomisk ledning som raderar redovisningen i din jämförelse. Kanske Måns crosschecking? Men han stannade ju kvar ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nicklas Lundstrom: Ang. att vi också skulle byta arbetsgivare om vi fick 5000kr mer i månadslön. Det hänger väl på vad vi har för lön, tjänar jag 20000/mån visst då byter jag nog, tjänar jag 50000 eller mer och har ett jobb där jag trivs då är det tveksamt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Schöönt: MoDo satsade inte tillräckligt hårt när vi väl tog oss upp, var viktigare att ha pengar på banken än ge dom till Hinken så han hade kunnat köpa in åtminstone en riktigt bra center.
Vi fick till och med swisha för att få hem Norlinder.
Att ge ge Hinken extra pengar när säsongen väl är igång är försent.
Ex vd Johan får ta på sej det här, som annars gjort ett fint jobb hos oss.
Nu är vår fina stomme borta som Hinken & Karlin byggde upp.
Många av dom kommer fortsätta att utvecklas i andra shl lag och det svider.
Hoppas vi kan få ihop en ny stark stomme som vill spela för MoDo, hoppas Hinken & Karlin får till det ännu en gång.
För det var egentligen bara två spelare vi tappade åren innan vi åkte ur (Sam & Josh).

Det man är rädd för att när tålamodet släpper för antingen ledningen eller trycket blir för stort så tvingas Hinken och Karlin gå.
Då börjar cirkusen med nya tränare och sportchefer varje år, just det som gjorde oss till en HA föreningen...inte ens ett stabilt top lag i HA.
Hoppas resultatet kommer direkt och vi slipper gå igenom eländet vi hade innan Hinken tog över.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nicklas Lundstrom: Jag hör att precis som Skellefteå och Brynäs gjort tidigare (och då ersatts av Björklöven) så väljer nu även löven att skippa SCA-cupen.

Helt rätt tänk för ett lag med ambitioner. Jag ser inte vitsen med att slösa bort en träningsmatch på lag som Sundsvall eller Hudik där reserverna får logga mest istid.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nicklas Lundstrom:Nej, en korrekt jämförelse skulle vara om en ekonom som nyss råkat raderat hela årsredovisningen och satt företaget i rejäla problem sticker för att ett annat företag erbjuder högre lön. Då är man inte välkommen tillbaka.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Nu ska vi inte vara arga och besvikna på de som inte stannar kvar. Klart att de vill utvecklas och bli bättre i högre liga. När de utvecklas och Modo goptt upp igen så är de bättre . Jag tycker vi ska tacka alla som spelat för oss och välkommen tillbaka . Om du fått 5000 kr mer i månade i lön av arbetsgivare så hade även du bytt jobb.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Om man följt Modo det senaste 4/5 åren så kan man inte annat än tacka Mikkel, han kom när det var som sämst och tog oss till högsta serien igen, synd när vi spelade SHL faller mycket på lagbygget, = Hinkens fel för att han inte vågade satsa väl där...

Tror faktiskt på de flesta uttalande från han, han hittade sin nya familj här, så fort vi är tillbaka kommer han med på tåget igen, då med mera SHL-erfarenhet.
För han är i sin bästa ålder för SHL (29år). Hade han varit 32/33 hade han 100% stannat. För Hinken är en bra HA-sportchef för han har historiskt hittat de oslipade diamanterna för denna serie.
Mot 25/26!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Byggelement och Lättelement är två olika företag !

MoDos ordförande är på Lättelement och är nog en stor sponsor åt MoDo

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal:
Tror du tänker på Lättelement.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Löser om Byggelements problem och risk för konkurs, visst är det en sponsor till MoDo?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Väldigt stort av Linus Pettersson om han löst årskort.
Så mycket cash lär han inte fått i Norge.

Undrar hur han och Åhström i samma lag skulle stå sig i HA. Tveksam att dom skulle vara på den nivå av spets vi behöver nu dock.
Då kanske KJ vore intressantare som varvat norska ligan tidigare säsonger, men han verkar bosatt sig i Norge han?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: jag tror att norlinder löst minst två årskort. Drabbar ingen fattig. Har dansken löst ett årskort. So what? Det har även gubben på jakthornet i gula villan gjort också. Kanske även Janssons. Vad gör dom slantarna för modo då han valde bort oss och dessutom slösade onödig energi på sportchef och fans. Han trodde jag verkligen kunde bli en nu skröder , men han visade verkligen färgen. Nu ska han smila in sig hos nya klubben. Ät rødgrøt med flø och håll din keft danskjævel.
Ögontjänare.
Hoppas utvecklingen stannar och att du skämmer ut dig med patenterade idiotutvisningar .

So what. Dom har kanske köpt årskort. Finns jänkare med hockeyintresse som flugit hit för alla pengar dom har för att visa vilka supportrar dom är. Inga flyende fadäser som är ryggraden i nederlaget tar ansvar och vill visa hjärtaoch göra rätt för sig förtjänar respekt.

Min respekt går till besättningen som stannar och vill ta revansch. Måns, jeppe, Op, Karlin , berglund , Hinken (nej jag hatar inte honom, jag kritiserar men han jobbar kvar och försöker ❤️), zacke , jocke Bäckström . Säkert glömt ett gäng.

Ni som drog .. lycka till . Kom inte tillbaka.

Ja. Jag har köpt årskort.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Av dem kan Nieder och LP välkomnas tillbaka eftersom båda är uttalade legoknektar som alltid väljer pengar. Men är man two-faced så blir man persona non grata i de flestas bok.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trärumpa:
Jag tror att:
Aagaard
Norlinder
Niederbach
Linus Pettersson
Redab har löst ett årskort som dom äkta trogna Modoiter som dom är...
Sedan tror jag att några belackare här inne inte ens har löst ett medkemskort !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fick precis hem mitt säsongskort. "Tack för att du har tecknat ett säsongskort hos MoDo Hockey för SHL säsongen 2025/2026"

Aj.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: fast det är ju egentligen bara lika häftigt som att ha en poster av dom från modotiden av nostalgiskäl, för inte en enda av dessa nhlstjärnor kommer komma tillbaka och spela i övik annat än för möjligen nåt jippo runt jul.

Jag skiter fullständigt I om nylander gör 709 poäng eller noll. Lika aktuellt och intressant som familjen Wahlgrens nya inköp


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Berätta om Hinkens värvningsstrategier!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
steveroper: Berätta om era framgångar!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Om man verkligen, verkligen får drömma lite:

Wernblom - Fitzgerald - Olofsson
Woods - Topping - Kelleher
Carlsson - Gästrin - Andersson
Ohlsson - Bjerselius - OP
Falkenhäll

Lerby - Rundblad
Rönningen - Berglund
Norén - Persson
Hallin

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:
Svaret till varför inte vi få några återvändare.
MoDoiterna går för bra i NHL!
Dom blir för stora stjärnor.

1. William Nylander, Toronto – 12 (5+7)
2. Adrian Kempe, LA – 10 poäng (4+6)
3. Gabriel Landeskog, Colorado – 4 (1+3)
4. Mattias Janmark, Edmonton – 3 (2+1)
Oliver Ekman-Larsson, Toronto – 3 (2+1)
6. Jesper Bratt, New Jersey – 3 (1+2)
7. Victor Hedman, Tampa – 3 (0+3)

3 st. Bland top 7 i svenskligan

Och sedan ver vi ju alla Ullmarks och Sockans status i NHL...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
steveroper: Jag har gått härifrån..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Nu är jag här...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Klart vi kan plocka in finnar men jag vill inte höra av ordet "skills" igen. Fyfan vad jag blir spyfärdig när jag hör det ordet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza:
Det är ett jobb som skall göras!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M0D00000: Jag tror att vi går upp!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kollat en massa highlights från senaste säsongen nu och kan konstatera att jag är jävligt glad över att Jesper Olofsson spelar för MoDo Hockey i Hockeyallsvenskan kommande säsong. Helvete vad han kommer att kunna göra bra saker i den här ligan alltså.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Chamez: en förlängning med rundblad skulle göra en enorm skillnad på den här nivån.
Off topic vill jag inte ha in en enda finnjävel igen någonsin i laget.
Oavsett skills. Det är ett statement.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Chamez: Jag är fan rätt glad över att vi har en GM som redan tagit oss till SHL en gång. Med Hinken som sportchef i HA så har vi slutat 2:a och 1:a i ligan. 106 poäng första säsongen och 109 andra. Köper absolut att folk är tveksamma till honom som GM i SHL, men i HA har han inte mycket kvar att bevisa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB:

Kommer han ge sin högra hand sparken nu som har uppdaterat honom på vad han skall säga...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
DIFFEN:

Så kanske det kan vara hos Leksand, det var inte enkel lösning allt i tidningen
Men ett underskott på 20 miljoner i årets budget har de iallafall att börja ta i tu med,
Dalmasarna har varit givmilda tidigare med sina Swish, det måste bli tuffare i år?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Jag hade betalat dyra pengar för att få Thomas Fröberg som GM. Han hittar ju guldkorn under varje sten verkar det som. Det är så himla märkligt hur en jäkla bonde som Fröberg lyckas hitta alla dessa talanger. Han måste vara miljardär i smyg och mutar allihop

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Hittils så håller jag med dig till viss del. Jeppe O är väl den vassaste av fw i nuläget. Vill ju såklart att Måns och Falken ska producera väl. Av backarna är det väl Berglund i nuläget som är toppbacken. I min värld så vill jag ha in 3 riktigt bra backar. Två om Rundis bestämmer sig. 5-6 fw av riktigt bra kvalitet. Då kan det se bra ut. Hoppet är det sista som sviker mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein:

Hinken har säkert ett digert sk superkontaktnät,
Problemet är att få valda spelare att flytta till Övik och MoDo Hockey?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: Oron lindras snabbt av att alla lag i HA ville ha honom. Såvida inte samtliga lag i HA har pissdåliga scouter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: fortsätter hinken värva breddspelare för merparten av budgeten innan marknaden helt fryser så tror jag att vi får vara skitnöjda om vi ena blir trea.
Olofsson är en kalasförlängning på den här nivån. Werner på papperet en riktigt bra målvakt och Bella har ju visat att han har ett vasst skott iaf.

I övrigt är jag inte särskilt imponerad av nyförvärven och skulle nästan säga att stommen känns i dagsläget skitdålig och ser ingen direkt röd tråd heller.

Med tanke på hinkens tidigare sk superkontaktnät så tror jag det krävs ett par tre mirakel för att gå upp igen. Löven kan lätt matcha oss med liknande om inte högre budget och mycket mer attraktiv stad för yngre spelare.
Mitt tips i dagsläget är att löven går upp efter final mot AIK.
Jag tror vi sitter med svarte Petter. Och svarte Petter är en snål styrelse och en sportchef utan rätta kontaktnätet.
Foppas agentur verkar för övrigt lika usel som älgarnas plantskola

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
HejaKuusela : Deras ledning tyckte att Sverre var ett kylskåp. Det bådar inte så gott inför säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Skriver sparsamt angående lagbygget.
Men håller med tycker vissa journalister skriver upp Modo lite väl samtidigt som vissa lag typ Bik och för den delen Löven ignoreras.
Det här med att "studsa" tillbaka tar jag med ro.
Krävs en del för det, och än så länge finns det en del att bevisa när det kommer till lagbygget.
Negativ? Nej jag är positiv, Modo tillhör SHL, och den inställningen anser jag vara positiv.
Men då återstår ett rejält jobb för att vi ska befinna oss där vi hör hemma.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JonathanF: Jag väljer att vara det till tio matcher in på säsongen. Sen kan jag ändra mig. Hade exv. Lukas Pettersson, Norlinder, Rundblad och Woods varit klara nu då hade jag varit optimistisk. Då hade vi haft en rejäl massa spelare som har spelat ihop ett tag gjort att det blir lättare för de nya att komma in i det (gruppen/spelet)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Haha! Alla vet att MoDo kommer gå upp också, eller? ;-) Kan ju bara sluta på ett sätt.. Jag tänker att vi som bäst får tänka att MoDo klarar serien som första året med Karlin/Hinken i HA och sen får vi hoppas på ett mirakel och att Bjersa och OP stänger ner Mackan Nilsson, Forsberg, Ottosson, Björka mfl. Det är ju hyfsat bevisat att det lag som vinner serien går upp . Djurgården kunde ju undvika AIK i ett tidigare skede när AIKs tunna trupp fortfarande stod på benen. Så även poäng på hösten är minst lika värda. Att låta Löven och BIK äta upp varandra i en semi och själva slå ut typ tunt Mora är ju patenterat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Nu är du alldeles för pessimistisk. Olofsson är en av ligans bästa spelare och om Rundblad stannar så har vi en riktigt bra backsida på HA-nivå. Visserligen så kommer vi inte vara lika bra som Brynäs, men att jämföra oss med Oskarshamn är felaktigt,

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Ja BIK kommer bli riktigt obehaglig

« · 2880694 · »