Costanza: En bedrift att förstöra världens äldsta demokrati. Nu är man inte längre demokratiskt, utan är på samma nivå som Turkiet och Ungern. Det tog bara tre månader att lyckas med vad som tog Erdogan sex år. Bra jobbat Trump.
Kulltorp: ST har lyssnat på inspelningen och pratat med båda som medverkar. Samtalet pågår i knappt elva minuter och uppges alltså ske flera år efter att Wahlberg lämnat klubben. Det lämnades in som ny bevisning till polisen i december 2023.
Ja, bara gamla uppgifter... Varför ljuger du när det är så enkelt att läsa artikeln?
Bad_Brett: Du kan ha rätt, men vi kan ha fel. Ge mig ett tränarnamn som har gnista. Blomman i HV vill väl snart explodera. MoDo har trots allt värvat spelare som äntligen har potential för en eller ett par tre gnistor och tunga tacklingar i slutspel och tunga skott i Kryllan!
Costanza: Karlin känns väldigt trött. Första åren hade han något lite finurligt i blicken, nu känns han mest som någon som stannat kvar på jobbet för länge i hopp om att hitta en ny gnista som aldrig kommer.
Gavelo: Tycker att MoDo ska köra vidare med Karlin oavsett. Varit med om för många tragik-tränare på kort tid förut. Kimby hade jag kunnat ta, han verkar smart. Äh, vi kör på våra grabbar tycker jag!
Intressant! I dagens Expressen podd med Adam och Höken så säger Adam att han tror att Karlins avtal skrevs om efter att man degraderades till hockeyallsvenskan och att det därför bara gäller till nästa säsong. Detta innebär om det stämmer att detta är Karlins sista år på kontraktet.
Tuppen: Det vore grymt med en stabil insats ikväll, aktivt BP, vasst PP, säker defensiv med snabba uppspel och många tydliga linjer i offensiven. Sen hoppas man att Swetlikoff och Kelleher får igång målskyttet /speciellt den förstnämnda
JoJo2613: 4 mål på seriens bästa målvakt, såhär långt, vore fantastiskt. Ska bli spännande att se om vi kan lirka upp deras försvar och komma in på målet. Ingen lätt bortamatch.
Modomas: Men herregud det är ett diskussionsforum. Vi måste väl få prata av oss vad vi tycker är bra/dåligt. Eftersom Modo åkte ur SHL ifjol och spelet hackat rejält så sätts såklart laget under luppen också, något annat vore ju märkligt. Ska vi inte bry oss om resultat eller hur det går för Modo kan vi lika gärna börja se på knattehockey som inte gäller nåt och alla blir lika glada och nöjda.
Personligen är jag glad över att intresset är så stort och att det förs relevanta och intressanta åsikter och inlägg från olika håll. Vill jag ägna mig åt dötrista saker som inte är värt att diskutera något om så går jag på konstutställning eller jämför hur tomatplantorna växt under sommarn.
Det är bra att folk har sport som intresse så man kanske lägger undan mobiltelefonen när det är match även om såklart många skriver inlägg ändå när det spelas hehe.
Modomas: Ja, eller så kan vi vänta till maj, då vi har facit. Jag menar, Karlin kanske får sparken under säsongen, vi kanske värvar 10 nya spelare... Helt onödigt att diskutera spelet innan vi vet. Bäst att vi stänger ner forumet tills dess, så ses vi i vår igen...!
Skämt åsido, alla diskussioner kommer såklart färgas av de senaste matcherna och det är lite av det som är poängen. Det blir lite som om du tittar på en serie tillsammans med dina kompisar. En del av upplevelsen är att diskutera det senaste avsnittet. Den som säger "Määäh, jag vill vänta i 10 avsnitt innan jag uttalar mig om den där karaktären" blir bara en tråkmåns.
Bad_Brett: jag har inga problem med långa inlägg men tycker att det statistiska underlaget är för tunt för att dra några seriösa slutsatser. Att jämföra med tidigare års upplagor känns inte heller relevant när i princip hela truppen och två av tre tränare är nya. Jag vill nog vänta en månad tills vi mött alla lag och tabellen har börjat sätta sig innan jag drar några slutsatser.
Modomas: Om du inte gillar långa inlägg och spekulationer gissar jag att det finns bättre forum för dig. Det du beskriver är lite av Hockeysnacks signum.
Personligen tycker jag att intelligenta diskussioner om varför spelet inte fungerar är en viktig del av min hockeyupplevelse, och en stor anledning till varför jag skriver här och inte på X.
Att ni orkar spekulera så mycket, kilometerlånga inlägg om avsaknad av linjer i spelet, kasst spelsystem, vem är ansvarig, spelare, karlin osv osv. Kan det inte helt enkelt vara så att pga enkelt spelschema är man mentalt (omedvetet) kvar i försäsong? Jag skulle inte bli ett dugg förvånad ifall vi tappar poäng mot Västerås i morgon och sen gå rent mot ssk, löven, Kalmar och BIK.
Vi kan ju prata om lite trevliga nyheter istället, U18 vann mot Sundsvall med 19-1 ikväll, skotten blev 59-8 :)
Det tog bara tre månader att lyckas med vad som tog Erdogan sex år. Bra jobbat Trump.