Gavelo: Fortsatt mycket bra journalistik av MP. Sjukt att ÖA inte ens kan komma på idén att göra ett sånt här reportage. Har inte tillgång till hela artikeln tyvärr, men någon får gärna sammanfatta.
SPOODI: Japp... Och det var det jag sa långt innan säsongen började här inne .. Att den kedjan är huggen i sten! När vi duskuterade kedjor här inne? Bjerssa var handplockad för just den kedjan.. och han och O.P kompletterar varandra väldigt bra efter deras tid ihop Västervik under Karlin. Det var den enda kedjevärvningen som jag visste skulle falla väl ut redan före. 3 st. Som kommer till jobbet varje dag!
Shangattay: Jag kan rekommendera denna läsning. Sjukt kul. Alla 3 BRINNER för Modo och om dom inte spelar i NHL så vill dom BARA spela för Modo och vinna SM guld. Jag får sjukt mycket 70-talist vibbar av detta. Bästa kompisar, tävlar, stöttar varandra på och sidan av isen.
Smurfen: Falkenhäll borta i flera veckor, synd för stackaren. Nu får han aldrig någon riktig chans att tampas med Fitzgerald. Man såg att han fick riktigt ont i onsdags, bara la sig ner och skrek i gången till omklädningsrummet.
JoJo2613: Om det var fel att ge Lucas 10 min istid per kväll pga risk för trauma så måste vi nog fundera på att göra det för Hallin och Gästrin också, de är trots allt ett år yngre och ska inte behöva dra oss i detta. 5 min per match räcker för juniorer i den åldern.
Framnäs: Men det gick bra att spela dem som varken gjorde jobbet eller bidrog med utdelning, utan tappade puckar på fel ställen och gled i backchecken. I ett läge där det gällde vår existens som klubb. Det där får ni helt enkelt tycka men jag får inte ihop det. Att göra jobbet är ju det absolut viktigaste varje match och än mer i ett kval.
Willow: På vilket sätt skulle Lucas ”stanna och kämpa hos oss” när Karlin inte visade en tillstymmelse av tillit och gav honom minimalt med istid? Genom fys med Bäckström? Hans sätt att kämpa för mer istid var att göra det så bra som möjligt med Östersund, vilket han gjorde, men som inte hjälpte.
Kul med både Gästrin och Hallin, lite tråkigt dock att de seriöst saknar konkurrens till guldgallret. Kommer ju inte ens vara spännande.
JoJo2613: Nu får folk ge sig lite. Det handlade om överlevnad. Visst att LP gjorde jobbet men man kan inte spela honom bara pga det när det aldrig blir utdelning. Vilken annan tränare som helst hade kört på Ranta där även om hans attityd sög.
henkeiskogen: Nu tillförde lp inte speciellt mycket heller. Och sedan ville ju inte MoDo sätta den pressen på honom m.fl. att komma in och "rädda" oss i kvalet vill jag minnas att någon sa.
Vargen: är det något som svider från uttåget är det att vi fortsatte matcha jasek och inte minst, satte tillbaka Ranta på isen i slutspurten. Föll inte direkt med flaggan i topp. Hade hellre åkt ut med spelare på isen som faktiskt brann för klubben och hedern i behåll. Fy fan.
Vargen: Jag tycker Lucas förtjänade mer istid och att han kunnat växa in i det. Samtidigt var det ju han som valde att inte stanna och kämpa heller, utan han som drog till Östersund.
Skitsamma. Nu har vi ännu bättre juniorer på gång och återupprättar vårt arv. Jag kommer inte ifrån Hallins +9 faktiskt. Helt galet bra, även om han säkert har rätt få starter i egen zon.
Monno: Menade ej att Lucas skulle fått mer istid för att öka chansen att han skulle stanna (även om jag tror att det spelar in i Anaheims beslut att Karlin inte trodde på honom) utan mer för vår egen trovärdighet som klubb. Tycker det var total brist på självrespekt att låta Jasek glida runt, han dolde inte ens att han inte brydde sig. Glömmer framförallt inte matchen när Färjestad vände 4-0 och han drog på sig en femma efter slutsignal i andra, varpå han glömde att utvisningen runnit ut och satt kvar ytterligare typ 30 sekunder. Säger så jävla mycket. Tror ni Gästrin hade zoonat ut så idag?
Vargen: Norén har minst istid av alla ordinarie backar. Han har gjort två matcher med mer istid för att Bengtsson varit borta.
Kul att det verkar släppa för Lucas. Sen, utan att ha sett honom i år, gissar jag att han tagit några kliv, för på SHL nivå ifjol fick han inte till spelet riktigt. Men var ju grym i HA. Skillnaden är märkbar på serierna dock.
Sen att man hellre åkt ur med en 0p junis är Jasek. Ja jag förstår hur du menar. Bittra sanningen ör väl dock att än om han fått spelat 30min per match när vi åkt ur så hade han lämnat oss för SHL då Anaheim mer eller mindre bestämt att han ska spela där.
Vargen: Ja, vi borde alla vara stolta att han lyckas på sin resa. Han ville spela i SHL i år och så valde han Brynäs. Det spelar inte så stor roll vilket lag han valde för det laget kommer ändå inte få större glädje av honom för det är NHL i sikte.
Willow: Istiden är många gånger inte en reflektion för hur bra man spelar. Men om vi ska gå från den logiken är väl Norén vår bästa back? Fjärdekedjan har i regel mindre istid än tredje, andra och första. Nu spelade han kanske upp mot 20 i dag med Bäckström. Och gjorde det väldigt bra, likt tidigare matcher.
Willow: Det där kan jag säga är rent skitsnack. Lucas är inte sådan, och just därför har han fått vara kapten i både U18 som assisterande i U20 och nu kapten med Juniorkronorna. Han är alltid artig och det finns ingen i min närhet som haft något ont att säga om honom. Intervjuer kan vara ytliga men dagens intervju med honom i TV4 speglar helt och hållet hans person både på och utanför isen. Men ska jag vara helt ärlig hade jag förstått hans frustration, för att han var mer värd att spela än både Jasek och True.
Hans föräldrar är inte särskilt insatta i hockeyn heller, ingen av dem har någon tidigare relation till hockey. Skadligt att sprida sådana rykten utan att ha någon vidare inside.
Anledningen till att han lämnade har han själv varit öppen med, Anaheim hade stort inflytande. Klart han lyssnar på dem som gjorde hans drömmar till verklighet.
Vargen: Jag hade velat att han fått mycket fler chanser, men han var tydligen också rätt gnällig har jag hört och tyckte sig vara bättre än de andra. Unga spelare överöses många gånger med beröm från agenter och föräldrar. Svårt att vara ödmjuk ibland.
Nu är det väl mycket pga skador och att ett par värvningar varit sämre än väntat han fått istid. Han snittar bara lite drygt 10 minuter per match och utan frånvaro från ett par forwards på slutet hade det varit klart mindre än så.
Lena Drake: Det kommer alltid någon överraskning och någon som inte presterar som förväntat. Jag tror dock att Nybro får det svårt i längden men vi får se, de har öppnat bra så man vet aldrig (2 matcher mer spelade dock).
Peja: Det var en het potatis och min ståndpunkt är och var att han var det, men jag orkar inte gå in på det mer detaljerat för att inte bli en slagpåse. Jag är fortfarande upprörd över sättet ledarstaben hanterade Lucas, som även nu som Brynäs-spelare uttrycker stark kärlek till klubben. Jag hade känt mig mycket mer tillfreds med att åka ut med en hemmakille som gör noll poäng men som ger sitt allt, istället för som nu med Jasek, som bokstavligen satte spiken i kistan till att vi åkte ur.
dempa: Om någon är nyfiken på hur folk härinne tippade Nybro så kan ni se spridningskartan i länken. Plats 9 och 10 var mest poppis. Ska bli spännande att se hur högt upp de slutar.
Kan tipsa om mitt nya gissa numret-spel också. Funkar riktigt bra nu. Själv behöver jag definitivt plugga MoDo:s tröjnummer hehe.
Vargen: Det är ju möjligt att Pettersson inte var redo för SHL förra säsongen, men nu är han definitivt en spelare av SHL-kaliber. Han hade säkert varit bra för Modo i SHL nu också om ni hade stannat kvar.
dempa: Jag tror att Lucas talang både förra säsongen och denna säsong blir tydligare nu när vi spelar i HA och har Norén. Norén förkroppsligar verkligen hur det ser ut när en spelare inte klarar av nivån av en liga. Även om Lucas inte lyckades få in poängen i ett SHL som bara blir bättre och bättre, gjorde han aldrig bort sig spelmässigt som Norén gör på ett bizarrt plan i ett HA som aldrig varit sämre.
henkeiskogen: Haha, Hägga var mål-maskin en stund. Lite som när Torbjörn Nilsson i fotboll, spelade fram några halvdana typer till fina kontrakt i Europa.
Gavelo: Fast han spelar med Bäckis. Vi minns hur Häggström såg ut som Ovechkin i sin prime bredvid Foppa. Bäckström är liknande version i det avseendet som gör omgivningen bättre.
dempa: lite kul att det var tvunget en skada på Rödin för att LP skulle få chansen. Innan skadan hade LP en plats som 13e-fw och snittade 5-7 min/match.
Gavelo: ja LP har levererat mkt bättre än 90% av alla i hockeysverige hade trott. Kul för han ändå, det är bara att erkänna att man kanske kommer få stå där och buga o erkänna att man hade fel.
Otroligt mogen intervju i periodpausen med, han gav intryck att kunns bli något riktigt bra. NHL nästa.
Modomas: Karlin har tålamod och bygger spelare. Han måste ju se till att laget är som bäst, lagom till slutspelet. Än om han är lovad ett par spelare, så är det ju inte säkert att Hinken får tag på två backar som gör skillnad och är hela till slutspelet, så Karlin måste ju jobba för framtiden med det lag han har nu. Alltså jobba med och ge förtroende till spelare som han tror kan göra det bättre.
Rönningen är boss! Visst han kan missa ibland, som mot Mora när Moraspelaren missar pucken vid öppet mål, då Rönningen inte låser hans klubba. (Fast hade han gjort det så hade domaren garanterat gett honom 2 min)
Rundblad har tendenser att yra runt i försvarszon. (Personligen ser jag inte storheten i honom som andra gör.)
Gavelo: du har rätt i att hans säsong i Mora inte var så bra som en del tror men han var ung och lovande så man kunde ha överseende med ett och annat misstag. Men det är ju inte problemet, att du och många andra kan ödsla så mycket energi på en sjundeback är ju väldigt konstigt och att det skulle bero på att han favoriseras av karlin känns bara fånigt. Det är ju bara Hallin och Bengtsson som varit bra, då blir det mycket istid över som Norén kan knipa. Om Berglund och Rundblad steppar upp eller om Hinken plockar in två nya så kommer Norens istid minska…
Silly: Fjärde målet för säsongen för Lucas. Smart värvning av Brynäs. Synd att vi åkte ur och att han fått så mycket skit. Hoppas han fortfarande vill hem en dag.
Gavelo: Det framstår som fler än Karlin är oerhört tjurig gällande sin åsikt i frågan.
Det skulle blivit Noréns andra JVM. Wom underårig kom han med som reserv, men fick mycket förtroende och spelade alla matcher. Som exempel kan nämnas att Lucas Pettersson inte spelare JVM som underårig.
Norén var bra i Mora. I alla fall fram till hjärnskakningen som verkar ha satt sig lite på huvudet. Året i Östersund var ett steg i fel riktning.
Jag tycker att han gör ett helt ok jobb nu så länge han spelar efter sina styrkor och inte försöker spela för konstruktivt. Jag tror att han har mer hockey i sig än så, men jag är nöjd om han nöjer sig där tills vidare.
Och det är väl ändå Freddan som matchar backarna, så varför snacka om Karlin hela tiden.