KRB: det märkliga där dock är att trots alla dessa kyrkor är att jag känner knappt en käft som är med i nån församling. Trots att jag känner rätt många och bott i stan en stor del av livet. Sossementaliteten och sossestyret har dock varit sektartat och otroligt diktatoriskt så visst kan du ha en poäng där.
KRB: I see, nä men jag tänkte på att så länge vi har religionsfrihet i Sverige känns det lite fel att håna någon för det. Förstår du menar väl, du gillar MoDo, det gör vi alla härinne 🫠
Från Hörnefors: Det avgjorde nog matchen. AIK hade inget av spelet före matchstraffet och låg under med två mål. Jag tror nog att du tyvärr får räkna med att DIF eller AIK kommer gå upp. Pest eller kolera? ;)
Confusius: Dom som varit negativ brukar vara rätt snabb att tala om att minsann såg det komma.
Det jag lessnar på att det är så otroligt jävla enkelt att peka ut fel och misstag som görs eftersom det händer i princip alla lag utom topp 4. Det blir tjatigt och tröttsamt att läsa. Blir som en tävling vem som såg bristerna först, och den som skriker högst har vunnit
Silly: Med starkare trupp så blottas det sämre spelarna mer. Niderbach har fina kvaliteter men han har bara visat det egentligen knappt en säsong. Med Lindholm, Innala och Rydal in i truppen så blir det svårt att ta plats. Centersidan , Petersson, Routsalainen, Rydal, Hasa, Lasu, Niderbach
Enligt AB har alltså både sportchefen Kimmo Kapanen (officiellt) och tränaren Olli Jokinen valt att bryta sina kontrakt med Timrå. Hur ska man tolka det?
Majbrasan: Funderade väl snarare på om det funnits någon intern friktion som gjort en eller båda ovilliga att fullfölja sina uppdrag. Alternativt att Jokinen inte ville vara kvar om inte Kapanen stannade.
Sigge: Något som talar för Grannens Grabb-konceptet, vilket jag gillar. Ursäkten att man saknar familjen när man skriver kontrakt som man sedan vill bryta försvinner ju då
{9742}: Tycker man kan lägga ner konceptet med "grannens grabb" för gott. Grundtanken är fin med den nya generationen är i många fall inget annat än renodlade legoknektar redan i junioråldern. Då kan man lika gärna ta in legoknektar från Ontario och Minnesota istället för att agera plantskola åt konkurrenterna. All heder åt de som faktiskt fortfarande har klubbhjärta men de börjar bli en sällsynt art.
Adam Werner, en stor målvakt, nästan 2 meter I TPS där han hade en räddningsprocent på 87,5% över 22 matcher, kanske inte bäst i klassen?! Verkar som att hans karriär har präglats av både höga toppar och mera utmanande perioder… Två matcher bara i NHL (höll nollan i en match) innan han fick åka hem, Spelade inte han med Malmö och var ändå rätt bra när de kvalade för några år sedan?!
Jag har inte koll på hur tuff den finska ligan kan vara för målvakter jämfört med HA?!
KRB: Werner är på förhand en riktigt bra målvakt i HA. Dock är det väl kanske lite oroande att han i sina bästa år går nedåt i karriären, dock kan det finnas många olika orsaker till det.
Vi får som sagt se hur bra han kommer att trivas med laget, föreningen, och staden, Som du säger, i HA på förhand blir han perfekt, gillade dock inte hans räddnings % i den finska ligan senast….
Leksand?. Jag har inlogg på Falukuriren, Intressant läsning Visst, kommunen och kommunalrådet öppnar upp för en utvärdering och en framtida lösning för Leksand då laget är något som hela bygden samlas i kring
Men, borde det inte få konsekvenser ändå för vilka spelare de har råd och köpa in, De flesta, till och med klubben själv påstod nu att det Leksand håller på med inte håller över tid?
Jag tippar faktiskt Leksand som ett kvallag nästa vår, det måste väl bli konsekvenser, sportsliga tillslut?!
Sossementaliteten och sossestyret har dock varit sektartat och otroligt diktatoriskt så visst kan du ha en poäng där.