1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 498291 inlägg · 4180 ämnen

MoDo Hockey - Apropå Ingenting


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: tyvärr tror jag att den usla domarnivån kan skicka upp vilket lag som helst. Det är vi eller tre lag till, även om jag räknat bort SSK

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Zource:

Hejsan modoiter

Vart står det att Karlberg skall vara aktuell som tränare hos er?

Har letat men kanske har varit lite lat ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Ingen av de du nämner missade sin målsättning, det är bara larvigt av dig att försöka trycka ner det i halsen på alla andra.
Attt Västerås för vilket år i ordningen helt tippat sig själva högre än alla andra i Sverige gjort kan inte tas seriöst, dom hade ett skräplag redan inna säsongen, att man betalat höga löner till några få ganska dåliga spelare höjer knappast målsättningen annat än möjligtvis hos deras egen styrelse.

Sen är SSK mig veterligen med och slåss om att gå upp, nu möter dom det klart bästa laget så om dom åker mot löven så kan ingen , inte ens dom själva se säsongen som ett misslyckande.

Kalmar var tippade topp 4 så dom missade målet med minsta möjliga marginal i game 7 på en målvaktstavla, men sett till organisation och budget så tror jag absolut ingen tycker att Kalmar missat någon målsättning.

Jag har aldrig hört Fredrik eller ”alla andra” säga något i stil med att Modo missat skamgränsen och då lyssnar jag på typ alla poddar, däremot har jag hört det flesta tippa Modo och löven i final om vi inte möttes i kvart eller semifinal.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Det är uppenbart att du anser att målsättningen bör anpassas efter vad Hinken klarar av att prestera. Kommer vi 10:a nästa säsong är jag 100% övertygad om att du kommer föra ett resonemang om att "Skriken efter ett snabbt återtåg kostade för mycket, så vi behövde bygga yngre och billigare och satsa långsiktigt istället...! Och förresten är det Karlberg och Grundberg som har valt ut vilka spelare som skulle värvas!".

Kontentan i merparten av dina inlägg inom ämnet är att oavsett hur dåligt saker å ting fungerar så är det aldrig Hinkens fel. Men som sagt, frågan kvarstår: Om ingenting är hans ansvar, vad fyller han ens för funktion?


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva:

Tack det där hade jag missat helt

Skämskudde ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: Rundblad har på isen vart en katastrof till lagkapten under snart tre år, det måste vi vara ärliga att säga. Sämst tränad av alla och sliter inte direkt arslet av sig heller. Dubbelfel. Klart att det påverkar en trupp när lagkaptenen är som han är på isen.

En annan grej är att jag är för en varm lagkultur där man visar mänskliga sidor och får ihop gruppen men det måste också samtidigt bli sportsliga konsekvenser av att spelare håller på med ständiga felbeslut eller inte jobbar färdigt situationerna. I Modo har vi haft en EXTREMT tillåtande kultur gällande detta. Det blir nästan inga konsekvenser. En spelare kan ge bort ett mål genom att slå en idiotisk backhandflip mitt i banan men perioden senare är samme spelare med och spelar PP.

Tror inte Skellefteå eller Växjö håller på så

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Bra skrivet!

Sen skulle jag gärna haft en lagkapten som inte bara är som
du beskriver utan även en spelare som levererar och leder laget på isen!
Om jag fick välja så vore Milton Gästrin självklar om han varit 5 år äldre, men vilka har vi nu?
Olofsson känns som en Rundblad 2.0, trevlig, lite smålat i spelet och ingen som kanske ”leder” laget.
Topping, Fitz, Carlsson ?

Eller varför inte Wernblom jr om Hinken löser det?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag skulle nog ändå säga Larsson, även om han inte gjort så mycket poäng som jag hade hoppats och trott. Men han har trots allt kontrakt fram till 2028 och är ändå någon som kan ösa på ute på isen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Ett bra alternativ, glömde helt på Larsson.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Kan förstå att ni är negativa sett till säsongen, men min uppfattning är att ni definitivt tar er till final och att det är 50/50 i finalen mot Björklöven. Tror mycket väl att ni kan studsa upp redan nu. Det problematiska vore väl första SHL-året med tanke på hur truppen ser ut och att värvningarna som verkar klara hittills är av allsvensk kaliber.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Det är väl mycket svart vita diskussioner här. Mycket star-wars tänk,oavsett det gäller politik eller hockey.
"Man är alltid nyanserad när man står på den rätta sidan".
Det som är gemensamt för båda sidor är att det ofta är känslomässiga reaktioner som uttrycks.
Sedan tycker jag att det finns de som kan ta att någon tycker att exempelvis Karlin är bra fast de själva tycker motsatsen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: samtidig kommer löven ha det ännu värre sportsligt om de går upp

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Ja. För att gå upp behöver man antagligen bygga långsiktigt i HA med flerårskontrakt och spelare som är kvar där över tid. För att överleva i SHL vill man egentligen ha kvar så få allsvenska kontrakt som möjligt. Det blir en slags konflikt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Det är samma regler för alla lag så det är en ickefråga utan bara att förhålla sig till.

Det positiva är att man alltid vet att några lag kommer att floppa oavsett budget och framförhållning. Så har det alltid varit och kommer fortsatt att vara. Det innebär att det lag som kommer från HA alltid har en hyfsad chans att hålla sig kvar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Cam Abott drar rätt mycket uppmärksamhet från Karlberg. Han syns ibland i bild när de står bredvid varandra. Svårt å dra några slutsatser

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : De har det rätt tufft…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Målvaktsbyte i Modo sägs det

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: frågan är om vissa i stommen VILL avancera. Rundblad, Jeppe, Berglund etc. Dom har bra löner och ett lagom ansträngande jobb.
Skulle med en kritisk ledning fått kämpa för speltid på en högre hylla eller inte rivet kontrakt. Samma gäller Hinken. Skulle vi gå upp Skulle han få börja jobba riven av sig för att bygga ett lag. Han har enligt min analys haft ganska slött och med tanke på hur fattiga bottengängen är bara behövt kämpa lite fläckvis när det ska kompletteras lite.

Nej, jag är inte så säker på att alla här vill vinna en final.
Då hör man hemma i korpen eller på arbetsförmedlingen.

Fö. Varför får inte Matt Anderson speltid??

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Tvek på den. Fast bra att göra Werner lite förbannad. Tidigare hade han ju bara en osäker Prao-elev som andramålvakt.

« · 3015659