Smurfen: Bommade det. Däremot har jag skrivit om deras fystränare Stefan Thomson. Han har varit med under deras resa. Hur lyckas han trots att det kommer nya spelare varje säsong? Var en rätt duktig längdskidåkare. Dessutom en god friidrottare som ung. Har tävlat mot honom, en jävel på att träna.
Domsjö: Det har väl varit ett mönster i flera säsonger att MoDo har kunnat komma ut ganska starkt, för att sedan bli fullständigt tillbakapressade i andra perioden. Det är såklart inte en slump. Många av de onödiga utvisningar vi åkte på togs i frustration när spelarna inte hängde med.
Man kan tjata hur mycket som helst om spelsystem, men om motståndarna alltid har bättre ork så blir det väldigt svårt att styra matcherna.
Tarasov: Mer än dig😁 Nä skämt åsido det vet jag inte, men han är ytterst kompetent. Och det har han bevisat också tycker jag. Sedan är han innovativ när det kommer till träning.
Smurfen: Lyssnade på Pudas. Tänk om man skulle höra Rundblad säga att "vi sätter en stolthet i att ha tuffa träningar". Har vår (fd) lagkapten ens nämnt något hur Modos träningskultur sett ut under dessa tre år?