Att döma av rapporteringen från Skellefteå så verkar vi också ha en alpin legend i målet denna afton.
Ajajaj, tydligen en skaplig tackling på Döme av Prochazka, Döme blev liggande kvar på isen.
Dream Team: På så sätt, jag var för upptagen med att få till min egen knorr att jag inte upptäckte den.
Typiskt att kompisen ska bli magsjuk precis idag när man hade planerat att se matchen på PPV och får nöja sig med webradion istället. Fast den funkar ganska bra som substitut, än så länge
Trevligt att höra ett kommentatorspar som kan diskutera motståndarna också, till skillnad mot exempelvis i Färjestad där all energi gick åt till att analysera FBKs agerande.
29-16 i skott efter två perioder. Krizan verkar ha haft mycket att göra hittills i matchen. Ovanligt också att höra beröm för Viklunds och Hedmans agerande, jag som tycker att de alltför ofta tar väldigt konstiga beslut när man försöker passa eller stöta i helt fel lägen och oftast blir helt överspelade.
Då blev det i varje fall en poäng i Skellefte Kraft Arena, återstår att se om vi kan lyckas ta en poäng till.
Nähäpp, det kunde vi ju inte. Typiskt nog är det en av våra fd spelare också som avgör.
Måste säga att det var ett riktigt tjusigt mål som Skellefteå gjorde när de vann med 2-1. Petterströms passning till Antos var underbar. Fast hade bara Salle klarat av att stå på benen så hade vi ju givetvis inte förlorat mot Skellefteå.
OTW | = | Overtime Win | (1 P) |
OTL | = | Overtime Lost | (0 P) |
60 Karol Krizan
(1 Mattias Erlander).
Backar:
8 Oscar Hedman,
32 Tobias Viklund
3 Mattias Timander,
43 Niklas Öman
38 Adam Andersson,
6 Tobias Enström.
Forwards:
28 Miloslav Horava,
24 Niklas Sundström,
10 Per-Åge Skröder
12 Justin Morrison,
15 Andreas Salomonsson,
59 Robert Döme
11 Pasi Tuominen,
20 Oscar Steen,
18 Peter Öberg
40 Magnus Gästrin,
4 Mattias Hellström,
19 Mikael Pettersson.
Extraspelare:
29 Andreas Molinder,
33 Johan Nilsson.
Kommentar
Harald Lückner: Vi är beredda på anstormning
Det var viktiga och härliga tre poäng som MODO Hockey tog senast mot Luleå hemma via 1-0. Nu väntar först Skellefteå borta, sedan Frölunda hemma lördag innan uppehållet för Karjala Cup.
- Den viktiga matchveckan som började med seger och tre poäng fortsätter nu, säger Harald Lückner, coachen. Nu handlar det om möten med två lag som ligger efter oss och förhoppningsvis ska göra det också.
Först ett Skellefteå, som MODO inte hade några som helst problem med hemma (5-2), dessutom ett Skellefteå som inte gjort mål på tre matcher i rad.
- Inget vi bryr oss om. Vi är beredda på en riktig anstormning, som det brukar vara i Skellefteå. Här gäller det att vara vakna från start och det är nog ingen risk med tanke på den härliga och högljudda stämning det brukar vara där.
I Swedbank Arena tidigare i höst var förre MODOiten Magnus Wernblom inte med.
- När han nu är det vet vi att hans lag är uppumpat med adrenalin till max.
Riktigt nöjd var MODO:s tränare inte senast.
- Vi släpper fortfarande till alldeles för mycket. Början av tredje var ju närmast en mardröm och man stod där med hjärtat i halsgropen. Tur att Krizan var så där riktigt omöjlig, som så ofta förra säsongen. Ett par av de räddningar han gjorde var av det svettigaste laget.
Inga nya skador att rapportera och MODO-coachen hoppas att nye forwarden Justin Morrison ska växa in i laget alltmer.
- Hans första insats lovade mera, inte tu tal om annat. Av de skadade spelarna tränar Hasse Jonsson riktigt bra, men där är det som tidigare, vi tar inga chanser.
Noterbart om laget
Skadade: Mikael Zajkowski (ljumske), Hasse Jonsson (ljumske, kan kanske komma till spel, avgörs matchdagen), Per Svartvadet (knä) och Tommy Wargh (axel).