1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533352 inlägg · 4126 ämnen

Vem tar över?

142662 · » Till forumet

Sv: Vem tar över?
Wewillwintoday:

Sture Andersson.

...har jagt sagt sedan hösten 1991. Men folk bara skakar på huvudet åt mig. Gillar Brithén i de idéer som han för fram och sin framtoning offentligt. Men det som avgör mitt slutliga omdöme är hur han rider ut den här situationen, oavsett vad våra multimiljonärer må tycka så måste vi inom några år ha en tränare som har psyket för att bänka en Peter Forsberg.

Det är kravet, och den tränare som ska stå i båset den dagen ska klara av att få fason på eventuella underpresterare idag.

Gör det.

Vem tar över?
Jag tror knappast att Jimpan kommer få förlängt kontrakt efter den här säsongen(bara om han vinner sm-guld). 'Fast man vet ju aldrig i och för sig.

Jag skulle vilja se den gamle hederlige "the one and only" Tommy Sandlin, he did it 1979, och kan göra det igen. Vi kommer nog att behöva en person med mycket erfarenhet av ´ny konstellation känsla. Och vem kan göra det bättre än gamle Tompan. Sen att han hade en mindre lyckad sejour i Brynäs tycker jag är irrelevant!

142662 · »