puffe: Ibland blir man förbannad på spelare. Plant ser Walterholm komma där han står en bit från sargen. Då vänder han sig bort istället för att ens försöka ta emot en tackling. Man måste ta ett mycket större ansvar än så.
Rytter: Nej, då är vi överens då. Men du skrev "Fast förstår faktiskt inte vad man menar med detta." angående regeringens förklaring till att statsmedel INTE skulle gå till att värva spelare. Därav min undran, men då var det bara ett missförstånd då.
jonsson: Timrå har varit klart bättre hela andra perioden. Inte så många chanser då Lövens backar är bra framför eget mål, men man har nästan allt spel.
Inte nog med att det var under försäsong. Frågan var ju hur man skulle stått sig i shl och svaret var väldigt märkligt, snacka om att lägga all press på sig själva. Men inte mig emot. Nu vet alla att det bara är att sluta spela och dela ut biljetten upp till löven, ingen idé att spela om det då dom är minst ett mittenlag i shl.
Rytter: De loger som inte är hockeyloger då dessa säljs per match.
Kenttä verkar sakna verklighetsförankring som tyckte att man kunde störa de bästa SHL-lagen under försäsongen. Nej, det var man inte. När Skellefteå och Luleå vred på så var man långt ifrån.
{5647}: Skulle säga att vi borde gjort 2 och Timrå max 1. Men jag tar en 1-0 ledning utan gnäll. Tycker dock vi borde haft åtminstone 1 PP. Förstår inte nya direktiven alls..
Är det sunt tänkande att de som tar ansvar ska straffas. När det gäller att rädda företag ska man rädda de som har möjlighet att överleva på sikt annars blir det konstgjord andning.
Alla klubbar ska såklart ha stöd, men man ska inte få mer än vad man själv kunnat generera bara för att man misskött sin ekonomi eller varit med på köpfest som man egentligen inte har råd med.
JoseGonzales: Timrå måste få ned pucken djupt. Lövens svaghet är uppspelen och målvakt. Får de upp pucken är de riktigt bra, framförallt nu under tiden man dopat sig med Steen och Grundström.
Rytter: Det är väl precis det man menar? Att de som värvar trots att de inte har råd, ska gynnas? Tycker det är sunt tänkande eftersom det är våra skattepengar som strösslas ut.
Fast förstår faktiskt inte vad man menar med detta.
Det är väl bortfallet i intäkter man ska ersätta. Man borde rimligtvis inte kunna få mer än man tappat. En klubb som värvar över sina tänkta intäker ska ju knappast få mer än en som tagit ansvar och tagit det lugnt med värvningar.
Man kan ju inte se till vilka som har det tufft just nu, man måste ju göra en bedömning av vårt de stått utan Corona också. För mig är ersätta intäktsbortfall det rätta och rättvisa. De som har god ekonomi samt tagit ansvar för ekonomin ska ju inte bli straffade pga detta.
Tom Topp: och han tycker att han har blivit mer mogen, Så kanske han kan lämna mamma och ta en ny chans att tjäna lite kulor på sin magnefika hockeyskalle!
Rytter: Det har jag sagt hela tiden, ja han bryter, men man förstår varenda ord vad han säger, Jag vet inte vad problemet har varit. Tror inte man lyckas så bra där borta om man har språkproblem. Att prata och förstå taktik m.m
Tom Topp: Kallade inte honom fet, men att han var jämfört med många andra ganska dåligt tränad. Ja, förmodligen kommer han - tyvärr - vara bättre i vinter, vilket jag skrev redan när försäsongsmatcherna började.
Väldigt kul att vi får ta in besökare i logerna samt restaurangen imorgon. 10 pers/loge samt restaurangen + 50 på läktaren ger ju att vi borde kunna ta in 500+ imorgon.
Nu genererar detta inte så mycket extra på logerna då det gäller redan sålda loger, men bra att det tillåts iaf. Restaurangen kommer ju generera intäkt då de kan sitta där och käka och dricka samtidigt.
Silly: Tack, för den:) Undrar hur timråiterna reagerar. Kommer de döma ut artikeln som ren nonsens eller kommer de kanske erkänna litegrand att jag inte var helt fel ute? Samvetsfråga antar jag...
{5647}: Tjena JFK. Ville bara ger dig kredit/underlaget för att ditt bedömning stämde eller skall vi säga att källan pratade sanning om Dahlen matvanor/dålig kost lite överviktig, Han har i dag har tänkt om tydligen vilket han idag går ut med själv: Inget mer snabbmat!
11.50 Johan Widebro om arenaläget och arbetet inför säsongen 12.00 Fredrik Glader på plats, om truppbygget och säsongsstarten. 12.10 Robin Wikberg om Lumberjacks syn på de tomma arenorna och tankarna om säsongen 12.20 Ville Nieminen ger oss en sista rapport från laget och hur Modo laddat upp 12.30 Linus Pettersson - artisten som ska ta nästa steg
jonsson: Dags att hyra ut delar på varje sektion till food trucks och kalla det restaurang? Det är ju lågsäsong för food trucks så det borde borde stå ett gäng oanvända runt om i landet.
Costanza: Känns ändå som att vi matchar det där trötta gänget nedan. Ganska töntigt att lämna MoDo för en annan klubb. Kevin A verkar dock slinka in på listan...
Ja förstakedjan är riktigt bra, men bakom dom händer det inte så mycket. Sjukt tungt tror jag dom får om någon i den enheten går skadad.
Dom spelar ju non stop i pp. Kommer dom orka denna matchning i 52 matcher? Gissar att det kommer se ut som i fjol hos oss att dom tappar formen där runt jul när det är tufft matchande.
Den jag tycker är bäst är hrivik. En riktigt bra ledande center som ger camper och cehlarik möjligheten att producera.