{8384}:nya klassiskern ta monståndarens klubba och lägg dig så får du med sig en utvisning. Blä för förstärkningar å filmningar. Klantig pass av mikelson dock
MorganaLefaey: Vi har snart hela J20 upplyft i A-laget känns det som, då kan vi lyfta upp tränaren också. Gillar verkligen Wallinder i PP när han dansar på blå
Eller: Missförstånd av Modo utbrister kommentatorn, Modo har PP och första teken i anfallszonen, alla 3 forwards går framåt och Almtuna vinner pucken och kan kontra 2 mot 2! Ja finns det ingen spelidé eller tanke med något så blir det väldigt ofta missförstånd, typ exakt som det ser ut nu!
jonsson: då kan man ju hoppas att de rättar han när de märker att han förklarar helt fel. Men vad gör att vi inte ens klarar av att droppa i uppspelsfasen i pp? 3 av 4 tillfällen medför att vi får börja om. Nej hela laget måste ha solen i ögat konstant
Sundstrom: Han har väl 3-års kontrakt med Västervik.
Hade gärna också sett Karlin i Modo men förstår varför det inte var ett alternativ i våras, då vi hade gjort exakt som Leksand och Björn i det fallet. Karlin har förespråkat en ganska rolig, aggressiv och fartfylld hockey när han tränade KB65 i Ettan, som skulle passat oss väl.
Undrar vad som sagts vid anställning av Ville? Kommer han med ett grundspel till Modo som ingen köper? eller har Glader pratat om nått system som inte Ville förstår och sen ska han förmedla till spelarna och dom inte kan ta in det.
Tarasov: ni borde ta in Karlin. Han har jobbat med små medel i Västervik och är en grym taktiker och hans största dröm är ju att träna Modo. Ni skulle lyfta med han som tränare.
{5647}: Av samma anledning som att bra lag alltid tycks få turmål. Det vill säga att medvind och positiv energi leder till bra saker.
Domare är bara människor. Om ett lags spelare har konstant dålig attityd, inte ens försöker ta det extra skäret för att vinna närkampen etc. så kommer de bedömas på ett annat sätt. På samma sätt är det lättare att se mellan fingrarna när klunbban far upp från ett lag som faktiskt försöker spela hockey.
{5647}: Måste faktiskt säga att det känns lite olustigt att MoDo spela. Spelarna rör sig som i slowmotion. Konstigt att se. Intrycket är att de är mkt nedtränade och saknar helt skärpa men jag antar att så inte är fallet. Märklig syn i alla fall.
{5647}: Mycket märkliga domslut 2 st 5-3 det var filmning av hollywoodklass ,,,Nä nu måste vi göra mål och hålla oss på isen så kan vi vinna ,,,Kämpa Modo
Gör er av med Nieminen och låt Styf ta över.!! Det här kommer inte bli bättre. Nieminen når inte ut till spelarna på rätt sätt. Nåt låser sig.! Laget är ju bra på pappret.! Agera Modo!!
{5647}: antingen måste det till något extraordinärt eller så måste vi förstärka situationerna likt almtuna gör. Ne ser faktiskt noll spel i detta modo. Något är gravt fel
Gusse: Jag har följt MoDo sedan början på 90 och kan ej minnas att vi uppträtt så här illa totalt sett över så många matcher i streck. Men kan ha fel. Men jag brukar bryta ihop och komma igen stöttar alltid laget i ur och skur visst kan jag liksom alla andra kasta ut mig mycket negativa saker men det går över.
Men frågan är om det kommer gå över i år om nu inte föreningen börjar ta tag i detta omgående.