1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534679 inlägg · 4127 ämnen
« · 2174455 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Kan tipsa om Västervik-SSK just nu om man vill se Karlin in action.
Strukturen försvinner litegrann när det är snabba spelvändningar, men man kan ändå skymta hur taktiska Västervik är.
Västervik började med den höga pressen som har varit framgångsrik de tidigare matcherna, men SSK verkar ha hittat ett sätt kring det där. Då anpassar Västervik sig väldigt snabbt, backar hem spelet istället och tar över andra halvan av perioden.

För övrigt usel domarinsats som missar när en SSKare har sönder Wahlgren framför kassen.

Sv: Silly season
Haha Jätte rolig, Gud va jag skrattar Ihjäl mig gud ❤️💚

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:

Alltså den där pepp videon som löven släppte, det är så jävla pinsamt. Kunde inte ens se klart den då jag började må dåligt. Hur fan tänkte dom där?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Löven och KHK har gått samman och skapat den ultimata peppvideon. ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}:
Pengar

Sv: Silly season
hanzon: 😂👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Går ju alltid och Justera :-)

Nord
1. Luleå
2. Skellefteå
3. Björklöven
4. MODO
5. Timrå
6. Brynäs
7. Leksand
8. Mora
9. AIK
10. Djurgården
11. Almtuna
12. Södertälje
13. Västerås

Syd
1. Örebro
2 . Vita Hästen
3. Linköping
4. Färjestad
5.Karlskoga
6.Frölunda
7. HV71
8. Växjö
9. Tingsryd
10Västervik
11 Rögle
12.Malmö
13-Oskarshamn

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Byt ut Färjestad och HV71 mot dem. ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Har du diskat semifinallagen Karlskoga och Västervik?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Din Elitserie om vi nu skull kalla den det , så vi ber till gud att får upplev detta inom en snar framtid .
Nord och Syd ..vilka månader /veckor med kanon hockey .
Detta skulle vara det ultimata för svensk hockey .
Att ingen har tänkt på det är otroligt konstigt .! Man undrar vad problemt ärför att detta inte skulle kunna genomförs .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hoppas Västervik får spela final, kul för Karlin och O.Pettersson

Sv: Silly season
Lub: Indiens landslag i landhockey där hette alla Singh

Sv: Silly season
M Horava: Bröderna Lars och Tore Öhman (från Piteåtrakten) är anfäder åt en hel del hockeylirare som spelat i Modo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
#13: Rykte enligt galna höken..

BH rycker i Bartosak till Leksand inför säsong 21/22 .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9108}: Sä här skrev Pelle Bäckman för tre år sen: Det pågår en utredning om hur svensk ishockey skall se ut i framtiden. Lagen i div 1, Allsvenskan och SHL har fått lämna sina synpunkter. Beroende på vilken position laget har i näringskedjan pratar man för sitt eget bästa. Ligger laget i botten på SHL vill man ha en stängd liga är det ett topplag är SHL för litet då drömmar man om en Europa liga. Det är det här som är problemet ingen ser till svensk hockeys bästa.

Seriesystemet är alldeles för krångligt vanliga intresserade vet knappt hur det fungerar, För att inte prata om alla idiotiska regler när det gäller hallar och antal sittplatser. Det måste vara helt ointressant om någon förening vill ha mer stå än sittplatser, viktigare att laget är bra på ishockey. Efter ett år i SHL har Karlskrona en fin hall som kommer att kosta massor med pengar i Allsvenskan. Självklart skall klubbarna ha ordning på sin ekonomi, men nu känns det som många klubbar inte kommer att kunna leva upp till de hårda kraven.

Det är dags att sluta titta på NHL och hitta ett bra system som passar svensk ishockey. Självklart skall sista laget i SHL automatiskt flyttas ned och segraren i Allsvenskan flyttas upp. Utöka SHL och ta bort Allsvenska som är en ruin serie där spelarna lär sig att åka buss. Fyra div1 serier som blir ekonomiskt försvarbart, sedan spetsar man till det efter jul. Då blir det en Allsvenska där segraren tar steget upp till SHL Låt sunt förnuft segra så att inte många klubbar måste lägga ned sin verksamhet.

Svensk ishockey är inte bara SHL, utan bredd ingen topp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Mer publik också

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foldron: Nej det gör dom inte!
Visserligen 1 år gammal ranking men lär inte vara jättestora skillnader

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foldron: Inkvoterar MoDo för att fylla ut norra divisionen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Oskarshamn är inte med på listan.. :D

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Gillar idén, och skulle isf kunna tänka mig att ett lag från respektive grupp får kvala eller åka ur. Tror det är viktigt att möjligheten att avancera finns kvar. Vem vet, inom 10-20 år kanske Östersund eller Boden möter Modo eller Timrå...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foldron: Frågan är väl också vilka av alla lagen som KB65 räknar upp klarar ekonomin?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Karlskoga, Västervik, Tingsryd Almtuna oh Vita Hästen rankas väl högre än MoDo?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Finns ingenting negativt med det förutom att lagen i söder skulle tappa på att norrlandslagen inte besöker dom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Mera derbyn billigare resor

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det var det jag menade, likt ett NHL upplägg att man kanske bara möter Malmö en hemma och en borta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales:

Nord
1. Luleå
2. Skellefteå
3. Björklöven
4. MODO
5. Timrå
6. Brynäs
7. Leksand
8. Mora
9. AIK
10. Djurgården

Syd
1. Södertälje
2. Västerås
3. Örebro
4. Linköping
5. Färjestad
6. Frölunda
7. HV71
8. Växjö
9. Rögle
10. Malmö

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Ja, eller en serie med fler lag där det är två divisioner där man möter de andra lagen i sin division oftare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9108}: Någonting måste göras för att ändra det. Gör det till 2 serier, norr och syd är mitt tips.

Brynäs ,Timrå, Modo, Löven, Skellefteå, Luleå och några till lag i norra serien. Vilka jävla matcher vecka ut och vecka in..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Jo men jag står fast vid att SHL är rena rama hockeydödare vilket fall. Svensk hockey har sjunkit till botten senaste 3 åren bakåt, lite därför jag nog inte kommer att följa svensk hockey så mycket framöver ;d

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9108}: Det är ju medvetet från SHLs sida. Det laget som kommer upp får sämre förutsättningar än övriga för att dom vill att det ska åka ur direkt, och laget som åker ur får sinnessjuka fördelar mot hockeyallsvenskan säsongen efter. Så om du är ett lag som är på gränsen är det jättesvårt att stabilisera sin plats i SHL, 100% medvetet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Till Timrås försvar ska sägas att de saknade utmaning också. Vi var med rätt länge ifjol, innan vi förlorade många matcher och Timrå kom ikapp oss. Timrå har ju varit mer eller mindre givna serievinnare sedan jul. Jag tror att de har gått på 90 procents fart mer eller mindre hela våren. De kommer nog att varva upp nu och jag ser dem som klara favoriter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det säger jag inte emot. Vi var allsvenskans bästa lag någonsin ifjol. Även om alla tycker Timrå var helt överlägsna i år så var dom ändå inte nära lika bra som oss trots att dom inte hade något hot i serien så kunde dom inte slå rekordet. Löven har växt för varje match i slutspelet och känner mig positiv inför semifinalen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fallskärmen borde delas på alla lag i shl, som " hjälper " klubben som går ner, inte det laget som kommer från HA i mitt tycke.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Jag säger bara att jag inte alls är imponerad av vad ni presterade, utan jag tror att ni måste höja er rejält om ni ska gå upp. Du får såklart vara nöjd, för det kan jag inte hindra dig ifrån.
Ni var flera klasser bättre i första finalen förra säsongen. (Spökmatchen räknas inte).

Sv: Silly season
KB: Haha!
Kan ju funka som Back up till vem vi nu har som målis nästa säsong..

På längre sikt och med lite god vilja har vi en back som kan stärka upp :-)
Charlie Löhman
www.eliteprospects.com/player/805266/charlie-lohman

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Du menar att styra majoriteten av matcherna inte är att kugga i? Vi ägde större delen av alla matcher utom den första, det är slutspel så det är bara dom bästa lagen som är med. Inte så man kan leka sig vidare.

Sv: Silly season
KB: Komplettera med Leif och Billy, för visst heter de också Öhman?

Skämt åsido, jag har länge funderat på hur många Öhman man får ha i ett lag 😬😊

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mike Keenan: Kuggat i rejält? Nog trodde jag att ni hade högre förväntningar än att vara beroende av väldigt mycket tillfälligheter och tur för att passera första rundan???

Sv: Silly season
M Horava: Nästan en komplett kedja, verkar dock vara ont om backar utöver Anton. Lite av en chansning på målvakt dessutom.


Victor Öhman
www.eliteprospects.com/player/13022/victor-ohman

Victor Öhman
www.eliteprospects.com/player/38886/victor-ohman

Oscar Öhman
www.eliteprospects.com/player/142692/oscar-ohman

Anton Öhman
www.eliteprospects.com/player/39015/anton-ohman

William Silwerfeldt Öhman
www.eliteprospects.com/player/39012/william-silwerfeldt-ohman

Sv: Silly season
Apropå Öhman: -Hur många Öhman hade Modo kunnat skrapa om man dammsuger seriesystemet på Öhmans som skulle kunna hålla HA-nivå?

Sv: Silly season
Smurfen: Visst är det? Sen Modo trillade ner i HA har ju detta varit den längsta delen av säsongen dessutom. Jag känner att det saknas något och det känns obekvämt och lite naket utan Sillysnack.. :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Nu vet jag inte när de där uppgifterna är ifrån, men tv-pengarna har blivit större varje år. Väntas det inte vara närmare 50 miljoner nästa år om jag inte minns helt fel?

Sjukt att det ens ska behövas en fallskärm kan jag tycka. Talande för hur enorm klyftan är mellan första och andraligan.

Sv: Silly season
M Horava: Härligt med lite Silley snack igen !!

Sv: Silly season
Padrone78: Oskar P och Kapla kan gärna få hänga med om Karlin kommer..
..och Öhman såklart..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller:

Sjukt om detta stämmer. Varför skulle man helt plötsligt behöva dubbla summan, den har ju alltid varit 6m tidigare till de lag som bytt plats.

Hur motiverar man att det nu ska vara 12m? Man borde ju ta 0.5m från alla klubbar och sedan skicka detta till klubben som åker ut.

Jag undrar om inte detta är en felskrivning, känns sjukt att när man tar sig upp så får man 28m i tv-pengar och det andra lagen får över 40m, blir lite svårt att konkurrera om spelare då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Systemet är ju ganska löjligt.
De 12 miljonerna skulle tas av tv-avtalet och inte drabba uppflyttande lag. Det skulle väcka ett större intresse för hockeyn om lagen kunde röra sig mera mellan serierna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: haha sjukt att den klubb som går upp skall få offra det och ingen liten summa heller. Haha men shl vill ju inte att nya klubbar skall etablera sig. Borde ju vara shl som organisation som får betala det. Alltså att alla klubbar får offra en pott till klubben som åker ur. 12 mille är sjukt stor del av tv avtalet. Trodde det var 8a ja. Men man slutar ju aldrig förvånas av shl. Kan förstå att man får en fallskärm iom de sjukt skeva avtalen. Men det borde issofall var en pott som de drar av alla klubbar i minskat tvbidrag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly:
Oj 12 mille!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Alright, då har dom ändrat! My bad :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8179}: Saxat ur GD:

I dagsläget får SHL-klubbarna via ett lukrativt tv-avtal årligen omkring 40 miljoner kronor. I Hockeyallsvenskan är de centrala intäkterna betydligt lägre, ungefär tio procent av intäkterna i SHL, det vill säga runt fyra miljoner kronor.

För att det ekonomiska tappet för lag som spelas ut ur SHL ska bli mindre finns en reglering som innebär att degraderad klubb får en tillfällig fallskärm med tolv miljoner kronor under sin första säsong i Hockeyallsvenskan. En summa som tas ifrån den klubb som avancerar till SHL samma säsong.

« · 2174455 · »