Smurfen: Ibland är det verkligen ingen nackdel med en riktig "skitträning". Det kan fungera som en väckarklocka och gruppen snackar ihop sig om att det måste bli bättring.
Men, jag förstår poängen efter diskussionen om Kenttä:)
Och givetvis är det INTE bra om det inte fungerar som väckarklocka, utan att det utvecklas en frustration inom gruppen. Jag är rätt övertygad om att flera spelare i MoDo förra säsongen tyckte att det var lite för rörigt och inte tillräckligt uppstyrt. Exempelvis en stor brist på pedagogik i hur man skulle försvara sig.
Costanza: Hörde av kompis som umgås med en Lövenit från Vännäs och denne Lövenit kallar inte Kentää för Jesus längre utan nu är det bara Kentää som gäller !!
MoDoNörden: Poängbäste backen i Löven Zach Palmquist lägger av, precis som J.T Brown. Är Leffe D:s pengar slut, Wallsons låga energi för stark eller var det den där galningen i Umeå som aldrig lät dem sova på nätterna som ligger bakom besluten? Jose kanske vet mer...
P10Livgardet: Jag köper inte det. Såhär tidigt kan vi omöjligen träna in någon slags variant som inte motståndarna hinner läsa 100 gånger om. Jag vet att man nöter försvarsspelet på ett helt annat sätt än förra året, för Karlin kräver att samtliga spelare ska veta hur vi spelar försvarsspel över hela banan.
Stängda träningar kan jag bara köpa inför slutspelet där man mäter samma motståndare flera matcher och man gnuggar specifika detaljer.
jonsson: Hade varit fint ifall MoDo Channel kunde sända en träning innan matchen mot SAIK på fredag😬. Men man hör ju inget. Borde inte kunna va så svårt att schemalägga sändningarna. Förra året var det massor med sändningar.
{5647}: Tjecker räknas bara halvt om deras efternamn börjar på samma bokstav. Det är en följd av att landet delades under den tid som författaren till texten levt.
{5647}: Hmm, hur är det med mattekunskaperna på modohockey.se. Från artikeln gällande teambuildning för damerna.
Fyra spelare deltog inte vid helgens teambuildning. Lore Baudrit och Kaitlyn Tougas har ännu inte hunnit ansluta och vår tjeckiska trio med Klara Peslarova, Viktorie Svejdova och Daniela Pejsova är på VM-uppdrag. Fyra spelare alltså?
Foppatofflan: Sebastian Walfridsson blir kvar i Visby Roma. På något sätt lite sorgligt för jag trodde mer på honom än så. Popovic trodde jag inte på och förvånades oerhört över vad Kenttä såg, men Walfridsson trodde jag vi skulle se växa in i det allsvenska spelet ordentligt i SSK.
Tarasov: Det är en bedrift att lyckas se hela uppföljaren. Det är generellt extremt mycket usla uppföljare eller filmatiseringar. Sämst någonsin är väl unga Wallander och Hassel med Rapace:(
Nej, nu vill jag ha lite mer reportage. Lite stilltje i helgen och hittils under måndagen är inte bra för mina hockeynerver.
Padrone78: svinet står fast vid att det är det osäkraste målvaktpar vi haft sen reideborn /Bjurö.
Sen om jag ska frångå attityden och försöka vara ödmjuk så har ju reideborn till slut spelat upp sig till tre kronor tom. Vad gör Bjurö? Kränger nocco? Jobbar som designer på hatstore?
Helt off topic så är hatstore skit. Har inte funnits en vettig mössbeklädnadsbutik sen hattnytt. Kanske kraften därifrån kan göra Isak till en ny Brodeur.
MorganaLefaey: Alla MoDoiter är livrädda att DIF inom 9 timmar ska ringa en bra MoDo-forward för att ersätta W.Eklund som de chockartat just kan tappa. Näringskedjan gäller....
Men, jag förstår poängen efter diskussionen om Kenttä:)
Och givetvis är det INTE bra om det inte fungerar som väckarklocka, utan att det utvecklas en frustration inom gruppen. Jag är rätt övertygad om att flera spelare i MoDo förra säsongen tyckte att det var lite för rörigt och inte tillräckligt uppstyrt. Exempelvis en stor brist på pedagogik i hur man skulle försvara sig.