Kan absolut köpa att Gradin inte pratar om att behöva ersätta Dicken då han förväntas komma tillbaka. Men när vi för första gången har sån bra chans att gå upp tycker jag det är dumt att snåla på nyförvärven. Eller är det så att han & Karlin inte vill förstöra gruppdynamiken? Pratas ju endast om en fw in trots skada på Dicken. Jag menar Hv71 laddade ju på rätt rejält jämfört med oss ifjol..
Exakt den typ av forward vi skulle må bra av (Dock är väl Kaut 2-3 nivåer bättre än vad som är realistiskt), en fysisk och småelak rightare med näsa för målet.
Confusius: De kanske ni gjort! Men jag tycker de är tråkigt att ni måste håna Jonte hela tiden! Är ni avundsjuka elr?? Jag skulle inte vilja skriva någe ont om någon av era spelare! Jag vill ha tebax surströmmingnsderbyt!! För det behöver båda lagen elr hur! Ha de bäst 🇺🇿🇺🇿🇺🇿
puffe: Vi vet att han tar av sig gipset inom 10 dagar och att det inte behövs någon operation. Skulle gissa att Hinkens prognos om slutet av februari är inräknat att man inte chansar på något sätt.
KB: Eftersom februari är en ganska kort månad kanske vi t.o.m talar början på mars. Det känns det mer o mer oroligt att han ska hinna läka och bli den ledare han förväntades vara.
Tarasov: Ska sägas att 5-6 veckor är återigen ÖAs tolkning på det hela. Detta är Hinkens exakta uttalande:
”– Jag gissar på att han är tillbaka någonstans i slutet på februari. Det är lite för tidigt att säga exakt när han är tillbaka, men vi kommer inte att chansa, säger Modos sportchef Henrik Gradin när vi når honom borta i USA.”
Rytter: Det troliga är att han hinner med 2-6 matcher innan slutspelet drar igång, beroende på hur optimistisk/pessimistisk man är. Skulle tro att det landar där i mitten någonstans.
puffe: Nja, det är väl tre matcher play-in då? Vi startar rimligen en vecka senare än det. Sedan hoppas jag inte att vi står och faller i kvartsfinalen om vi har Dickinson eller inte.
{10015}: jadu, frågan är väl hur bra han kommer vara i slutspelet. Beräknad åter 10dagar innan serien slutar. Och då varit borta (har ingen koll) kanske 10-11v. Blir inte mycket tid att komma åter till formtopp.
Sen kan det förståss bli 17dagar o inte 10. Men som du säger så är nog risken överhängande att det blir 3 dagar innan serien slutar i stället för det bästa datumet i prognosen.
För någon vecka sedan skulle jag sagt att vi har bra nog lag för att klara det ändå. Men efter att Niederbach's totalt försvunnit och Sveningsson är om inte osynlig så nära. Så har jag börjat tvivla. Men finns en hel del tid än att få laget att vakna o få dem ta lite extra skär. Ge 100% i närkamperna osv. För det är inte bara att trycka på en knapp o tro att alöt kommer tillbaka. För helt pnötsligt är inte timing o sånt där när man tar i heller.
Ser oss fortfarande som det lag med bäst chans. Och just nu verkar bara skador o laget va värsta motståndarna
Robin Ztorken L: Japp. Hittar vi rätt spelare så kan det givetvis bli en center ändå, men jag tror att prio är en målskytt som gärna går i tung trafik. Sedan är marknaden inte så lättnavigerad att man får välja och vraka...
Robin Ztorken L: Dickinson borta till slutet av februari. Alltså 5-6 veckor är det beräknat. Ingen direkt ersättare ska in eftersom han inte missar hela säsongen. Däremot ska vi in med en till forward innan deadline om vi hittar rätt. Hinken är dock tydlig med att vi inte kommer plocka in bara för att, utan vi har en bra trupp som den är.
puffe: Nej, allt pekar på att Dickinson hinner tillbaka i tid för att det spelas viktiga matcher. En forward och beroende på Tex en målvakt ska in. Däremot ingen direkt ersättare till Dickinson
{5647}: Det uppskattas, men nu får vi återgå till trådens syfte. Ska Hinken in med en förste-center nu när Dickinson är skadad igen? Känns som att det ändå är året att återvända till serien där man kan vinna SM-guld. Det är nu vi ska investera för framtiden, känns som att ett nytt lagbygge väntar, oavsett vilken serie vi spelar i kommande säsong
{10015}: Det handlar alltså inte om hans prestation utan vilka förväntningar Sanny haft på honom! Jag har sett i stort alla Luleås matcher i 3 års tid och jag som dessutom sett Sellgrens utveckling ända sedan han kom upp i Modos A-lag anser att han är Luleås näst mest kompletta back denna säsong.
Sanny kanske förväntar sig att Sellgren skall göra 1+1 i varje match, jag tittar mer på hur han agerar, hur han väger av situationer och hur han extremt sällan hamnar i situationer där han tvingas ta utvisningar just för att han är så extremt duktig på att läsa och styra spelet.
Jag menar Hv71 laddade ju på rätt rejält jämfört med oss ifjol..