{10015}: Får hoppas Djurgården känner en liten nöjdhet/mättnad när man slagit ut Björklöven som var enligt många moraliska finalen. Kanske får man lite svårare att ladda om, kanske orkar inte gamlingarna, borde även tagit på juniorernas huvuden. Håller oss som favoriter 55/45
L.Plomeros: Löven har väldigt skabbiga backar. Från det att Rahimi skvätte puck hade de flera chanser, men lyckas på något sätt ändå inte vinna någon duell eller få ut pucken. Misstänker att man kör hårt på rätt få. Trodde att Vainio skulle få mer istid då han är tillsammans med Nörstebö rörligast, men man kör sina tunga pjäser.
Egentligen ett stort underbetyg för Kenttä. En alldeles för orörlig backsida.
TickledDonkey: Östlund, Öhgren vassa i Djurgården. Krüger seriens bästa center, Klasen och Brodin luriga. De har några bra spelare som man måste passa sig för.
Sigge: Känner mer att oavsett om han nobbat oss 1000 ggr så är det alltid kul med spelare som öppet deklarerar sitt MoDo-hjärta, samt att man marknadsför MoDo i de klubbar man spelar i
Nucky: Förstår inte allas vurm om Byström. Han har nobbat MoDo flera gånger om. Han har inte spelat för oss på 10 år eller vad det är. Varför är det sånt snack om honom? Han är ju ingen Victor Hedman direkt.
Helt ärligt. Jag ogillar björklöven nå djävulskt. Men kolla puckdroppet från domaren i teket innan 3-2 målet. Mitt i det röda? Han droppar i kanten åt djurgårdens håll. Eeeh klart han vinner den. Små detaljer avgör som sagt…
PattayaExpat : Voutilainen har verkligen inte varit en matchvinnande målvakt i den här semifinalen. Tror att D'orio hade gjort det bättre men man har bestämt sig för att han inte ska få spela. Det blir nog Lövens fall i slutändan.
5-2 game over