Robin Ztorken L: Ja extremt onödigt. Aagaard får skärpa sig. Vi har inte råd med onödiga utvisningar och det har vi lyckats undvika hela serien mot DIF. Om domarna ser den så hoppas jag att de kommer att se fler. DIF spelaren förstärker såklart enormt, men varför ens ge chans till det.
Confusius: Känslan är att vi har bättre ork. Kan vi hålla tempot uppe kommer det tala för oss ju längre matchen (och serien) går. Ännu så länge gör vi ett bra jobb att inte dras in i deras psykningar.
Samtidigt har jag en liten otäck magkänsla som säger mig att det här kommer bli en sån där match där allting går snett...
Dif grisar lite mera i kväll, då får vår andra formation problem, Vi måste slita kuk precis lika hårt som Dif i andra p, då kommer deras backar snart med ett misstag som vi istället snappar upp
{5647}: Varför ens utsätta sig för risken?? Situationen över men måste ändå utsätta sig för risken?? Enligt mig urkorkat och sätta resten av laget i skiten, helt i onödan
{10015}: Hur kan Lyckner få kommentera, då han hatar MODO, har aldrig något positivt att säga om Modo Fy fan vilken elak människa han är. Han kan väl sköta sitt jobb och vara neutral.
modomille: Känns som att det är standard i denna serie, Modo förtjänar fler mål efter typ varje period och DIF har en sån jävla dumtur ibland att pucken inte hamnar bakom målvakten.. Sen målen de gör är så jävla trist alltid när jag tycker att majoriteten av modos mål är hård jobb på.. MEN VAD SPELAR DET FÖR ROLL när dif snart ska på semester
{5647}: Spelar ingen roll, urkorkad utvisning, att ens göra så, enligt mig solklart. Dessutom gjort av en spelare som bidrar med noll och inget. Han ska skämmas för sitt tilltag, hade inget sagt om det var en spelare som bidrar med annat men han är iskall o borde bänkas
Bad_Brett: Vi kan inte ha ett värdelöst PP i finalen. Det går bara inte. Kan bli avgörande… Djurgården vände ett 2-1 underläge till 2-4, vi har säkert det i bakhuvudet här. Gör det viktigt att vinna denna.
Confusius: Hur ska man veta att det där är utvisning då? Det har inte varit utvisning under 52 omgångar och 13 slutspelsmatcher. Nu tar man för en petning med klubban. Hur ska man veta? berglund är en skicklig filmare. Minns hur han såg ut att ha fått benet kapat av Brickley för att sedan spela bytet efteråt.