Tuppen: Jag tycker att det är sjukt att Hallin är tvåa i plus/minus efter Diaco. Helt djävla galet vad smart han är i närkamper trots att han är 67 kilo lättare. Positionering,.markering och allt löser han oftast genom att som Susse helt enkelt vara ett par sekunder före situationen uppkommit.
Fortfarande en del juniormissar och naivt ibland, men jag är kär.
Trilske: Ja katastrof, de nyttjar inte att de är en man mer utan när de tvingas börja om så möter man backarna och tvärtom. Ett jävla kaos. När dom väl är inne i anfallszonen så ser det ok ut även om passningarna måste gå snabbare. Det positiva är att det är en del som kan bli bättre men frustrerande att titta på.
{11085}: Det är väl ingångarna som är det stora problemet, vi ödslar för mycket tid på att bara etablera spel. Där måste vi hitta bättre lösningar.
Många klagade på holmström ifjol, och där kan jag hålla med om att många varianter kändes onödigt krångliga. PP är ju mer en spelform där saker egentligen bara borde gå av sig själv för att det ska vara som mest effektivt. Men om vi kan få bättre ingångar (dvs få mer anfallstid) så tror jag att PP-spelet kommer att lösa sig.
Sen hade ju Gästrin ett jätteläge i pp igår, men man får ge tåjjihma att han var följsam.
SPOODI: Vi var minst lika bra men Hermansson skänkte bort segern och tre poäng. Han överöste Löven med kvalificerade målchanser med sitt slarv o hafs med puck och sig själv. Han satte nog ett inofficielt rekord i juniormisstag. Tillbaka till J-20!!
Robin Ztorken L: han var säkert ute på lite för djupt vatten, samtidigt så har ju ett tema på forumet väldigt länge varit Modos behandling av junior och varför dom ibland tex drar till andra klubbar. Långsiktigt måste modo ge juniorer chans en. Ibland kanske det kostar poäng. Men alternativet är sämre.
Om modo gjort som föreslogs här på forumet för några veckor sen att sätta Noren på motståndarbussen pronto, varför ska nån junior öht välja att spela l modo?
SPOODI: Djurgården hade bäst trupp på papperet men så hade dom Garpenlöv i båset, det kan vara en av tidernas sämsta tränare i konkurrens med AJ i ssk och kanske Larry Huras som vi plockade från berömda Ingolstadt.
Bland de namnen är Karlin överlägsen på alla plan.
Willow: Jag menade 70 talisterna, som spelade i Modo på 90 och tidigt 2000 tal. Vi menar samma men du syftade på åren som spelade och jag syftade på det man brukar kalla 70 talisterna. Bara ett enkelt missförstånd mellan oss.
Ja det vet jag att du tycker men varför svara du då på mitt inlägg som var ett svar till JonteD som var av samma åsikt och bad om min åsikt. Om du inte gillar det jag skriver, tycker eller står för så står det dig fritt att scrolla vidare. Jag svarade som sagt jonteD och vill inte ha någon vidare utläggning då jag som du säger redan ältat detta för mycket redan.
Gavelo: Tidernas bästa era var 99 när de var i sitt prime, men han - liksom Melin - har jobbat med gruppen och inte extremt taktiskt. Samma som många andra tränare.
Karlin har sett till truppen snudd på alltid lyckats bra eller väldigt bra.
Jag tycker du hamnat i repeat-mode. Jag gillar normalt det du skriver, men det har blivit alldeles för mycket på tomgång med att konsekvent gnälla på ett fåtal saker.
Tarasov: Larsson är bättre än vad jag hoppats på, en Aagaard typ, går gärna in i obekväma situationer och är gärna lite smålful utan att vara över gränsen. Den kedjan ser oerhört fin nu, våran 1:a kedja ?!
Tuppen: Offensivt lite halvtamt, men vi har ju två raka fredagsmatcher där man visat att man kan göra 60 stabila minuter mot topplagen när man bestämmer sig.
Tror det ger laget modet att släppa lös mer offensivt vad det lider. Kan nog bli svängigare tillställningar (mot lag på övre halvan) längre fram.
Hade varit fint att få spela av tredje kontrollerat, bara för att visa att man behärskar det. Synd på utvisningen.
Gavelo: Bara för att du inte förstår det behöver det inte vara dåligt. Det du skriver är ju exakt vad som gjort Roger Melin till en väldigt framgångsrik coach. Det är också vad som gav vårt guld 2007 under Harald.
Karlin har lyckats ohyggligt bra i HA sett till förutsättningarna i princip varenda säsong. Live with it säger bara jag.
Trilske: Samt att känslan var att Modo fortfarande har flera nivåer till att komma med, Löven kändes lite jämnare i sitt spel. Men det ska ju göras också och är det så, som vissa skriver, att det brister på ledarsidan så kanske det inte är möjligt att komma upp i den nivån, det visar sig väl framöver. Jag känner mest oro över pp, det måste dom få ordning på. Bp verkar ju fungera bättre men det känns inte tryggt när man tittar på det. Man släpper in motståndarna väldigt enkelt och låter dem peppra på i 2 minuter.
KRB: Kortfattat kostade Hermansson för mycket, han evinerliga pucktappande gav Löven mängder med chanser och även mål. Han gav bort våra tre poäng och bör inte spela mer A-lagshockey på ett tag. Låt han spela i J-20 nu, där kan han åka omkring o drälla med pucken men inte här!
Jämn match, vi lär ju ha tagit ner haussen på löven i alla fall, åtminstone redan suddat ut skillnaden mellan lagen.
Känns även som att deras mål är mer slumpartade och kommer till av vårt slarv, medan våra är mål som kommer ur bättre spel (effektiv forecheck vid 1–0 och klapp-klapp-spelet vid 2–1), Jämför det med en ofokuserad junis som tappar pucken på blå, och en sen pp-kvitteringen.
5v5-spelet är man inte orolig över, där visar MK att han är vass.
De såg väl inte mycket bättre ut än SSK gjorde mot oss hemma (liknande matchbild i alla fall), och kom dessutom ut extremt tamt för att vara på hemmaplan.
Castlemoor: Ja man skulle gärna se lite mer variation, se vad som händer. Däremot så tror jag inte det hade påverkat kritiken mot tränarna, det går alltid att hitta fel om man vill.
JonteD: Jag vill egentligen inte svara på detta för då kommer det att komma ett gäng Karlinkramare och förklara att han tog upp oss -23 och är HA’s bästa coach. Nu har vi både Freddan och Karlin i båset som tagit upp sina lag så denna resa borde bli a piece of cake.
Jag har aldrig sett storheten, en bra coach säkerligen på en del plan men ingen jag skulle byggt något på eftersom jag tycker han har för ostrukturerad spelidé och får ganska sällan ut max ut ett lag i 60 minuter, dom få gångerna vi gjort 60 starka minutrar så har spelarna talat i intervjuer hur man själva pratat ihop sig att ”idag ska vi bara vinna” Karlin verkar lägga över mycket ansvar på spelarna själva vilket jag även vet från Mora och Västervik tiden och använder man sig av 6 kaptener som vi testat så kanske även det talar för att han vill att spelarna i Modo ska ta tag i det själva?! Sådana chefer flyger aldrig någon längre bit!
Löven hade bättre spets (Dower Nilsson) och coachades mer aktivt till vinst. Kan se poängen att rulla runt och ge grunduppställningen chansen i 60 minuter nu så här tidigt på säsongen, men nog kunde Karlin göra nånting iaf t.ex som att inte starta varje PP med Berglund och Kelleher där bak. Ge Rundblad chansen som har betydligt mer lugn och smartness än Berglund (som ändå inte lyckas blir relevant med hans skott). Eller i tredje att Karlin kunde coacha hårdare för att hålla igång gubbarna att spela för att sätta 3-1 istället för att slå av på gasen och bevaka 2-1.
Gavelo: En liten undran från Lilla farbrorn varför inte byta ut Karlin mot ngn som kan få lite bättre struktur på MoDo de fattas ngt i omklädningsrummet? En röst från tränaren som kan få laget att lyfta på ett sätt men även få grabbarna att jobba mer för varandra o ge allt i varje byte för de ja sett så fattas de lite engagemang i spelet då o då men de va ju bra gjort att lugga maskarna på en poäng borta!!! Men jag e ju TIMRÅIT o vill ju ha derbyn så kämpa på så tror jag att de blir en bra säsong för resten av HA e inget hot mot er bara att hålla maskarna i schack så syns vi nästa år i SHL!!🤣🇱🇸🇱🇸
Björklöven måste ju ha landets töntigaste fans. Först skriver de ett öppet om brev att det är fel att möta Skellefteå i träningsmatcher då det urholkar rivaliteten mellan de två. Sen blir de upprörda igen av att en 15-årig flicka gick till Skellefteå för att hon skulle få mer speltid och kunna utvecklas. Naturligtvis blev det ett öppet brev igen efter detta. Nu mot MoDo valde delar av Green Devils att lämna matchen i protest mot att en person avlägsnades från matchen efter att ha kastat snus. Andra valde att lägga ner sina flaggor/trummor i solidaritet enligt VK.
dempa: Låter som klassförakt. Är vissa i Ångermanland finare än andra? Lyssna på Bad_Brett istället. Vi ångermanlänningar är korkade i jämförelse med Sthlm. Han har ju helt rätt.
hockey_21: Det har de visst gjort. De besegrade MoDo i match 7 med 8-3. Mattias Karlin var huvudtränare för MoDo då. Karlin lyckas som sagt bra mot blåbärslagen i Hockeyallsvenskan, men mot topplagen, och i SHL, går det sämre.
Fortfarande en del juniormissar och naivt ibland, men jag är kär.