Ja, det ser nästan omöjligt ut om vi inte råkar få slumpen med oss.
Den tekniska briljansen hos spelarna som man borde kunna kräva finns ju inte. Knappt någon kan ta emot en puck utan att tappa den. Fundamentala passningar missas grovt om den ens kommer.
Vi har skapat tryck ett par gånger, men det slutar i tidsnöd och chanspassningar som vi aldrig vinner där det kan vara avgörande för målchans.
Inget av det här har att göra med ledarskapet på bänken.
Bad_Brett: Finns det något i det här laget som fungerar? Offensiven är usel och vi slarvar i defensiven konstant. Men då får man bara höra "det är inte nu vi ska vara bäst".
Framnäs: Det som är oroande förutom att vi är trubbiga framåtblick slarviga bakåt och det är att så få spelare är delaktig. Vem såg Topping senast, Fitzgerald, Andersson, Larsson har ingen kemi öht, 3 klasspelare som någon gång ibland skakar fram en målchans men inget mer.
Karlin måste ta och fundera på varför så få spelare skiner.
Modo4321: Lång tid i anfallszon med ett bra läge och ett skott utifrån som resultat. När spelaren som får det bra läget inte lyckas träffa pucken så blir allt förgäves.
Så här såg vi ut mot Mora också, sen kontrade de in en massa mål.
Paninaro: Känns som att spelarna undviker kritiken här på forumet generellt. Har själv ingen panik. Svag backsida har jag sagt från dag 1. De borde prestera bättre de rutinerade. Sen är det spretiga prestationer framåt. Upp till ledningen att sy ihop detta dock.
Bad_Brett: Det är exakt det jag påtalat om också. En gång bra, alltid bra gäller tydligen med Karlin och Gradin. Sagan måste sluta lyckligt till varje pris