Domsjö: Det är 2 väldigt olika spelstilar där jag tycker AIK är klart i förarsätet. AIK dumor puck och har alltid 3 spelare som pressar med understöd från backarna, man spelar dessutom ganska tufft och fysiskt vilket vi inte kan matcha.
När man ser Rundblad åka runt i egen zon och försöker undvika all form av närkontakt så tappar man lusten att fortsätta titta.
Walle2: ja, ni har väldigt classy fans, som han som blev utkastad av bussen i tönnebro efter en match mot Brynäs i Gävle. Samma match där ert bortafölje står och skriker en massa dynga till den kvinnliga linjedomaren Hammar. Detta i en sektion där det sitter massvis med barnfamiljer som ville se sitt kära Brynäs. Vilka förebilder ni lövare är.
Man skäms som norrlänning när ni kommer ut i civilisationen och beter er sådär.
Saleva: Interference handlar väl inte om att tacklingen är tuff, utan att den stoppar en icke puckförande spelare.
Det blev uppenbart när Fredrik visar AIKs forecheck att de inte ens skapade en halvchans på det. Vi är virriga och AIK jagar hårt, men de har inte fått fram någonting en likande en målchans trots att Svarten verkar vilka lura oss.
Heyerdal: Måste till nånting annars kommer det förr eller senare ringa hos Werner. AIK är ett gnetgäng som spelar enkelt och rejält. De kommer inte vika av från den linjen. MoDo måste höja sig, vi får hoppas på det.
Willow: Exakt. OP har "dålig balans" och AIK är "mycket bättre". Det blir bara löjligt. Han borde snegla Joel Lundqvist. Inte en enda gång har jag reagerat över samma sak där när han kommenterar Frölunda.
NuMo: Själva poängen med varianter är att det ska gå fortare. När man från en position passar vidare så har mottagaren ett par tre alternativ beroende på motståndarnas position. Då ska man snabbt kunna spela vidare och därefter gå på snabbt avslut.
Problemet är väl snarare att man alltid ska försöka hitta en ny lösning som inte medspelarna vet om och som tar tid att hitta.
Kedjan med Hermansson, Topping och Larsson har varit osynliga. Nu är det deras första match ihop tror jag så tänker ge dom lite mer tid, men tror man kommer behöva tänka om.
Förutom att det är bara en variant, det finns säkert fem, sex, sju, som de aldrig kommer till, så saknas det offensiv företagsamhet. En för pucken, tar emot, behandlar den, börjar fundera, -jaha, nu har jag den, vem skall jag passa till nu då?
Det ger ingenting.
Kom ihåg tiden när vi hade spelare som förstod att det inte bara var intränade varianter. Det var att förstå vad man skulle göra innan man fick pucken och leverera direkt med direktpass, istället för att gräva åt sig pucken i en sekund.
Såklart Näzén - Bernhardt. , men även Woods och andra spelare.
Höj passningstempot, få motståndarna att tvingas röra sig både sidledes men även på djupet, när läget kommer och motståndarna är ur rätt försvarsläge så nyper man till med en Aagaard som förstår hur man gör framför mål.
Det handlar nästan inte om varianter, det handlar om att med självförtroende och framförhållning ha sitt mål i sikte.
Vargen: Såhär långt ser väl detta ut som man tänkte på förhand. Hade hoppats på ett annat scenario men fullt logiskt och rimligt ändå. AIK är intensiva och smäller på, MoDo har fortsatt samma barnsjukdomar. Förstår inte de som tyckte det var bra med AIK i kvarten. Hade gärna sett ett annat motstånd. Man får väl koppla på hjärtat mer än hjärnan helt enkelt.
M0D00000: Jo, han blir extrem. Det är som att han är extremt bitter fortfarande. AIK har väl i praktiken inte skapat en enda chans efter forecheck. De har haft chansen efter en tekning och I en spelvändning, men någon dump har de aldrig lyckats särskilt bra med.
Willow: Jo men det här med forwards som är för långt ifrån motståndarbackar är ingen kvickfix. Vet inte hur många ggr jag skrivit det här på forumet. Modo kommer inte bara trycka på en knapp och så helt plötsligt är vi aggressiva mot puckföraren, spelar klubba mot puck och ligger i skottlinjen.
Det här är grundläggande systemfel som inte tränats på hela säsongen, eller säsongerna innan heller för den delen. Krävs en del inmatning för att det ska sitta och spela med självförtroende i det spelet
Walle2: Ja ni skulle behöva bygga en som tar dubbelt upp. Vad är anledningen till att det inte har skett? Det kostar ändå bara ca 500 miljoner för en modern SHL-arena.
Börjar bli patetiskt med Svartvadet som kommentator. Han borde inte få köra Modo-matcher. Han försöker för hårt med att vara opartisk. Blir bara löjligt hur han letar varje chans att säga något negativt om Modo.
Vargen: Jag är av åsikten att han har helt fel roll och att han skulle göra det mycket bättre om han fick spela det spel han är duktig på. Sätt Milan Sundström som målvakt och jag tror han är rätt kass också...
Bad_Brett: Berglund står på blå och hämtar puck vid uppspel. Det är uppgifter som han knappt behärskar med bra självförtroende. Är det någon som kan beskriva Bellans USP?
Vargen: Måns gjorde väl 43 poäng sista säsongen I Mora. Då var han i bumperrollen och tog sig in framför mål i deras pp1. Alltså inte med Persson och Ljunggren som då var pp2. (Spelade då med Chad Yetman). Hur många MoDo-spelare gjorde fler än 40 poäng i vinter?
Nu vill han inte spela i rollen framför mål för att han tycker sig inte passa i den, med all rätt.
Bad_Brett: Modo har på 52 omgångar inte lyckats hålla 2 olika varianter samtidigt i PP. Man vet ju exakt vad Modo söker 5 sekunder innan dom gör det för att man bara har 1 variant. Hur lätt som helst för AIK att läsa.
Antingen har vi haft tränare som är helt odugliga på att konkludera spelsystem eller så har vi norra Europas mest korkade spelartrupp
Bad_Brett: Hur är det tänkt att skapas chanser när Kelleher och till viss del Fitz håller pucken hur länge som helst? Ser mer Kelleher som en stor del av problemet och inte en del av lösningen
AIK dumor puck och har alltid 3 spelare som pressar med understöd från backarna, man spelar dessutom ganska tufft och fysiskt vilket vi inte kan matcha.
När man ser Rundblad åka runt i egen zon och försöker undvika all form av närkontakt så tappar man lusten att fortsätta titta.