Frisco: Tagga ner? Jag är på gränsen till så upprörd att jag har lust att dra ner till Ö-vik på en gång och demolera alla MooDooister som våldfört sig på lulingar. Dessutom kan jag inte koncentrera mig på att tagga ner innan jag har fått ett samtal som bekräftar att Bulan inte är halvdöd.
Bulan är sydd med 10 stygn i huvudet och har en kraftig hjärnskaknig och ingen spricka i skallbenet fick det bekräftat nyss av en som pratat med Bulan själv på Öviks Sjukhus
Lulekickan: Tagga ner lite nu va GroooKoookickan. I en hockeymatch händer det saker hela tiden som egentligen inte ska hända. Ibland blir det fel och ibland mer fel. Ibland är boven i dramat oturen.
NuMountain: Tacklingen på Finnen var inte extremt ful enligt Finnen själv, om än den tog olyckligt och Finnen tog emot sig med axeln för at skydda skallen och slippa bli förlamad. Wargs tilltag är enligt de rapporter jag har fått inte fullt lika rumsrent.
En liten undran. Alla som sitter och kommenterar Warg/Berglund till höger och vänster, har ni alla sett situationen eller sitter ni och pratar om sådant ni inte ens sett?
NuMountain: Ne men less på eran vedhuggar hockey som skördar offer först Johan Finnström nu Bulan fundera hur det skulle kännas om Hedin och Werner försvann på samma sätt som Finnen och Bulan....
NuMountain: Ne Lulekickan talar inte om någon jävla frukt utan att Warg drog dit en Checking To Head och Bulan fick en spricka på skallen och det är JÄVLIGT ALLVARLIGT skäp dig nu!!
NuMountain: Tack för informationen. Hoppas nu att Berglund återhämtar sig snabbt.
På tal om Wargen, kan han räkna med en avstängning? Kommer Luleå att skicka in en videofilm? Frågorna är många.
Om nu Warg skulle stängas av är då frågan vem som ersätter han eftersom typ halva MODO laget är borta redan? Kanske får Kristofer Persson äntligen chansen?
Till sist vill jag gratulera Bäckman Junior för sin första seger i Elitserien.
Lulekickan: Det spelar ingen roll om vi är nöjda eller missnöjda, det har ingen och har aldrig haft någon inverkan på den olyckliga tacklingen. På tal om päron och bananer.
NuMountain: Ser inte bra ut för Bulan och Luleå han blir borta ett bra tag från hockeyn jobbigt jobbigt!!!!! Ja 3:e gradens hjärnskakning är inte att leka med för Bulan måste tydligen ha blivit medvetslös när han blev utburen på bår...
Första rapporterna säger att Bulan fick en tredje gradens hjärnskakning. Själv är jag ingen läkare men tredje gradens hjärnskakning låter ganska ordentligt.
NallePhu: Om man hade fått några indikationer på att det har varit missväxt i Norrbotten i år så hade man ju kunnat ta det lite lugnare när man utdelar tacklingar. Det var ju så att det var just tacklingar som bröt ner lulekropparna som tydligt måste vara drabbade av näringsbrist. Sånt ger ju följdproblem som t.ex. benskörhet osv. Som tur är så tror jag att man kan söka EU-bidrag för att säkerhetställa näringsbehovet där uppe till nästa år.
Jaja man ska väl ta till alla medel som krävs för att vinna en match mot Luleå genom hugg och slå och se till att få spelare skadade då kan men ju vinna!!! Och MoDo ska vara plantskola jojo plantis för gräsrötter och ogräs usch och fy satt och pratade med en som var i Kempis och han sade det att div MoDo supporters som satt bervid tycket det var förjävligt gjort av MoDo spelarna som dom bar sig åt....
Frisco: Man skulle ju kunna tro att en spricka är något konstant. Så är inte fallet. Inte ens en urgammal bergsskreva är konstant. Det blir små ras som sakta men säkert fyller ut i sprickan. Det här kan in många fall ha att gör med landhöjningen, men även ha andra orsaker som t.ex lövavfällning och förmultning av dessa löv som sakta läker sprickan med produkten jord.
Frisco: Det var ju beklagligt. Tyvärr är det ju sånt som kanhända när ett snällt lag som Modo tvingas anpassa sig till ett av de fulast spelande lagen i ES. Man är inte van att veta var gränsen går och det kan hända att en och annan tackling blir för hård och i fel vinkel. Man får hoppas att Bulan snabbt kommer igen så att han kan försvara sin förstaplats på listan han prenumererar på.
Ja, grattis till oss. Vi ska vara mycket nöjda över att Luleå inte hade förmågan att göra mål på oss. En hel match och vi bjöd dem inte på de vanliga presenterna. Sen ska vi inte be om ursäkt för att vi gjorde ett mål på de fåtal chanser som vi hade, uddlöst eller inte.
Sportradion hävdar fortfarande att Modo är uddlösare än Luleå. Kan det vara så att jag har missupfattat resultatet. Det kanske är modo som ligger under, med en fyra fem mål?
MoDo bränner ett friläge igen. Tyvärr kommer vi att få sota för dessa missar när lulingarna greppat att de ska utnyttja sitt enorma offensiva spelövertag.
1.46 Modos Fredrik Warg, 5+20 minuter, Tackling i ryggen.
Ja, det var ju typiskt Warg. Inte första gången i år som han tagit onödig utvisning. Nu kan det bli tufft i några minuter. Ska lulingarna vända ryggen åt hela matchen? Det verkar vara ganska benröta i spelarna också, nägot man inte brde ta hänsyn till i en matchsiuation.
Enligt radiosporten har tydligen Luleå det mesta av det kreativa anfallsspelet. Enligt mina rapporter har Modo haft tre frilägen, missat en straff och gjort ett mål i den här perioden, och vunnit skotten med 8-7. Jag förmodar alltså att mina rapportörer missat minst fyra frilägen, två mål och två straffar från Luleås sida.
Lilla, lilla, snälle Hedlund stjälper elitseriens fulaste spelare genom tiderna över ända. Det säger allt. Det är inte alls säkert att 1-0 räcker i den här matchen.
Frisco: Var du på matchen i Luleå..... Jag kan säga att jag såg minst 4st 2+10 på MoDo spelarna under första perioden för Checking from Behind så om Hägerbäck hakade en MoDo spelare så var det en droppe i havet mot vad era gjorde!
Frisco: Vad han menade var väl att det var förvånande att Hägerbäck åkte ut för sin hakning när Modospelarna ostraffat och upprepade gånger tillåtits att göra likadant och ännu värre saker - t ex borde de alla ha blivit utvisade för regelvidrigt utseende - inte att Hägerbäck inte hade gjort något. Samma nivå skall väl gälla för båda lagen, elle? Klas brukar inte vara den som tar till överdrifter. Är domaren kass åt båda hållen skriver han det, vilket du säkert upptäcker om du läser ett par av hans matchrapporter.