1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536103 inlägg · 4130 ämnen
« · 2169230 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
hanzon: senast jag hörde nåt om freddan för ca en vecka sen så var han i förhandlingar med en klubb på kontinenten, vet inte om det gått i mål men tror vi kan glömma freddan också

Sv: Silly season
Snipan: Det är lite som i denna låt

www.youtube.com/watch?v=FXEt0x6fiqc

Sv: Silly season
KB: Jag blir litet bekymrad. Timingen att byta sportchef är olycklig oavsett vilket ess vi får in.

Sv: Silly season
KB: Man måste ändå inflika med att han säger att han går på jobbet som vanligt på måndag.
Att han kommer att avsluta tiden i Modo är nog troligt, med så mycket skit han fått stå ut med. Synd att man får höra att Alavaara skrivit ett nytt kontrakt, så det lär väl bli Freddan som tillfrågas.

Sv: Silly season
KB: Då var det dax för nästa kapitel i Modos personalomsättning. Är det inte ena så det andra som flickan sa när hon blödde näsblod

Sv: Silly season
Tarasov: Om vi nu står utan sportchef under en period, så är det ju en fördel med Karlin som har ett väldigt bra öga för hockeyspelare.

Sv: Silly season
Monno: Ska man försvara just Glader lite, så tror inte jag har sett han klaga över avståndet en enda gång. Han har ju tagit med sig familjen hit.

Sv: Silly season
Costanza: Allt är upplagt för Fredrik Andersson som sc.
Han kan serien, har fått jobba nära en av Sveriges bästa sportchefer under många år och har dessutom en del erfarenhet av yrket sedan tidigare i Modo.
Bor i Bjästa, har ett Modohjärta som få andra..

Frågan är bara om han känner sig klar med tränarrollen eller inte.

Hade gärna sett Alavaara också, men han har tydligen skrivit på för 4 nya år i Tyskland. Han har dessutom varit ifrån Sverige under många år och kan knappast div1/HA som den ser ut idag.

Sv: Silly season
Dundee: Lite som ett Seinfeld-avsnitt, allt kan hända. MoDo måste sluta med naiva rekryteringar till att börja med. De verkar inte fatta att de är en stor och känd organisation som kräver rätt personer på rätt plats för att nå resultat. Kraven på folk som ska in måste vara högre. Ta inte in tränare, sportchefer och kommunikationsansvariga utan lång erfarenhet till detta företag igen.

Sv: Silly season
Costanza: Ja Modo får gärna värva någon utifrån, men då får fan familjen flytta med dom.
Less på tränare/SC etc. som klagar över hur dom får pendla till familjen. Flyttar man 50-100milnfrpn familjen måste man väl begripa vad det innebär?

Kenttä han kör till Happis varje helg hen, klagar han? Nä han tycker det är skönt att köra bil och en bra tid för reflektion...

Glader har väl iofs inte klagat så mycket på det officiellt åtminstone? Men vi har ju haft en viss historia av dom som skyller på det.

Sv: Silly season
Väntar fortfarande på att klubben ska gå ut med nån information om detta. Så fort det kommer i media så måste man vara beredd på kunna bemöta det som skrivs.

Som jag skrev I tidigare inlägg det är nu vi ska sälja in den nya säsongen och gjuta mod i fans,sponsorer mm. Och då måste man reagera snabbare en vad vi gör. För jag tror jag inte är ensam om att känna det blir bara mer cirkus hela tiden. Klubben är väldigt dåliga på hantera sådana här situationer när det blir skriverier samma sak med Hellqvist säg sanningen så kanske ni får något minsta förtroende tillbaka.

Nä förväntar mig en lång redovisning av detta under dagen antingen via modo Chanel eller via tidningen.

Sv: Silly season
hanzon: Glader är en kanonkille, förstår att han lämnar om nu rollen degraderats eller vad det nu är. Vi skulle behöva ledare som har sin bas i Ö-vik nu. Det har varit för mycket "hemlängtan". Risken finns väl att Glader-lojala spelare vi vill behålla, funderar en extra gång. Har vi spelare klara, så är det ju inte en specifik tränare de lockats av, utan klubben. En ny tränare kan nu fylla på med sina ess.

Sv: Silly season
hanzon: Han Fredrik skulle nog vara klippt och skuren för förening nu .

Sv: Silly season
Costanza: Det kan inte hellre varit så roligt för honom med dödshot, tycker att det är verkligen synd att inte det ska gå att få lite kontinuitet i föreningen.
Min förhoppning är att det går bra för Glader i framtiden, och att vi får en bra ersättare. Det är kanske är denna post som är vikt för Fredrik Andersson, vem vet?

Sv: Silly season
jonsson: Hörde redan under Löven-matchen, av en som har inside info, att Glader skulle behöva flytta på sig. Resultaten har väl helt enkelt varit för dåliga med för många chansningar och turer.

Sv: Silly season
Dundee:

Ja, det får inte dras i nån långbänk det här.
Som sagt hoppas man att Widebro har nått namn redan nu.

Sv: Silly season
hanzon: Nu kommer en tid där ödet läggs i mångas händer ..
Framtiden ... blir i focus .
Kommer det heta ny start för MoDos föreningen , det är säkert ett måste nu .

Sv: Silly season
{8399}: Det vet vi inget om att han vill ha kvar Sunken, det är bara spekulationer.

Sv: Silly season
Man får ju hoppas på Glader meddelat detta tidigt till klubben så en ny sportchef kan tillsättas omgående. Som många skriver så är det väl ingen skräll att han lämnar iof, han har tyvärr ej erfarenheten som krävs och med denna säsong i ryggen där allt misslyckades med.

Ska bli intressant och se om Modo kommer gå ut med något fort. När det börjar skrivas i media ska ju klubben ut omgående och svara på allt. Det är nu man ska sälja in nästa säsong så ut och meddela vad det är som händer.

Sv: Silly season
Bravera: ”Glader vill inte ha Karlin som tränare vill ha sunken kvar”

Så typiskt, starka krafter lobbar för en öviksprodukt och personer utifrån motarbetas.
Inte lätt att släppa taget

Sv: Silly season
{5647}:

Ja att Glader lämnar är väl inte så mycket att säga om. Alla ville ju ha bort honom så det blir ju en glädjens dag.

Alla söker efter anledningen och försöker hitta drama i varför han lämnar, att styrelsen kör över honom osv.

Jag tror att anledningen är enklare än så, jag tror han känner sig väldigt ensam i rollen och senaste 1året har varit sjukt jobbigt. Han är tömd på energi och känner kanske att han inte riktigt har kompetensen som krävs, så han väljer att kasta in handduken. Sedan har nog tiden med mordhot mm varit sjukt jobbig för hans familj.

Dock jobbig sits vi har just nu, ingen tränare och ingen sportchef. Gäller att fixa det ganska snabbt så vi inte tappar tid med lagbygget.

Sv: Silly season
Tarasov: Håller med. Och blir det fel kan vi ju alltid byta :-)

Sv: Silly season
Markus1212: Herr Glader har en stor del i det gångna årets resultat enligt min mening, man lyckas med saker och ting, eller så gör man inte det.
Modo fick bara vara med och spela grundserien

Sv: Silly season
Smurfen: Alavaara har förlängt till 2024 med Tyskarna , står på deras hemsida !!

Sv: Silly season
KRB: beror väl lite på vad de är för öl också....

Sv: Silly season
JonteD: det händer väl inte så ofta, men det finns tillfällen då man inte behöver gråta över en utspilld öl

Sv: Silly season
{9108}: Om det nu är sant att Glader lämnar så är det dags för MoDo att köra långsiktigt. Låt nästa sportchef och Karlin bli gubbarna man kör på i minst 2 år framöver hur dåligt det än må gå.

Man kan inte hålla på att sparka tränare 3 gånger per år och byta sportchef vartannat år. Jag fattar att det här året inte blev som någon i MoDos förening velat men vill man kunna göra någonting långsiktigt så måste man lita på processen.

Det jag ser i MoDos ledning nu är exakt samma sak Leksand har gjort dom senaste 20 åren. Ibland kan man inte gå raka spåret upp. Vi säger att nästa år börjar MoDo som 10-12a halvvägs in i säsongen då är det sista man ska göra att sparka folk för då är risken stor att det blir en till kaos säsong.

Sv: Silly season
Smurfen: Såg att Glader sagt upp sig?? Bra eller?

Sv: Silly season
hanzon: Nån som skrev det på Twitter

Sv: Silly season
{5647}: Du får utveckla lite mer tack !

Sv: Silly season
hanzon: Jag har på känn att det här blir den bästa Silly season jag upplevt på många år.

Och Finnen är välkommen tillvaka:)

Sv: Silly season
Smurfen: Källa på det

Sv: Silly season
Smurfen: Nyss ploppade det upp om att Alavaara skrev nyss kontrakt till 2024

Sv: Silly season
{9108}: Hoppas du har rätt !

Sv: Silly season
Tarasov: Det kan jag på nått sätt hålla med om , om det handlar om Karlin, men samtidigt vad är grejen med en sportchef om styrelsen ändå kör över en sportchef 🤔

Är så less på allt negativa som händer i föreningen så man halmstråar efter det lilla positiva , där av min lilla irritation

Sv: Silly season
{9108}: Här är en presskonferens från år 2018

www.youtube.com/watch?v=-Qdx90Z9cGE

Sv: Silly season
hanzon: fast sist jag hörde om Jan , var att han skrev kontrakt först för 2 år med adler, sen nu senaste var på ett år. Och han vill verkligen hem till Sverige igen
därav säger jag inte så mycket mer ;d

sen tror jag inte Glader och Styrelsen har gått emot varandra, kanske glader känner att hans ork är lite tömd med tanke på hur året för honom har varit i år.. har varit med om det mesta på 1 år bara.

Sv: Silly season
Smurfen:
Om styrelsen gått på Karlin istället för Sundqvist så kan jag inte säga att jag tycker styrelsen gjort fel.

Sv: Silly season
Fredag: Info kommer om att Modo vill lösa Karlin från VVIK.
Lördag: Glader säger upp sig.

Lätt att dra slutsatser utifrån detta, tillsammans med ryktet som gick om att Sunken blivit erbjuden 2-årskontrakt. Förmodligen Gladers förslag då?

Sv: Silly season
Saleva: Är det sant att en Huvudstyrelse som har några få som kan hockey och resten är rena företags människor styr helt å hållet över en sportchef så måste något hända i styrelsen !!

Sv: Silly season
SKiLMY: Ser att han har haft kontrakt sedan 2018, alltså 3 år

Sv: Silly season
hanzon: exakt, de där två åren har nu gått.

Sv: Silly season
hanzon: Tror att Alavaaras kontrakt går ut i år !

Sv: Silly season
Smurfen:
Låter troligt

Sv: Silly season
SKiLMY: Detta stod att läsa tidigare.

www.hockeynews.se/articles/6937/

Sv: Silly season
hanzon: alavaaras kontrakt med Adler Mannheim går ut efter den här säsongen.

Sv: Silly season
Smurfen: Rykte säger att styrelsen kör över Glader fullständigt i tränar frågan , där av orsaken till uppsagda kontraktet från Glader

Kan det var så tro ?

Sv: Silly season
SKiLMY: Vet du om Alavaara har kontrakt eller?

Sv: Silly season
Som jag ser det.

1. Antingen ville Modo förändra hans roll i klubben varpå Glader inte ville detta och därför väljer att nu avgå.

2. Är det hans familjesituation som påverkat detta och utifrån det hot som han fått har gjort att bägaren runnit över?

3. Har styrelsen gått förbi Glader helt i och med tränar rekryteringen varpå han känner sig ”matt”?

Man kan ju hoppas på det första i så fall... om han nu lämnar är det dags att på riktigt försöka ta in folk från regionen. Karlin och exempelvis Alavaara/F. Andersson som sportchef. Så att man kan bortse från punkt 2 i varje fall.

Sv: Silly season
Smurfen: båda valen är bra.

« · 2169230 · »