KB: Tror inte på final och realistiskt sett så är väl truppen kanske 7:a.
Men till skillnad från föregående 10 åren så har vi en stark centrallinje med några Alaavara-typer till backar som gör få misstag och 4 centrar som ser lovande ut på pappret. Vill man få ut mer av en trupp än namnen man har på pappret så är det så man ska bygga.
Tror på 5:e plats och Nordin, som etablerar sig efter jul, som årets genombrott.
Nucky: Jag känner så här, vi har förutsättningarna och ledarstaben för att gå upp de närmsta tre åren. Kanske mer troligt år 2, men inte alls omöjligt kommande säsong och jag förutsätter att vi kommer stärka upp inför slutspurten och utmana på allvar hur som helst. Tycker vi har ett intressant lag som kan gå hela vägen, men det behövs någon pusselbit till.
Bad_Brett: Om man kokar ner det Frontschwein säger stämmer det rätt bra med precis alla andra..? Tror inte jag sett NÅGON som tror vi går upp nästa år. Alla är nog överens om att vi inte har starkaste laget på papperet, många(inkl jag själv tippar MoDo topp 5, Frontis topp 7..
Det jag tror och hoppas är att Karlin har kompetensen att få truppen närmare sitt max än tidigare år. Det vore ett stort steg i rätt riktning för MoDo.
{5647}: vist underlättar det om man tex har en spelare som timrå i Dahlen men en spelare gör inget lag. Ser man att det går bra kan man förstärka lite innan jul i stället.
Blir spännande alla fall men tror hv kommer floppa det är extrema krav på och gå upp direkt och det är svårt och leverera. Hockeyallsvenskan är bra mycket bättre än vad många shl lag tror. Ligan är full av spelare som är på väg framåt i karriären. Mycket yngre framtida shl spelare osv. Spelet är ochså helt annorlunda. Sedan kommer alla vilja slå hv dom kommer få det tufft om deras spelare inte är beredda att ge 100% i en borta match mot tex vita hästen Tingsryd osv. Stjärnor som tycker att dom borde spela i shl åker järna på en skridsko och väntar på slutspel i dom lägena.
Hockeyleksing: Jo, och förra gången Timrå gick upp så hade man inte heller särskilt mycket producerande spelare. EJK var väl den center med flest poäng?
Du har helt rätt i att det är viktigare att få alla att veta och acceptera sin roll. Ha ett fungerande spel och få ihop laget som enhet.
Sedan går det såklart inte att komma ifrån att ju bättre spelare man har, desto mer ökar chansen.
Padrone78: lite förvånad att alla är så säkra på att hv kommer ta deta enkelt det är nämligen inte jag. Dom gånger vi har gått upp har vi inte haft speciellt märkvärdig trupp. Sist så var väll Ritola största stjärnan. Dom 5 bästa poäng plockarna var följande.
Linus Persson 37p Thomas Valkvæ Olsen 36p Oskar Lang 33p Johan Porsberger 31p Jon Knuts 29p
Inge bländande namn presis enbart Lang kvar idag i shl. Det handlar mycket mer om och få ihop laget när vi stor satsat som hv gör nu så har det oftast gått åt helvete. Det har ju modo med provat några gånger. Tror Modo kommer bli mycket farligare än vad många tror man har inget svagt lag förra året underpresterade man. Kommer alla upp i nivå och man får ihop laget bättre så kan man bli mycket farliga.
Spelare med rätt inställning som krigar varje match är mycket viktigare. Man kommer jävligt långt i hockey med hårt arbete som någon sa en gång.
Några överraskar positivt och några mindre positivt på testerna. Tydligen har Aagaard gjort en riktigt bra sommar. Kul, för han har verkligen potential.
Kan vi inte bara få starta den här HelVetes-säsongen nu där krösus HV ska springa hem serien och slutspelet, Kenttä ska presentera ett nyförvärv för varje poängtapp och Modo få lura i vassen lite...
MorganaLefaey: Jag tror Harju dyker upp i Modotröjan, för att han tycker det är kul och spela, och han vill komma ihåg ännu en gång hur bra det gick förra säsongen. Nu detta år också med en stabilare ledning på isen över tid
Silly: jag tror inte att vi som hoppats på Harju sett honom som vårt sista förvärv, utan mer en side order om man säger så. Tycker vi har allt för få offensiva hot bland forwards. Ska inte låta som en hackande skiva. Men Harju är en sådan som är smart nog att producera i HA bara tillfälle ges. Och det skulle i alla fall ha lugnat ner mig lite. Men jag får kanske va nöjd med 1 till och som de sa kanske 1 senare. Vilket vi ett tag trodde betydde senare när vi ser vad som blir över. Men nu mer nog betyder, när vi ser vilken typ vi saknar.
KB: Helt klart. Bra att gå till ett lag där han kan få lite mer speltid och lite mindre tryck från kompisar osv. Det är säkert så att han kunnat känna mer press med familj och vänner nära. Nu kan han som Oskar Pettersson gjorde i lugn och ro utvecklas utan den pressen.
{5647}: Visst var J.H bra, Men ingen jag har gått och hållit mina tummar stenhårt för en förlängning. Och just nu är det inte den spelartypen vi behöver. Vi ska ha in en spetsforward och då i första hand en rightare, Men även en vass leftare funkar också. Jag gissar på en som både kan spela winge och center Jag gillar att Gradin har is i magen, Det visar nogrannhet och genomtänkt. Det kommer bli bra!
KarateKing700: Man ska inte ta sådant där som sanning. Alla är mer eller mindre mediatränade (Hinken mindre tack och lov) så man ser till att hålla linjer öppna och inte bränna några broar.
Smurfen: Det kan ju handla om mycket pengar och en del annat. Vi var väl inte riktigt på jakt efter en left-skjutande ytterforward i dagsläget och då kanske vi hellre tar in den där spjutspetsen första och sedan avvaktar in på hösten för att se vad vi behöver komplettera med för att kunna utmana?
MorganaLefaey: Ska jag vara ärlig fattar jag noll av detta, nog måste Johan plocka med sig familjen nu. Annars är denna påskrift skitmärklig då det verkade på Harju och MoDo som att familjesituationen i Luleå va det va avgörande i det här läget.
KarateKing700: för att köra hårt på det negativa när BB dragit ner volymen. Det gör inte så mycket. Vi ser han i MoDo igen en 15-20 matcher in i serien när ledningen börjar söka efter poängspelare. 😉
Tarasov: Det värsta är att jag känner att det mesta är rätt spot-on. Men eftersom jag har fått kritik för att "alltid vara negativ" så håller jag tillbaka något i år. ;-)
{9315}: alltid kul när man rör om lite i grytan. Får nog hålla med om att Toby är det sista modo hjärta vi hade av gedigen klass.
Nej, jag tror inte för fem öre att detta lag blir bättre än sjua. På tok för mycket chansning, men självklart är det ju spännande med ännu en säsong. Tror fö att Hugo Styf kommer ta mängder med kliv framåt i vinter. Även Aagard tror jag kan bli obehaglig för många. Tex kommer stå med keps i båset mestadels efter annandag jul.
Frontschwein: Nu är du så jävulskt negativ så öppnar du kylskåpsdörren så surnar väl mjölken. Kom igen nu och se positivt på kommande säsong, det här laget känns riktigt rätt och inte bara laget utan också besättningen bakom. Blir säkert inget SHL spel nästa säsong, men innan du lägger taket måste du ha en grund. Tänk positivt nu, Ztorken kan annars rekommendera ngt piller.
Frontschwein: ” Utan Dahlén som spelade i en helt egen liga eller liknande superspelare kommer inget lag från HA gå upp så länge shllaget har dopad budget i jämförelse. ” Det kommer ju upp ett lag från HA varje säsong nu när man inte behöver kvala mot shl-motstånd. Modo har garanterat bra förutsättningar att kliva upp framöver!
Charliejfz: Han hade ett riktigt dåligt år hos oss och gick egentligen för tidigt till Rögle. Jag tror att han får jobbigt att ta en plats då han inte ens var en bra allsvensk back ifjol. Det berodde mest på ett bedrövligt försvarsspel, men han kändes inte riktigt mogen heller.
Han har bra fysik och riktigt bra skridskoåkning. Helt ok spelsinne och kommer att bli riktigt bra. Han skulle bara behövt lite mer speltid i allsvenskan snarare än att gå till SHL redan.
Tyvärr känns det som att Rögle tog över Wallinder och Steömgren för att dra nytta av de förväntar NHL-pengarna. Spelarna delvis lurades att gå för tidigt.Framförallt Strömgren som rimligen måste lånas ut.
Frontschwein: Gradin var väl ingen riktigt lyckad andretränare, men samtidigt hade han inte så mycket att säga til om. Sedan dess har han skaffat sig mycket erfarenhet och kontakter som scout. Gradin är dessutom inte rädd att ta hjälp av många andra med modohjärtan som Grundberg, Susse, Foppa osv.
Anders Forsberg var en flopp. Jag tror inte att han låg bakom så mycket av SAIKs spel som jag hade trott tidigare. Karlin har däremot varit synonym med Västervik och ligger bakom hela deras spelmodell. Dessutom har han mycket mer erfarenhet än Anders hade i antal åt som coach.
Naturligtvis finns inga garantier för framgång, men jag känner mig väldigt positiv inför säsongen.
Charliejfz: Gissningsvis blir det sparsamt med speltid om ni inte drar på er massa skador. Jag törs nog lova att hans utveckling kommer stagnera första året, kanske även andra också innan han mognat.