Jag hann inte se hela matchen i kväll, Hur var vår vårt nyförvärv? Gav han järnet i kväll, eller gled han fortfarande omkring och försökte hitta ut ur sin vilsenhet?
Fortfarande måttligt imponerad över hans ”glöd” över att få vara med och spela i MoDo hockey
hockey_21: Jo, fast Putin verkar inte vara den som förklarar sej som förlorare, oavsett hur det drabbar hans folk, tyvärr. Tacka vet jag Nalle Puh och hans filosofi :)
DrCox: Häftig serie, med 1-4 matcher kvar är HV seriesegrare och Troja får kvala. allt annat är ovisst. Vill gärna att Södertälje hänger kvar, av nostalgiska skäl
Rytter: Fördelen är att vi har backar som vet vad som gäller för att gå upp. Styf och Norén kan backa upp. Ser bra ut inför grissäsongen. Vi får spela med rejäl fart så att Rahimi eller BIK inte hinner knätackla...Torp lirar väl mest gitarr nu va?
Modo-Målet: Tycker första linan är tillbaka, Tanner gjorde det bra, och han lär bli bättre. Mannberg gjorde sin bästa match, han var grym i alla delar av spelet. Letten verkar passa bättre in i andra, hade endel fina lägen och framspelningar.
Ja starkt att komma tillbaka till spelet från första efter AIK fått momentum där i slutet av andra.
-Vi har grym statistik hemma -Ej förlorat två i rad efter 50 matcher, det är sjukt starkt -Viktigast av allt, vi har andraplatsen helt i egna händer nu -Tanner passar bra i första -Vi får ut mer av Jelisejevs i andra där han blir mer delaktig
Positiv inför slutspelet även om det är detaljer att slipa på, speciellt ödmjukheten och skärpan i försvaret.
Modo-Målet: Bra kemi med Tanner i första, kommer bli jättebra. Jelisejevs såg mycket bättre ut med Karlsson och Aagaard så jag tror vi har våra kedjor.
Rytter: Med den förlusten för Bik så har vi allt i egna händer ang andraplatsen även om dom vinner sin hängmatch.Tappar vi andraplatsen nu är det enbart vårat egen fel.
Bad_Brett Enligt min sambo så har har vi gjort det 1ggr..
Ja vi är fruktansvärt lätta att trycka fast i våran zon, därför får vi nästan aldrig pucken under kontroll. Tog 3 minuter innan vi fick pucken under kontroll i mittzonen och kan sätta en i tom kasse.
Idbyn: Grundström, Kempe, Nylander, Timander, Svartvadet, Norlinder, Sandin, Ullmark, A.Forsberg, Timashov m.fl....listan blir bara längre ju fler som köper "Icing-Oves Sparkling Winning Water".
Bad_Brett: Nej, nu hittat man. Märkligt att vi haft spelet i 40 av 50 minuter, men ändå lyckas man hitta lika många utvisningar på oss. Det är jätteskickligt.