Ja då förlorade vi den matchen.. Klickar av nu så slipper jag bli mer irriterad. Dessa domare är så helvetiskt dåliga och förmodligen sa Ingman det också
{7639}: Tycker vi behöver ta lite fler avslut tycker vi passar bort många bra lägen. Vi har haft en tendens till det hela säsongen. Undantagen är Bernhardt och OP
Bad_Brett: 2 byten i rad får vi kontring och tar skott långt utanför som går i rundeln till kontring för Bik och 2-1 som ett brev på posten. Inte en jäkla tanke på ”vad händer om jag missar målet”
Skumt, en ickepuckförande fick klubban av Bik upp mot övrekropp och faller i backen, om inget så är det interference då det inte ens var kamp om puck men vad vet jag
Bad_Brett: Bara det ett tydligt tecken på att han inte ska spela där. För mycket beundran för Woods ungefär som letten ifjol. Aagaard med ett av de bästa skottprocenten i två år har slutat använda sin största styrka.
{7639}: Vad gör Aagaard? Istället för att gå mot mål viker han av. Då vet back och målvakt att det måste bli pass. Tycker det inte är den Aagard man är van att se.
jonsson: Trodde vi skalle visa lite framfötter i kväll men det är ju värre än någonsin. Hinken har ett stort jobb framför sig att göra sig av med Marenis o fixa till det problemet
Confusius: Fast hur får du detta till lättprovocerad? :D bara en hjärndöd sak utav Sveningsson att ens göra
Utvisningar i sig som har varit är väldigt tveksamma utom Sveningssons när man har kollat på rätt mycket matcher ifrån en del lag bland annat kollade jag på Lövens match igår där domarna släppte rejält emot just Löven
fast vad vet jag , hockey är en bedömningssport och inte följer sin regelbok som man har
kan nog nämna redan 100+ situationer där man tycker domarna gör väldigt fel " i deras bedömningar " bara på dessa typ vad är det 15-16 matcher av en säsong nu?
{5647}: Men det blir ju lite löjligt. Det kommer ju knappast som någon nyhet för någon av domarna i Hockeyallsvenskan är urusla. Att deras inkompetens gjorde att de missade en cross-checking i huvudet betyder ju inte att de ska fria alla cross-checkingar i huvudet.
Är man smart så utnyttjar man detta till sin fördel och gör som Rahimi eller Karlskoga. Är man korkad så gör man som Sveningsson, Aagaard och OP, och ger solklara efterslängar i anfallszon rätt framför domaren.
Bad_Brett: amen precis. Skrev tidigare att okej om målproduktionen dröjer....men fysiken? Tror han grovt underskattade skillnaderna i spelsätt mellan modo å hans gamla lag.
{5647}: Dom flesta är inte att säga så mycket om, Bergs sista är otroligt tveksam och med tanke på att Bik redan fått 4 raka och Modo 0 så är det väl ett sådant läge man friar en sådan situation om man haft minsta spelkänsla som domare.
De här domarna är några riktiga lallare