jonsson: Att vara med på is den här veckan behöver inte betyda första träningen måndag morgon, bara för att nyansera. Men det är likväl lite oroväckande.
KB: Jo, även om det kan bli tufft mot Västerås/Almtuna/AIK eller vilket lag det nu blir, så är det nog ingenting mot vad det kan bli mot DIF eller BIK. Därför känns det självklart att välja ett på papperet enklare motstånd för att förhoppningsvis få färre matcher, vilket ger mer vila och mindre skaderisk.
Det är klart att man kan åka ut mot ett på papperet sämre lag.
{6870}: Oroväckande att det tar så lång tid. Enligt de första prognoserna skulle han varit med och spelat förra veckans matcher, nu verkar det som att vi i bästa fall får se honom träna på is denna vecka.
{5647}: Vi kanske borde sätta ner foten och välja DIF direkt i kvarten? Om vi fegar och låter någon annan göra jobbet så riskerar vi att få dom i final med 2x7 matcher i benen och det känns ju svårare... Vågat men om man ska upp ska ju alla slås :)
Det fanns en svag förhoppning att de båda skulle vara på is den här veckan men under måndagens ispass stod både Vela och Dickinson i båset och följde träningen.
JoakimE: Tingsryd vann på jävligt bra inställning och djurgården torskade på sitt mellanmjölkspsyke, Det var en extremt rättvis seger till tingsryd med mini gradin i spetsen.
{5647}: Håller med. Blir jävligt tufft slutspel, men tror att MoDo och Löven är bäst ändå. DIF har alla verktyg och kan kanske tugga ikapp. Många stukade gubbar där med bland annat starr och ljumskproblem.
{10015}: Beror nog mycket på hur han presterar i slutspelet. Kommer han in och blir vår viktigaste kugge i slutspelet kommer säkerligen Oskarshamn eller HV vara där och hugga om vi inte går upp. Om han inte kommer i närheten av den nivå han var på i höstas är det väl 50/50 chans att han stannar.
Om vi blir kvar i HA, finns det någon möjlighet att Dicken blir kvar? Fattar inte vilken SHL-klubb som skulle våga satsa på honom nu. Säger inte att han inte skulle lyckas, för att det skulle han säkert, men man har ju sett ett tydligt mönster i vilka spelare SHL-klubbarna helst lägger pengarna på.
Bad_Brett: Vill försvara Jon lite här, men förstår besvikelsen. Tror mer att problemet ligger hos MoDos ledning. Många förväntar sig idag en allkonstnär i en person. Varför slutade den förre ansvarige t.ex? Mediaområdets olika roller har expanderat. Du ska kunna film, intervjuteknik, press & TV, sociala medier, webb, tryck, reklam, jobba kväll, helg och helst inte vara pappaledig.
Sigge: Ja, det har varit en besvikelse. Så här lät det när han rekryterades:
– Jon, tillsammans med teamet på sälj- och marknadsavdelningen kommer att fortsätta utveckla vår kommunikation i alla kanaler, inte minst MODO Channel, där Jon kommer att vara såväl kreatör som ankare. Vi hoppas kunna ge en ännu djupare inblick i vår verksamhet och fortsätta vår utveckling med en transparent och inkluderande kommunikation, kommenterar Rickard Edblad.
Saleva: Riktigt tråkigt att Jon sett till att MoDo channel gått rätt ner i soporna sedan han tog över. Känns mest som att han går runt och myser i arenan med en kaffekopp i handen. Ser och lär från t.ex. HVtv som är aktiva med allt från intervjuer till inside reportage.
{5647}: Just den kan jag hålla med om är problematisk. Släpper man billiga returer som leder till sylvassa skott så skulle det kunna leda till att det ser bättre ut.
JoakimE: Finns det ingen estetisk linje på gymnasiet som kan få i uppgift att producera ett par sådana där? Såklart inte på samma nivå som ett riktigt kamerateam, men någon form av utbyte där de faktiskt får ett antal tittare och lär sig en hel del kring produktionen?
Saleva: Jag förstår inte varför man inte anställer ett riktigt kamera team och låter dem göra veckovis avsnitt där de följer laget i vått och torrt.. De kan väl inte visa ALLT men tror det skulle få fler ögon på Modo som lag också, mer pengar för fler skulle vilja kolla troligtvis. Hade gärna velat följa karlin och se vad han gör, hur han gör det han gör osv
hompa90: Ja exakt, 2 sista grundspels matcher denna vecka. Sägs ju att Vela och JD ska gå på is också. Känns som en perfekt vecka att rapportera från träningarna.