Tyler Durden: Mikko Manner körde flera rejäla hårblås på killen tidigt under säsong och lyfte sen upp honom högre i linorna. Stor potential där. Han ser nog sig som SHL-spelare efter denna säsong.
Tarasov: Vet inte om Gradin är så sugen på plocka in Strömgren. Lät ju som han var rätt besviken på honom att han stack. Av det jag sett så tycker jag han varit bra i Brynäs.
Oj oj oj lyssnar på Nedsläpp MoDo och enligt Pelle så har han fått hört av någon annan som är flitigt på MoDo träningar att Dickinsson har kört full fart med grön tröja även nu när alla spelare varit ledig efter AIK serien. Om det är sant låter det ju riktigt bra
Robin Ztorken L: Som tidigare sagt, vi lär inte få så mycket mer information idag. Blir antingen imorgon eller på fredag. Bara att hålla tummarna att Brickley är hel. Och hoppas på ett mindre mirakel att Dickinsson är redo för träning med i alla fall en grön tröja :)
Sigge: Mmm extremt tråkigt att han blev skadad 2 gånger sådär som han blev. Så jävla längesedan man såg han spela. Hoppas verkligen vi har honom kvar en säsong till.
{5647}: Om vi blir kvar i HA hoppas jag att SHL lagen inte vågar satsa på Big Dick på grund av hans skador och därför stannar hos oss. Här har han självklart en gjuten plats som förstecenter nästa säsong. Tänk om han fick vara skadefri hela säsongen, då snackar vi 55-60 poäng på honom med rätt vingar bredvid.
KB: Börjar sippra ut väldigt mycket silly kring Moras lag nu. Spelare som är klar för SHL trots en del nyligen förlängda kontrakt. Kan bli brutalt om de inte går hela vägen i år.
Johan Hedberg > Örebro Isac Heens > Frölunda Johannes Johannesen > Rögle Anton Heikkinen > Skellefteå Axel Sundberg > Örebro Kalle Miketinac - ryktas bort Olle Strandell - ryktas bort Andreas Ljunggren - finns intresse ovanifrån Daniel Ljunggren > ? Johan Persson > ?
erjo: Tycker Vesel är väldigt mycket som EJK. En bra allsvensk spelare som kan axla vilken centerroll som helst, men är han verkligen ett drömnamn? Jag behåller hellre EJK, Dickinson och AP. Tappar vi Dickinson ser jag hellre att man värvar en utpräglad offensiv förstecenter, vilket jag inte anser Vesel klarar att axla riktigt.
KB: Mora måste ju ha de tröttaste supportrarna i HA trots att de är ett topplag. Brukar väl stå typ 50 tappra gubbar och tanter i deras klack på hemmamatcher. Och vi ska inte ens prata om dåren med koskällan.
modomille: 6000 skulle vara en bra siffra i dessa tider. Särskilt mot ett lag som inte engagerar särskilt mycket egna supportrar att ta sig till en bortamatch i vår arena.