Brander: viktigt med åtminstone en poäng så att vi säkrar hemmaplansfördel för Linköping är i ingenmansland och lär förlora stort mot HV i sista matchen.
{10015}: Torskar Malmö sina två matcher har de som bäst -29 och Modo får som sämst -31 om de vinner sina med uddamålet. Det är värsta scenariot. Hoppet lever.
Brander: Ja, det var egentligen just det här scenariot jag farade hela säsongen. Bli helt klara för kval i de sista omgångarna. Blir en så tuff omställning från i början av februari där det såg ut som att vi kunde undvika kval.
Detta var ju det Brynäs i stort åkte ut på 22/23. Malmö hann förbereda sig.
{10015}: Då glömmer vi LHC. Grattis till dom. De skulle behållit Klas Östman så kanske de blivit kval men vi får köra vidare vinna för att skapa en bra trend iaf. HV blir mosade av FBK förhoppningsvis.
Tarasov: Ja, tyvärr låter det som de signaler jag fick tidigt inifrån klubben var sanna. Ett gäng glidare och egoister har fått truppen att surna. Tvivlar på Benson där, han är bara för dålig.
Keriksson: Örebro kommer flöjta på då de knappt har något att spela för. Karlqvist är nöjd med att vi är klara för kval och har tblött i bössan ikväll.