{9742}: Modo hockey förblir och kommer alltid vara den bästa plantskolan för junisar, alla andra kan slänga sig i väggen när det kommer till att fostra spelare, tyvärr är man lite för bra, man ska vara sådär halv bra som dem är i Karlstad så att spelarna inte sticker över pölen innan dem fyllt 20!
Robalob: Absolut, hellre HV ner än Leksand och det säger inte lite. Så less på HV och deras flyt med domare och kval. Samma domare dömde ifjol mot Oskarshamn och nu i år. 🤮
Från Hörnefors: Är inte bitter längre men nästa år ser jag gärna att vi möter hv i hissen framför bik om dom går upp, skulle vara extremt tillfredsställande att se den enögda publiken från Jönköping gnälla på domare om dom råkade ut för liknande tabbar som vi
bollan123: Går AIK, BIK eller SSK upp så är väl chansen stor att de endast överlever en säsong i den cyniska SHL. Klarar vi då inte att gå upp nästa vår i konkurrens med DIF så får vi en ny chans år 2 med samma läge som den kommande säsongen. Går DIF upp så har de väl lite större chans att överleva år 1, då kan vi få svårt motstånd år 2 om vi inte lyckas direkt så det är väl ganska goda odds att vi är tillbaka senast 2027 även om vi får dras med Leksand, Örebro eller nåt annat lag. Då är det dom som splittrats medan vi haft ett år på oss.
{9742}: Erm i detta scenario ja? Vill du att vi ska studsa upp på direkten eller harva i HA 3 år + till? För detta är vad vi kommer att göra om inte Djurgården går upp i år.
Nästa år kommer DIF fortfarande satsa om dom inte går upp i år samtidigt så har dom två juniorer som i princip spelar gratis som redan I ÅR har lekstuga i HA så tänk dig nästa säsong.
Nej låt DIF gå upp jag bryr mig om MoDo och vad som är bäst för oss och det vore om dom går upp.
Trilske: tror ni man fortsätter porta bortalagets fans på derbymatcherna ifall man möttes i final? Skulle vara värt en banderoll med ■HOCKEYDÖDARE■ även om det skulle innebära en del bråk o tända bengaler. Hockeyn i huvudstaden skulle GLÖDA och det har den saknat på länge, hade varit kul o se ändå!
Man kan ju ha gett ssk onödig tändvätska, men det tycker man nog det är värt för att slippa möta AIK...
Tidigare har man ju i regel valt lagen som gått de tuffaste serierna, och nu hade man dessutom möjlighet att välja det lag som var lägst rankat utan att ge onödig tändvätska...
Vilket talar för att kimby inte riktigt talar sanning ;-) Svepskäl delukz.
DIF–AIK i finalen hade nog kunnat bli rätt episkt, särskilt med tanke på att DIF haft svårt för dem under grundserien samt försökt undvika AIK med alla buds stående medel under slutspelet.
Trilske: Jag hoppas att Bik går upp av många anledningar. 1 Bättre resor helst om Härnösand går upp 2 Tror att om inte Dif går upp nu så kommer dom inte ha råd att satsa på flera år framåt. 3 Om Bik går upp så kommer dom va ett bottenlag i flera år om dom inte åker ut.
{5647}: jo jag förstod det, och min poäng var att dom iaf räknat defensivt, sen om dom gör ett bra resultat i slutändan får tiden utvisa men man hoppas ju på röda siffror
DIF har ju gjort någon slags ettårssatsning den här säsongen med en massa ålderstigna spelare, känns ju lite som att de får bära eller brista om de inte går upp.
Gör krüger och gänget verkligen en säsong till i HA?
Bortsett från deras lovande juniorer känns det ju som att de skulle sitta med ett blankt papper om de missar uppflyttning, men de lär gå upp.
Vettefan hur deras plan ser ut om SHL går i stöpet denna säsong annars.
Spontant hade det varit skönt att slippa diffen men är rätt kluven, särskilt nu när Bernhardt verkar vara öppen för att stanna, om han nu överväger oss eller ett DIF i SHL...
Bara målvakter och spets kvar och en Adam Pettersson-typ mellan SO och OP. Tycker uppställningen känns realistisk. Tror inte någon annan följer med ner. Jag räknar med förvärv under säsongen, både backar och forwards.
{5647}: Det betyder att dom inte budgeterat med slutspel denna säsong vilket såhär i efterhand var ett smart drag med tanke på att dom verkar ha riktigt svårt att sköta ekonomin.
Från Hörnefors: Löven var extremt framtunga. Så sjukt mycket offensiv krav bland backarna, men sjukt usel defensiv. Noll centrar. Ottosson en filmande spelare som saknar driv.
TickledDonkey: Är väl nästan bekräftat att dom kommer gå ner sig några miljoner i budget nästa säsong? Dessutom nu tog ju allt slut redan i kvartsfinal och jag tror nog att dom minst hade budgeterat för semi final detta år. Så nää finns ingen chans i världen att Löven får in stålar nästa säsong iaf inte så länge Kenttä sitter kvar.
bollan123: Jag tycker att årets löven har en bra trupp. Där emot tycker jag att ledningen har misslyckats. Hur många år har dom haft minst en sparkad tränare på kontrakt. Kenttä har inte lyckats med en ända tränare men i Umeå får man inte ifrågasätta det.
Zource: BIK har skit budget och typ inga pengar men har en mycket bra tränarstab, SSK går ner sig rejält i budget nästa år och AIK kommer inte heller med någon jätte satsning.
Nej vi måste upp på direkten för annars kommer valfri SHL klubb ner och storsatsar sen är vi kvar ytligare ett år i HA. Det finns typ inga hot alls nästa säsong om DIF går upp.
Gavelo: Kenttä måste väl ändå få sparken nu eller? Han har ju sparkat 2 tränare på två säsonger och har nu satt Löven i skiten ganska rejält med tanke på vilka kontrakt Lilliz och Forsberg sitter på.
Nu måste ändå Umeås företag tröttna på hans tiggeri och urusla byggen varje år. Utöver det så tar ju Bogren över nu nästa säsong och läser man SSK twitter så är dom flesta nöjda med det 😂