bollan123: Jag vet inte, tycker det är märkligt - och sånt som jag avskyr när det händer mot oss. Känner att då får man stå för den åsikten och inte vända kappan efter vinden liksom, samt försöka rota i varför fenomenet dyker upp.
Haha, vad synd för dig då att jag kommer stå i kurvan igen. Hoppas du inte börjar gråta floder.
NuMo: Det håller jag med om, Filmningar och förstärkningar är en del av sporten, en dålig del av sporten men det är något alla spelare mer eller mindre sysslar med, speciellt förstärkningar när man känner en uppgivenhet över att man känner sig förfördelad.
Tex så tycker jag BIK interfererar extremt tufft och det är många gånger domarna kan ta utvisningar för detta, det är även rätt mycket bök-hockey där BIK spelarna klänger rätt mycket på Modospelarna och när man aldrig får med sig utvisningar så kan det tendera till att man förstärker eller rent av filmar för att man demonstrerar mot domarnas nivå.
Tex så är ju Franzéns förstärkning i närkampen med Persson egentligen inget annorlunda mot Toppings, det är 2 överdrifter för att få med sig utvisning, 2 olika situationer med samma fusk för att få samma resultat.
Micke Hjälm: jag kommer ihåg när MoDo i en annan tid stängde av Josef Ingman vid filmning. En bättre tid. Då vann de massa good will kommer jag ihåg. Många härinne var stolta då.
19MoDo21: Minns ni när Mikael Nord tog en tvåa på Torp för att Porsberger tappade skäret? Nord är väl mentor för dagens domare i hockeyallsvenskan. En grogrund från MoDohat med tanke på oviljan att döma enligt regelbokens definition av interference.
Framnäs: Haha hur jävla negativ och borta är du inte? Ingman åkte väl på 3 divings på 2 säsonger hos oss under Karlin men det nämner du inte? Om du på riktigt tror att Freddan pushar på spelare att filma kan du gå på nästa TIK match istället
Framnäs: Du verkar veta mycket då du vet att freddan uppmuntrar sådant. Jag är ganska säker att alla tränare inte vill ha sådan men ibland så tar spelare egna initiativ.
Jag håller med dig om förstärkningar och att man antagligen emellanåt måste ta till det för att inte "förlora" en rättmätig utvisning.
Men det får ju inte se ut så där. Får man en smäll på benet så är det där förstärkningen måste komma från. Får man en smäll i solarplexus så kan man inte låtsas att det kom från munnen osv. Dålig förstärkning, jag är nödbedd att acceptera vi får en filmningsavstängning emot oss. Nu är vi verkligen återfallsförbrytare.
Däremot tänker jag inte tillåta dårarna som tar chansen nu att trolla i gästboken kring det.
Framnäs: Det här självföraktet är beklämmande. 100% av alla spelare sätter upp händerna för ansiktet när de råkar ut för en hög klubba. Varför åkte inte Eklind för filmning när han agerade döende svan efter en liten krock? Betydligt värre än Toppings.
modomille: Fyfan vad skönt! Trycker dit BIK helvetet nere i deras dynghåla. Trots en domarkår och ett lag med sin egna privata regelbok! Nu stänger vi serien på lördag hemma med storfest!
Vargen: Det är en ren kämpainsats som gör att vi vinner. Igen. Vem kunde tro det tidigare i vintras. När spelet är ruttet så måste man kämpa väldigt hårt. Om vi skulle ta oss till en final är risken stor att vi är tom på energi då
JoakimE: Det vet vi ju inte eftersom topping nu kastade sig och skämde ut hela klubben efter det drev som redan varit efter Berg och OP;s magiska insatser
Dundee: Frågan är bara hur man får med sig utvisningar i Karlskoga , det är ju inte så att det saknas solklara utvisningar som domaren systematiskt väljer att inte ta.
Ist tar han utvisningar som när Franzén (?) förstärker när Persson åker på sida i en kamp om pucken.
Om domarna friar spelFörstörande beteende så kommer spelarna så småningom att börja förstärka situationerna för att öht få med sig något.
smyl: Skön vinst! Skiter i allt gnäll. Alla fuskar ändå och jag är så jävla glad att 7000 pers får käka varm korv i ledning 3-2 på lördag. MoDo är verkligen STÖRST!
Klart som satan Bik inte fått utvisning om inte topping kastat sig... dåligt beteende av Kyle JAAA! Men felet börjar låååångt innan... hos en domarkår som är totalt söndertrasade och inte klarar av sitt jobb... svårare än så är det inte!
19MoDo21: Ganska skönt att storkäften Plato har en enda poäng i serien mot oss. Självmålet av Berglund där Plato inte ens kan sägas ha gjort någonting bra.