1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505665 inlägg · 4189 ämnen

3033579 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: På plats 12 hittar vi Viktor Persson med stabila 1.34 i betyg efter 303 röster. Bad Brett håller faktiskt inte med om att denna vävning var så dålig, mest med tanke på att hans förväntningar var obefintliga.

Viktor gjorde det riktigt bra i början av säsongen och bildade lagets bästa backpar tillsammans med Hallin. Det gick tyngre längre in på säsongen, men slutade totalt på +13 vilket får ses som klart godkänt.

Det som vanligt sticker ut är Hinkens beskrivning av spelare, där det många gånger är svårt att tro att han beskriver samma person.
Uppladdat:

500x0-12-viktor-persson.png


Sv: Silly Season
Bad_Brett: Visst har Kalmar lyckats bra med värvningarna de senaste åren, men vad är så imponerande med deras nuvarande trupp? Målvaktssidan är ju 4 klasser sämre än Modos?

Sv: Silly Season
erjo: Jag tar en öl och säger såhär. Det är möjligt att vi har en ”bra” andra, tredje och fjärdekedja. Men allt beror på hur kräsen man är. Tänker man att vi ska ha ett lag som ska vinna serien och slåss om SHL så tvekar jag också. Speciellt med tanke på föregående säsong. Men hellre det och att Modo bevisar motsatsen än att jag går in och tror på guld och gröna skogar. Det handlar inte om pessimism eller något sådant utan en försiktighet på tron. Hinken och laget har mycket att bevisa. Inte så konstigt med tanke på de senaste säsongerna.

Sen tror jag att vi kommer ha ett mer sammansvetsat lag iår. Det kan man komma långt med. Men med all min känsla så är vi ett lag som blir 4-6 i serien som det ser ut. Men får Karlberg ut det mesta av spelarna så kan det bli bra. Andersson och Larsson har mer att ge. Likaså Mattsson.

Sv: Silly Season
Vargen: känns som modo hade tålamod med helt fel saker senaste 2 säsongerna...tålamod är viktigt men det är lika viktigt att vara noggrann med vad man har tålamod med. Rundblads signaler han skickade ut på isen med ett c på bröstet bör man ju ha absolut noll tålamod med tex. Vet inte om det hände nåt efter säsongen där vi började med att bänka rundblad.

Sv: Silly Season
erjo: I de tre sista matcherna hade han en räddningsprocent på 87. Jag väntar mig inte en stjärna på hockeyallsvensk nivå (men såklart mycket bättre än Olofsson).

Efter att ha gått igenom lagen så kan vi tryggt säga att det redan finns ett antal lag i ligan som har det bättre ställt på målvaktssidan, bland annat AIK, Södertälje och Leksand.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: jag håller med dig om att prestationen ska styra men det är totalt fullständigt jävla glasklart att du också har nåt sorts personligt korståg mot hinken. Helt omöjligt att missa.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: DU har ju skrivit en del om informella och formella kontaktnät som Hinken är inne i. Tänk om det är så lätt att Hinken via dessa kontakter bidrar med t ex att intäkterna till föreningen ökar med X antal miljoner/år från sponsorer och givare så länge han är på plats men att dessa inkomster skulle försvinna om han fick sparken. D v s tycker du att det inte alls ska ingå i ekvationen att Hinken kanske indirekt drar in pengar till föreningen på ett sätt som är värt mer så länge det inte finns en riktigt bra sportchef (Evertssonklass) som är villig att gå till MoDO?

Sv: Silly Season
erjo:
Håller med, nu tror jag Karlin gör underverk med laget 😀😀

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Hellsten var vår bästa spelare mot BIK.

Sv: Silly Season
erjo: På vilket sätt har vi ett av seriens bästa målvaktspar? Werner slutade på 10:e plats i målvaktsligan. Hellsten fick inte vara kvar i Leksand som åkte ur SHL och blev totalt sönderlöst i semifinalerna.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: får vi en dålig start måste Hinken iväg illa kvickt så att vi kan ha en ny SC senast i November.

Allra helst om vi går dåligt och Kalmar flyger fram, blir lätt att rikta strålkastaren på problemet då!

Sv: Silly Season
Bad_Brett: nu får du ju ändå ge dig med ditt gnäll och överdrivna negativitet. Vi har ett av seriens bästa målvaktspar, Berg är en topp-4 back i HA.
Forwardssidan är väll det stora frågetecknet just nu, men att konstatera vad vi har utan Larsson och Andersson är ju helt irrelevant med tanke på att dom har kontrakt just nu. Så på pappret har vi en bra andrakedja, en bra tredjekedja och en bra fjärdekedja.

Sv: Silly Season
Willow: Sedan är det intressant hur vissa skribenter här har fört en intensiv häxjakt mot exempelvis Glader, Styf och Sundell, men ständigt rycker in för att försvara Hinken, trots att han uppenbarligen har presterat överlägset sämst av alla. Man undrar vad det beror på.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: finns inte en chans att man ersätter DiLiberatore, Jonsson, Lerby, Diaco, Hawel, Levin, Struthers osv med samma kvalitet per krona. Plato är en bra värvning men jag personligen tror dom kommer få kriga för topp-6.

Sv: Silly Season
Willow: Enda anledningen till att Hinken sitter kvar är att han känner rätt personer. Han har fått precis allting serverat på silverfat i hela sin "karriär". Jag tycker inte om orättvisor utan anser att prestation bör styra utfallet, inte vem man spelar golf med.

Klart det går att påverka. Blir trycket för högt utifrån så blir det till slut omöjligt för styrelsen att inte agera. Jag kan acceptera 2-3 mellanår om det blir konsekvensen, men parian måste bekämpas till varje pris. Han ska bort.

Sv: Silly Season
Hela Björklöven har drabbats av hybris

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Haha naturligtvis! 😆

Sv: Silly Season
Golden boy : Med tanke på ekonomin och att han presterat helt ok tidigare kommer det vara oerhört osannolikt att det sker den här säsongen.

Det påminner om de som alltid gnäller på vädret varenda dag, för det är alltid för kallt, varmt, blött, blåsigt eller något annat. Det är liksom bara tröttsamt när det inte går att påverka.

För övrigt ska inte Freddan gnälla. Han hade ju kunnat ställa krav genom att reglera istiden.

Sv: Silly Season
Fitz10:

Men blir det inte lite väl mycket hemlängtan där.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Spelar ingen roll hur mycket skit du skriver om Hinken och att han måste bort, blir i längden bara tröttsamt.
Han kommer iallafall att vara kvar tills serien kört igång 😉

Sv: Silly Season
JoJo2613: Vi har ju inte ens ett lag om vi räknar bort Larsson och Andersson. Rosén på backplats är intressant, i övrigt har vi:

- 2 st andremålvakter
- 2 st tredjebackpar
- 1 st tredjekedja
- 2 st fjärdekedjor

Även om vi får in 3-4 spelare av yttersta toppklass så kommer denna trupp kämpa för att klara play-in.

Sv: Silly Season
Willow: För mig är det ett generalfel om Karlin fortsatt tror på Sundell och hans filosofi om hur backspelet ska hanteras.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Freddan i P4 pratar igen om att han är besviken och att MoDo kunde haft mer tålamod. Vilken frihetskänsla det ändå är att inte veta på förhand att överbetalda latmaskar kommer få spela oavbrutet varenda.jävla.match.

Vi hoppas att Karlberg är mindre färgad där. Tror det är positivt att vi får in någon som faktiskt inte kommer från eller har koppling till MoDo och Övik för en gångs skull.

Sv: Silly Season
Willow: Hinken måste bort.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Hur ser deras nuvarande lag mycket bättre än vårat? haha

Sv: Silly Season
erjo: Nja, en nordamerikan drog innan säsongen och man sålde Vanderbeck. Alla var inte träff.
Jag undrar vad forumet sagt om vi åkt ur redan i kvarten, som den fantastiske sportchefen nu gjort de senaste två säsongerna.

Nu tog de in en forward som gjorde under 0,75 poäng per match i echl I form av Reece Vitelli.

Sv: Silly Season
erjo: Kalmar har värvat jättesmart. Deras lag ser mycket bättre ut på pappret än vad MoDos gör.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: törs nog säga att Kalmar inte kommer få maximal träff på alla nyförvärv/amerikaner som man fick förra säsongen. Kalmar kommer få jobba för topp-6 är mitt tips.

Sv: Silly Season
Willow: Tror på succé nu när han får jobba ihop med en kompetent sportchef.

Sv: Silly Season
M Horava: Det är inget fel på Karlin, men frågan är om han sätter sig i baksätet och låter Sundell sköta träningarna eller om han lärt sig av sina misstag. Han är en skicklig tränare och coach.

Sv: Silly Season
Smurfen: Vi kommer ha 5-6 frilägen per match när vi möter Kalmar. Gäller att förvalta några av dom!

Sv: Silly Season
Randy Marsh: Ja det är nog inte en helt fel match med Karlin och Kalmar. De spelade ju hockey ifjol som påminner om Modo 21-23. Mycket fart och puckinnehav.

Sv: Silly Season
Karlin klar för Kalmar😂

Sv: Silly Season
Randy Marsh: Blir kul att följa Kalmar. Håller de sig kvar som topp fyra, ja då vet vi att det inte var något fel på Karlin.

Sv: Silly Season
gso321: Ang Gästrin så är väl inte frågan om han håller utan mer vilken tillväxt han kan få i SHL.
Han är ung och skulle idag inte vara en ledande spelare eller ens en spelare för det 2a första formationerna i något SHL lag, men som sagts så är det en spelare med helt rätt karaktär, jobbar hårt och accepterat sin roll och kan någon SHL klubb ge honom en 3:e -4e roll i SHL med mycket speltid så kan han absolut göra ett gott dagsverke.
Det som dock är lite oroande är hur han mattades av runt JVM och resten av säsong från att ha varit helt outstanding fram till jul.

Vilka klubbar i SHL har den möjligheten att sätta undan 3-4 centerplatse åt någon annans junior på tillväxt som dessutom nog bara spelar 1 säsong innan han parkerar i Ahl?

Sv: Silly Season
Framnäs: Grattis Kalmar till 12 säkra poäng när ni möter MoDo , revansch de lux och släkten är värst !!!

Sv: Silly Season
Randy Marsh: Kalmar gör det bra, det är inte alls en dum rekrytering i deras sits. Ska de etablera sig i toppen som en klubb utan de där resurserna känns det perfekt.

Sv: Silly Season
Randy Marsh: Såklart Karlin tar med sig Sundell. Då kan Karlin luta sig tillbaka och låta sin parhäst sköta träningarna samt implementera världens mest passiva försvarsspel.

Sv: Silly Season
modomille: beror väl på om hinkens kontraktsförslag kommit fram eller hamnat i skräpkorgen.
Fast allt sitter väl i pengarna..Vi måste ju ha råd med en till tredjekedja så vi får ihop ett lag.

Får nog fokusera på 60meters grabbar med bra inställning och karaktär. Poängspelare kostar ju ganska mycket men Hinken har ju en plan. Målsprutan Berglund blir ju tungan på vågen så vi kan ta hem dom där uddamålsmatcherna med ett giftigt powerplay.

Annars kanske AIK eller Leksand lägga ett bud så då kanske vi får se honom i allsvenskan iaf.

Sv: Silly Season
modomille:

Karlin och Sundell tar över Kalmar! Intressant

Sv: Silly Season
Bra mål av Fizer i natt, om han nu är aktuell.

Sv: Silly Season
pdy: Han fick ju snabba resultat 22/23 och i Västervik hade dom alltid stor omsättning i truppen. Tror det mer handlar om att det blev fel spelare dom två sista åren. Men jag tror att Karlberg är skicklig frågan är dock hur hans ledarskap kommer hålla upp.

Sv: Silly Season
Haakana32: Den hockeyn Leksand spelade när han var där va ju asrolig, mycket instick och styrningar och full fart genom zonerna. om det nu är som alla säger att det va han som va headcoach på insidan tycker jag det är bättre än att ha karlin. Karlin bevisade för mig dem 2 sista åren att det tar alldeles för lång tid innan han får ihop spelet. (JAG VET!) Att det är en otrolig kul och effektiv hockey när det släpper och alla rockar på. men jag tror inte hans styrka ligger i att få ihop ett nytt gäng, hans styrka är att få ut max av en redan ihopsydd grupp.

Sv: Silly Season
M Horava: Nån som Rosén kanske 😉

Sv: Silly Season
Haakana32: Jag håller med dig om att detta lag hade funkat under Karlin men nu har tom jag släppt att Karlin inte tränar laget mer. Hoppas Karlberg kan få värva någon personlig favorit eller någon han tränat som han har koll på. Det brukar ju vara bra värvningar. Tex. Pontus Nänsén som Karlin tog hit.

Sv: Silly Season
pdy: Det återstår att se. Ironiskt nog tror jag att det största hindret är att det är Karlberg och inte Karlin i båset. Tror att det lag som MoDo bygger passar Karlin bättre än de gäng han fick med individualister senaste åren.

Kan vara så att Karlberg är jättebra, men det vet vi inte. Oskrivet kort.

Sv: Silly Season
Smurfen: Ja, fin artikel men den visar samtidigt att Karlskoga-ryktet inte var taget ur luften då det framgår att frun jobbar som inköpare inom försvarsindustrin här i Ö-vik. Liknande jobb för frun skulle kunna finnas inom försvarskoncernen Bofors i Karlskoga.

Sv: Silly Season
BlackPearl: Skulle föredra tvärtom faktiskt, C på EJK.

Sv: Silly Season
SpecterV2: Jag vill ha Sebbe på C och EJK ska ha ett A.

Sv: Silly Season
gso321: Tror nog Milton vägrar spela för Löven, då får han hellre gå till Rögle eller Växjö för min del.

3033579 · »