Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Stilren tröja. Ser ut som den alltid gjort. Det luktar hockeykultur lång väg när man ser den tröjan. Härligt. Men jag tror inte många vet att Leksand har haft Gevaliareklam på tröjorna.
2) Malmö
Stort fräckt klubbmärke. Lite reklam. Snöre i halsen. Väldigt snygg.
3) Brynäs
Klassisk tröja som håller än idag. Snygg! Dock ej deras nummer 21.
4) HV71
Snygg tröja där loggan framträder stort. Jag tycker den tröjan är väldigt snygg. Nr 60 däremot inte lika vacker.
5) Södertälje
Det stora S:et, en vacker klassiker.
6) Luleå
Ganska stilig tröja. Har fått för mig att den har mörkare röd färg numera.
7) Djurgården
Inte lika stilfull som när Tumba och grabbarna lirade men den håller. Hur många komemr ihåg det året när Djurgården hade Löfbergs Lila som sponsor och tröjan såg lika sumpig ut som FBKs gör nu?
8) MoDo
Alldeles för litet klubbmärke. Dock snygg röd färg. Alldeles för mycket plottrig reklam.
9) Frölunda
Som Modos. För mycket plottrig reklam. Man saknar kanske armreklamen: FIB AKTUELLT?
10) Linköping
En helt tillintetsägande tröja.
11) Färjestad
Lila och gult. Två helt opassande färger. Spelarna ser ut som seriefigurer på isen och Jörgen Jönssons gnäll passar ej ihop med designen.
12) Timrå
Ser ut som jag vet inte vad? En totalt misslyckad tröja. Den absolut fulaste tröjan i elitserien. Det enda plus jag kan hitta är det klassiska TIMRÅ som står på bröstet. Men det syns knappt bland allt annat.