1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532478 inlägg · 4126 ämnen

Inlägg: 181060

Sv: Lägesrapport
Hmm, my humble apologies om nån har rapporterat det här:

"...självklart var det hetaste diskussionsämnena efter matchen tacklingen på Tomas "Bulan" Berglund i inledningen av den tredje perioden.
En tackling som renderade Berglund ett besök på akuten och Modo ett fem minuter långt boxplay och tacklaren Fredrik Warg ett matchstraff (5+20).
Warg var påtagligt tagen efter matchen. Men efter att Fredrik, liksom några av oss från media, fått se händelsen uppspelad på TV i slowmotion från den officiella matchvideon i Modos tränarrum, såg han aningen stärkt ut.
Där framgår det nämligen tydligt att tacklingen inte var regelvidrig - den tog bara olyckligt hårt.
- Jag kände i axeln att tacklingen tog rejält, men tyvärr vände han upp emot mig precis när jag tryckte till så smällen tog rakt fram på honom.
* Det tycks som om han gjorde sig mest illa när han for i isen?
- Om det var tacklingen eller smällen när han landade i isen som var värst känns oviktigt. Det är aldrig roligt när sådant där händer, och det var givetvis aldrig min avsikt, suckar Warg.
Och så blir han tyst ett tag, innan han med låg röst tillägger:
- Skit. Nu missar man förstås minst e n match..."

"Hälsoläget för herr Berglund, som nu verkligen gör skäl för sitt smeknamn "Bulan", uppgavs på lördagskvällen vara förhållandevis bra. Tio stygn i pannan och en rätt rejäl hjärnskakning dock."