1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 544705 inlägg · 4156 ämnen

2955043 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: då har du aldrig testat 87an grillen i Långsele! Omg! Satan goda%

Sv: Södertälje - MoDo 2025-12-19
Och deras kassör är också redan klar:
Uppladdat:

500x0-images-2_iKLLWioWPtHkNZB.jpeg


Sv: Södertälje - MoDo 2025-12-19
Costanza:
TIK och Leksand kommer att slå ihop!
Dom kommer att heta Timsand 26
Klubbmärket kommer att bli:
2 avbarrade Julgranar med stjärnorna som lyser runt dem
🤣🤣

Under klubbmärket kommer storsponsorn som Tjommen känner väldigt bra!
Ha sin logga:
Uppladdat:

500x0-1631313676763.jpeg


Sv: Silly season
SKiLMY: Att både MoDo och Gradin kan bryta kontraktet efter två år OM MoDo inte spelar i SHL då.

Sv: Södertälje - MoDo 2025-12-19
KulltorpsOlli: Ditt Timrå är på väg att åka ur och gå i KK. Om en vecka kan vi diskutera det på TIK-forumet. Eller blockar ni mig igen ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Självmål är också meningslösa.

Skrovmål däremot…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske:
Enligt Anders Kristiansson är resultatmål meningslösa i lagidrott.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Men folk måste ju förstå att karln just nu är tom, besviken, känner sig misslyckad och då vänder man blicken utåt först i försöken att förstå, innan det riktiga självreflektionen kickar in om ett tag. Källa: Ens egna liv.

Det ligger till så här. Det vi alla vet, att han har en ängels tålamod för att han kunnat se ett embryo på träning. Han vill väl och kan se att det finns en oslipad diamant i allt grus, en väldigt fin egenskap att ha som människa. Men sådant tar oftare tid än tvärtom.

Han förstod inte riktigt själv på förhand att det skulle bli en stor kontrast med hans ledarstil, om saker skulle gå trögt i klubbens hårda satsning i år.

Det är nog ingen som lastar Mattias för allt, utan självklart faller det även på spelare med rykte om sig att kunna bättre, som helt enkelt aldrig visat upp att de kan det. Undantaget två-tre matcher.

Klubben kan ju inte bryta 8-9 kontrakt och behålla russinen i kakan, sen lasta pengar som HV på all möjlig skit och hoppas det går vägen. Där gjorde man helt rätt som fick till en förändring på annat sätt, särskilt med tanke på att vi är ett bottenlag i special teams vilket vittnar om bristande taktik.

Jag stöttar klubben fullt ut i försöket att nu få ihop något bra till våren. Men för den sakens skull tänker jag inte missunna Karlin att få vara besviken och känna att egentligen har han ju något. Men nog blev han lite för bekväm i att få ha hedersuppdraget att leda MoDo.

Sv: Silly season
Någon som har Aftonbladet plus och kan delge vad det är för klausul som Gradin sägs ha i sitt nya kontrakt?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
1921ofHockey: ...och det i sin tur betyder en rejäl skopa kritik till Hinken också. Han är ansvarig för den sportsliga verksamheten. Om målet är att herrlaget ska ta steget upp till SHL måste han sätta ihop en trupp som klarar av det. Och anställa en tränare som har samma mål. Inte smyga och/eller hoppas att Karlin har samma mål bara för att de är vänner vid sidan om.

Målvakter: Check, om man får in ersättare till Werner
Backsida: Nix
Forwards: Check
Centrar: Check
Tränarstab: Nix

Ändå har Hinken fått förlängt tre år. Tungt ansvar att bära, han behöver prestera bättre i sin roll.

Styrelsen då? Det enda som fallerat därifrån tycks vara dialog och tydlighet. Målet att direkt studsa tillbaka är rimligt sett utifrån vad andra föreningar i Modos storlek klarat av de senaste åren och det är även rimligt sett till fansens förväntningar.

Sv: Silly season
Frontschwein: Berg skulle väl möjligen vara aktuell i februari om han är less på bänken/5 min per match i DIF. Sen kan han återvända dit efter säsongen och försöka ta en plats igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Ja det hade nog varit en bättre väg att gå. Men förmodligen tänkte styrelsen att Karlin ju är på kontrakt och då kör vi med honom. Och Hinken tänkte också att det var självklart eftersom att de dessutom är vänner privat.

Men vad ledningen egentligen skulle ha gjort är att de skulle haft en rak och ärlig dialog för att se om alla som ingår i projektet är med på vad målet är innan säsongen startade. Den diskussionen skulle de ha haft strax efter att Modo åkte ur innan de kommunicerade ut något som alla uppenbarligen inte var överens om.

Jag tror att man blundade/inte orkade ta den här diskussionen då. "Karlin har ju redan kontrakt", "han har tagit upp oss en gång förut" och "han är ju min vän privat" var nog argument som spelades upp i styrelsen respektive Hinkens huvud när man stakade ut planen för framtiden.

En cocktail av nepotism, otydlighet kring grundläggande mål för verksamheten samt oförmåga till rak och ärlig dialog har gjort att vi ser ett ruttet Modo Hockey på isen (så långt) den här säsongen.

Är vad jag tror i alla fall, men jag kan ha fel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hägglundsmaffian: haha ja men vafan ska han göra på direkta frågor på media? Han är väl för fan inte autistisk.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Ja man lutar ju åt det. Men honom valde vi att ge 3 nya år...

Hinken har iofs inget bevisat track-record när det gäller att bygga klockrena lag första året utan det verkar krävas lite adderingar för att få ihop helheten.

Här har han däremot verkligen bommat totalt när han helt och hållet valt och satsa på tunga namn och försökt sätta ihop ett slagkraftigt lag som bara ska "ner och vända", vilket sannolikt är otroligt svårt att lyckas med.

Sen har du ju backsidan...

Svårt att säga hur många spelare han har gått bet på rent "karaktärsmässiga" grunder och hur de fungerar som ledarfigurer i ett lag med SHL-ambitioner, men man får en viss fingervisning när man ser exempelvis en spelare som topping och jämför honom med hur han inledde (för)säsongen, bara för att ta ett exempel.

Sv: Silly season
Chamez: glöm berg. Han vill inte bo i övik och vill vara kvar i Stockholm . Det ligger mycket beslut från hans sambo i det läget också.

Källa. Anställd på högre nivå i modo

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hägglundsmaffian:

Själv hörde jag en intervju tidigare i somras (som jag refererat till åtskilliga gånger) där det tydligt märktes hur han skruvade på sig när frågan om ett snabbt återtåg kom upp.

Vilket vissa vägrade köpa.

Så jag förstår att ni fortfarande vägrar acceptera det och ser allt annat som "bortförklaringar", men ni framstår ju som otroligt naiva. "MK har ju också sagt SHL, då måste det ju gälla!!11"

Men där har ni ju en sak gemensamt med styrelsen iaf, ni har inte lyssnat vad som sagts mellan raderna eller förstått hur MK jobbar med sina lag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Rhodin känns helt rätt. Jag tror att han är helt perfekt för Bella och Rundblad. De två behöver "reseta" och jag tror att båda vet vad Rhodin snackar om och kommer växa av hans ledarskap och erfarenhet vad det gäller bra backspel. Fatta om Rhodin kan väcka upp junisRundblads aptit för mål i veteran Rundblads kropp. Kan bli hur bea som helst. Rundblad har redan gjort mål under Rhodins ledarskap och Bella ser stabilare ut än vad han gjort tidigare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Även jag uppfattar att styrelse, sportchef och coacher varit överens om satsningen mot SHL. Och det går inte att gå in i ett sådant projekt om inte ledningen är just det. Då får man arbeta om, flytta på folk och säkra gemensam bild igen. Sen väntar jag fortfarande på att få se klargöranden av fördelningen av ansvar i föreningen. Jag är till exempel mer än tveksam till såväl ordförandens som styrelsemedlemmars bakgrund och lämplighet när det nu ser ut som om de kan komma och gå i olika frågor inom föreningen lite som de vill. Man ha värsta cv't, fetaste börsen eller känna allt och alla i världen, inget av det gör en person lämpad för ett ledningsuppdrag av en sport/besöksverksamhet. För det krävs lite mer kompetens och förmåga.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Alltså ur ren gruppdynamik kan jag se att det skulle kunna hjälpa med lite ombyte bland ledarstaben. Problemet var att det var ytterst få gånger spelet klaffade under 25 matcher och det klaffade inte oftare på slutet heller. Så ingen direkt förbättring spelmässigt. Dessutom tror jag, med tanke på backsidan (vi har varit så jävla bortskämda med Näsen och Bernhardt) passar ett lite enklare spelsystem för att backarna ska känna att de lyckas vilket inte skett.

Huvudtränare i all ära, jag känner mig otroligt positiv till Rhodins intåg. Kanske är det hans sympatiska intervjuer som fått mig helt såld?

Vem vet hur de resonerar? Freddan tar vid denna säsongen, han har koppling till gruppen osv redan, man gör en rockad men behåller en tränare som har tidigare erfarenhet av att vara huvudtränare. Till nästa säsong är det Rhodin som tar över rodret och får välja en assisterande när han haft en halv säsong att sätta sin prägel och lära folket i klubben och klubben kan utvärdera hur det fungerar med honom i båset. Jag får intrycket att det är extremt enkel människa att samarbeta med som kommer lyfta gruppen.

Utåt visar han fullt förtroende redan för laget och hänger inte någon spelare utan dissekerar matcherna, tar fram det som varit bra och lyfter det för att gjuta mod i spelarna även i media utan att det blir floskelaktigt. Även mycket konkret i vad han vill ändra på. Inte massa "inte komma upp i nivå" osv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hägglundsmaffian: Det innebär att han bara sa vad han förväntades säga. Man måste tro på det själv för att man ska lyckas, nu verkar det inte som att han trodde på det och då blir pressen enorm, framförallt när spelet hackar betänkligt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Karlin själv har ju sagt liknande saker. Läste en intervju från september, sista frågan löd: var spelar MoDo 26/27

Karlin: SHL!

Så det var som allt annat i gårdagens intervju bara bortförklaring! Allt är någon annan fel!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: nä men måste man ändå inte ha en huvudlinje? Det är många prioriteringar som ska göras i upplägg osv osv osv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo :

"Går du inte upp första året går du förmodligen inte upp andra året heller."

Nej, men tydligen kan man gå upp det tredje året.

Det är väl allt annat än tur att man tillslut lyckades gå upp när man spelar 3 raka finaler?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Jag tror en tvåårsplan kan funka i allsvenskan. Man får en bra säsong och sen behöver man ha turen att få behålla spelare, sen lappar man igen hålen säsong två. Ungefär som när vi gick upp, lite som löven gjort i år. Åker Leksand ut så kommer deras usla ekonomi inte ge dem fördelar nästa år, så allt är inte kört nästa säsong heller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Blir annat nu när SHL-laget inte får en fallskärm på 6 miljoner.

Sparkningen i sig ger NOLL om man inte har en bättre tränare att sätta in.
Det är 100% en lösning för att blidka massan utan någon som helst tanke på långsiktigheten

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: i allsvenskan är det svårare att satsa långsiktigt. Går du inte upp första året går du förmodligen inte upp andra året heller. Så som seriesystemet är byggt nu är det fortsatt kraftig fördel för SHL-laget som åker ur tack vare tv-pengarna från fjolåret. Det ska krävas en del flyt, Djurgården hade flyt ifjol att det var ett svagt och sargat Oskarshamn som kom ner. Hade HV71 åkt ur 2024 så hade Djurgården med stor sannolikhet än i dag varit kvar i HA.

Därför blir den långsiktiga satsningen i allsvenskan mindre värde beroende på vad målsättningen är. Om styrelsen i Modo hade som målsättning att gå upp direkt så var det väl rätt beslut att sparka Karlin då spelet sett bedrövligt ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss:

Jo, det är ju fascinerande att det först nu går upp för många att MK aldrig var bekväm med att bara gå ner och vända. Att detta till och med undgått styrelsen är nästan ännu mer anmärkningsvärt, trots att det varit tydligt från dag ett att kontinuitet är hans grej.

Man kan inte anklaga styrelsen för att ha örat mot rälsen i alla fall...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: Precis som Trilske säger så tvärvände det till matchen efter där man genomförde kanske säsongens bästa bortamatch. Det är ju lite märkligt om man inte har något grundspel..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Intressant…. Hur många fler lag följer efter?, gissningsvis en hel del!

-Nu har Vaasa Sport informerat spelarna om att klubben är beredd att sälja stora delar av truppen i jakten på ekonomiskt och sportsligt handlingsutrymme inför nästa års måstesäsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Jo, men det ena utesluter inte det andra. Finns inte en klubb i hela hockey-Sverige som inte har som mål att jobba långsiktigt.
Målet är alltid att ta klivet upp, men det är också att bygga en förmåga att kunna utmana varje år och utvecklas.
Det fattar såklart styrelsen också, men man har inte stake nog att stå på sig när det blåser.
Istället måste någon kastas till pöbeln för att visa på handlingskraft.
Patetiskt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
1921ofHockey:
Håller med dig fullt ut, jag gillar verkligen Karlin och hans filosofi med offensiv ishockey.
Men upplever efter många intervjuer och poddar att han sällan är självkritisk, alltid bara ursäkter, detta tar tid osv.
Tror att Karlin föll på sin egen tjurighet.
Fanns knappt något han ångrade efter intervjun med Lars, t.o.m boxplayspelet.

Sv: Silly season
SIF#29: O’Rourke är väl fortfarande på bordet men inväntar ett OK från Laval Rocket. Frågan är bara om modo vill ha två Nordamerikaner eller en stabil Berg på backen. Sen vet jag inte hur nära det är med Berg.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Då faller det på Gradin då med andra ord.
Värvat spelare som inte tar ansvar och har rätt karaktär?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva:

Jag förstår faktiskt inte hur man kan tro att MK hade "tappat laget" med tanke på hur man under samma bortaresa avslutar med stabil seger mot BIK, tog protesten slut efter Vimmerby/Troja?

Eller kan det vara så enkelt att det stora problemet faktiskt är spelarna själva? Där kan väl Sebbe visa lite ledarskap (något som uppenbarligen saknas i detta lag) istället för att kasta skugga på tränaren.

VIK visar ju typ samma tendenser som oss (bristande ödmjukhet mot sämre lag, steppar upp mot topplag) men knappast någon tvivlar på att Peter Andersson är deras viktigaste addering för att få ordning på det sportsliga, och man är näst sist i tabellen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
1921ofHockey: ja eller så skulle styrelsen (via Gradin) anställt en annan tränare? Jag får intrycket att Karlin har långsiktighet i precis allt han gör, genomsyrar honom verkligen. han är ju helt fel tränare om det var det målet styrelsen haft hela tiden.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: det är ju iaf glasklart att man inom föreningen inte hade samsyn på den här säsongen .

Är styrelsens prio (och kanske gradins) att vi går upp direkt så kommer det såklart delvis ske på bekostnad av långsiktighet. Det är ju dödfött att gå in i en säsong med sådan osynk mellan huvudtränare och resten av huvudkvarteret. Tycker egentligen det är det som är mest uppseendeväckande och oroande i det här. Man skulle isf såklart kickat Karlin vid degraderingen och anställt en huvudtränare som var med på samma spår.

Sv: Silly season
SIF#29: Håller med om ÖA, missar så uppenbara lägen till följdfrågor gång på gång.

Sv: Silly season
Matt Anderson måste var det minst diskuterade nyförvärvet någonsin.

Jag fortsätter min kritik mot ÖA och konstaterar att man återigen inte ställer några följdfrågor.
Är Ryan O'Rourke ute ur bilden nu eller är han fortsatt intressant?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:
Det är inte paniken att vi låg 4:a utan det faktum att spelet liknande skit. Ohlssons ord vägde tungt, med all rätt. Det kanske viktigaste han gjort den här säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Jag hade bytt bort varenda en av de där spelarna du nämner mot MK, särskilt då tränaren är det enda man kan ha någon form av vettig kontinuitet med idag. Hälften av spelarna du nämner är dessutom i praktiken sopslut (ok liten överdrift).

Men jag förstår inte varför du verkar tro att allt är under kontroll och att "organisationen är tryggad" bara för att det finns massa spelare med MoDo-koppling i truppen, det är då inget självändamål för egen del eller som automatiskt kommer ge oss framgång.

Det räcker med någon enstaka som kan peka ut riktningen och sätta standarden, men då ska det ju handla om kvalitet också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag tycker att Karlins uttalanden vittnar om att han inte är rätt man för uppdraget. Han kan absolut få tänka att utveckling tar tid och ha det som sin filosofi, men om klubbens uttalade målsättning är att gå upp direkt kan inte han som huvudtränare ha en treårsplan i huvudet. Han måste följa styrelsens mål.

Målet i sig är också rimligt. Varför ska inte vi kunna både ha det målet och klara av det, om HV71, Brynäs och Timrå kan göra det? Karlins uttalanden avslöjar och blottlägger roten till det onda – något vi återkommande diskuterat och spekulerat kring i det här forumet, nämligen att kravställan är för LÅG.

Om Freddan och Totto är rätt duo att ta upp det här trasiga skeppet till SHL återstår att se, men en förändring i båset behövdes. Det tycker jag är tydligt när man läser vad MK säger till media.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Det är snarare panik som tagit oss dit vi är idag.
Om man lyssnar på vad Karlin säger så är det kontinuitet, kontinuitet och kontinuitet som gäller.
Vilket också stämmer på i princip alla lag som gått upp senaste åren.
Djurgården behövde 3 år trots en riktigt stark trupp alla åren.
Brynäs behöll lejonparten av sin SHL-trupp och framförallt spetsen.
Löven har fått bygga i lugn och ro under ett antal år och är nu överlägsna i årets serie.

Att folk har haft panik över att vi ligger 4:a eller bättre denna säsong borde man kunna hantera, men att styrelsen agerar som en vindflöjel och sparkar vår bästa tränare och därmed slänger ut klubben i en oviss framtid är bara sanslöst korkat.
Hade räckt att lyfta in Rohdin och skicka Sundell till hockeygym, sedan invänta några backar.

Jag är rätt säker på att Freddan blir vår nya kontinuitet om vi iaf tar oss till kvart och där åker ut mot Löven.
Då kan man skylla på den ”dåliga” starten.

Största anledningen är dock att det är den enklaste(och fegaste) lösningen. Av precis samma anledning fick Hinken förlängt trots att han om någon kan ifrågasättas de senaste åren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: dog lite?

Liket är fan stendött. Sorry.

Sv: Södertälje - MoDo 2025-12-19
Icetheman: Han lämnade väldigt tidigt för att Frölunda viftade med ett kontrakt, lyckades inte slå sig in, fick lite speltid, hamnade på sidan, lämnade en sväng för Rögle där det var samma sak, kom sen ”hem” till Modo, fick speltid och kunde utvecklas och då först började karriären att ta fart.

Korkat kanske var att ta i men osmart var det iaf.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hägglundsmaffian: eh fast va fan man måste ju fatta hur jävla förråd han kände sig av freddan

Sv: Södertälje - MoDo 2025-12-19
Willow: Jag måste säga att jag är väldigt överraskad över att Woods gör poäng och vekar hittat lite av en andra vår för tillfället. Håller med om mycket i Gavelos i lägg då Woods enligt mig varit en extremt opålitlig spelare för MoDo och för HV. Visst han kommer in i stim ibland men är sedan osynlig i 20 matcher. Får ge honom att han I slutänden får ihop poäng på kontot men definitivt inte någon man håller i handen när åskan går. Tycker det var märkligt att HV tog honom men å andra sidan har deras sportchefsarbete varit konstigt så det kanske inte är så märkligt ändå. Verkar vara en bra kille så det är fint på det viset. Tycker inte Gavelo behöver pudla alls för det inlägget för det är för det mesta spot on. True-jämförelsen undantagen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: det må kanske stämma, men då får Löven ut betydligt mer av sin trupp. Löven ligger etta i pk och fyra i pp. Leder dessutom ligan överlägset i både poäng och målskillnad.

Ett rejält underbetyg för oss om vi ligger så pass långt efter Löven med liknande budget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: det räcker att lyssna på Thomas Rhodin i 30 sekunder för att inse hur nödvändigt det var att vi plockade hit en ny tränare som inte vart med på resan förut med Karlin/Hinken.

Det är lätt att bli hemmablind och bekväm som supporter. Luta sig tillbaka och låta hemvändarna få styra skutan i valfri riktning. Protester ska slås ner med argument som "ja men Larry Hurras då" eller liknande tomma tunnor argument.

Vi har vart på fel väg under nästan två års tid. Vi har fortfarande kvar Hinken. Vi har kvar Olofsson, Ohlsson, Pettersson, Berglund, Gästrin, Hallin, Norén och andra lokala spelare. Modohjärtat finns kvar men ibland måste man skruva på saker

Sv: Södertälje - MoDo 2025-12-19
Willow: JFK, du är väl den sista som ska leta i andras inlägg och använda dem, kan jag tycka.
Det finns en hel bibel på dina godtyckliga spådomar, påståenden och påhopp du kan få svara för.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2:
Fö så träffande jag Sylwanders farsa på Bishops i övik ikväll, trevlig snubbe. Han berättade att Daniel lagt av med hockeyn och att han tyckte att han hade bra år här uppe, jag höll med.

2955043 · »