Erol Ateceae: Jag menar att hade det varit mitt i seriespelet så hade med all säkerhet den typen av tacklingar blivit minst boarding 2 min eller 5 + game. Nu missade domarna den och som tur var kom Ingman tillbaka på isen. Men jag såg då ingen Karlin som stod och gapade på domaren för det. Domarna är människor de också och kan missa för oss andra uppenbara saker.
Garpenlöv är bara pinsam och jag tycker han skulle fokusera på hur sitt egna lag spelade istället för att gnälla så som han gjorde. Men han kanske är desperat.
Chamez: "Garpenlöv är bara pinsam och jag tycker han skulle fokusera på hur sitt egna lag spelade istället för att gnälla så som han gjorde. Men han kanske är desperat."
Tror Garpenlöv är van med ännu fler fördelar än de redan har, men nu försöker de maxa pressen till 11. Konstigt att de gör det i öppna rum dock. DIF har tappat finnesen... Dock kul att de delar hotell, känns mycket förtroendeingivande...
Chamez: När Garpenlöv pratar om att domarna dömt bort Djurgården hela säsongen så framstår han som vilken konspiratorisk random HS-skribent som helst.
Pinsamt ledarskap, men bottnar väl i att föreningen inser att 'ska vi slå MoDo måste vi köra fulspel o få domarna på vår sida' . Ren taktik, dock så ovärdigt.
Sportchefen ska jag inte ens nämna. Han går över alla gränser
Är detta Stockholms stolthet är jag glad att bo långt därifrån.
Hoppas verkligen vi håller oss kalla i fortsättningen också, för klass har vi
Chamez: Jadu, kommer ihåg en semi-match mot Mora där de fick med sig 3 utvisningar bara i första perioden och MoDo noll. Var intervju med Hinken i paus och han sågade istället MoDos inställning som hade dragit på sig utvisningarna.
Såg om matchen idag och det är faktiskt en rätt stabil MoDo-seger även om det gick till övertid. Vi släpper till väldigt lite farliga lägen sett över 4 perioder. Vi nöter ner dom.
Förresten underbart att Fredrik Söderström skjuter ner Garpens teori om att det är en sammansvärjning mot DIF HAHAHA
+ 4
Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
Hockeysnacks regler
Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Garpenlöv är bara pinsam och jag tycker han skulle fokusera på hur sitt egna lag spelade istället för att gnälla så som han gjorde. Men han kanske är desperat.