1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531656 inlägg · 4125 ämnen

Inlägg: 2892928

Sv: Säsongen 25-26
Jag är inte alls säker på vår backlinje. I mina ögon ser den osäker och oprövad ut, och jag är klart orolig att det kan sluta som det gjorde för Björklöven förra säsongen. Forwardssidan ser urstark ut, sjukt stark - på pappret, där tror jag de flesta är överens men backsidan ger mig i viss mån en klump i magen.

Rundblad har nu gjort två säsonger i Modo. Visst, han var kanske vår bästa back i slutet av förra säsongen. Men han har tidigare haft en tendens att komma in otränad, och han är inget fysmonster. Han behöver träning, fart och hård belastning på benen för att vara på topp. Jag är osäker på om han lagt ned det jobb som krävs. En vältränad Rundblad håller högsta allsvenska klass, men frågan är om vi får se den versionen.

Gulliksson på ÖA hade honom som etta och Viktor Berglund som trea över hela allsvenskans backar. Det känns mer som önsketänkande än fakta. Missförstå mig rätt, Bella gjorde det riktigt bra i comebacken förra året, bland annat med fina skott från blå, men tittar man på hans statistik är det minusresultat i plus minus varje år, bortsett från säsongen i Modo för sex år sedan. Det oroar.

Norén är en annan spelare man länge väntat på. Man vill så gärna att genombrottet ska komma. Han är grymt vältränad, kanske den mest tränade i laget om man ser till testvärden, fysik och det man ser med blotta ögat, men hockey handlar om mer än det. För ofta hamnar han i tidsnöd och skapar problem för sig själv. Jag hoppas fortfarande, men är långt ifrån säker.

Rönningen är en annan intressant värvning. Alla ville ha honom, så visst borde det finnas något där. Men hur bra är egentligen den norska ligan? Vissa jämför den med toppen av Hockeyettan - Hudik, Troja - andra menar att nivån är högre än så. Storhamar dominerade i fjol, och frågan är om inte nästan vem som helst hade kunnat göra bra siffror där. Rönningen är ett oprövat kort. Det kan bli succé, men lika gärna riktigt tufft när tempot höjs och Sverre börjar gå på lädret.

Persson och Bengtsson då? Om jag ska vara ärlig har jag ingen större koll på dem, och jag tror inte att jag är ensam om det. Inte ens Brynäsarna verkar ha någon tydlig bild, trots att vissa av dem är besatta av att skriva om Modo. Även dessa känns oprövade. Man får hoppas på två enastående defensivspecialister. Jag är orolig.

Vi får hoppas att The Hink har gjort sin scouting ordentligt och vet vad han gör. Det är förstås troligt att han har bättre koll än vi andra. Samtidigt finns en oro, det var ju också Hinken som grovt missbedömde centersidan i fjol, vilket i slutändan sannolikt kostade oss SHL-kontraktet.

Svarskommentarer

Sv: Säsongen 25-26
FRANS-MICHAEL:
Jag förstår inte mångas oro över vår backlinje?
Bara för att man inte sett och känner till namnen.. 2 Brynäsbackar som inte tog en riktig ordinare plats hos seriesegrana Brynäs förra säsongen.
+ 1 Norsk jätteback som vart MVP i Norge Och som flera SHL lag försökte få... ?
Men han valde oss?
Och 2 backar som har varit tongivande spelare och har SHL rutin.
Och Noren som har tagit kliv varje år och ser ut att börja få den fysik som han saknat tidigare...
Att inte dom skulle hålla i Allsvenskan?
Och sedan vet vi att Hinken kommer att pl8cka in 1 till back längre in i serien.

Men M.P var inte särskilt orolig för han hade ganska bra koll på dom där Brynäsbackarna!

Lägg där till att vi har fått in fler forwards som har i sitt CV att dom är väldugt starka i sitt defensiva jobb på.banan...
Bjerssa
Larsson
Andersdon
Mattsson.
Topping
Svettliikoff

Sv: Säsongen 25-26
FRANS-MICHAEL: Behöver backsidan vara så jävla bra då? Jag tror att vi kan gå upp även om vi inte har den bästa eller näst bästa backsidan i serien. Du nämner Björklöven som exempel men dom hade större problem än några enstaka backar. Tvivelaktigt målvaktsspel, ett felbalanserat lag med knappt några defensiva forwards som tog jobbet, ingen tydlig spel ide mm. Jag ser inte att vi kommer ha dom problemen.

Sv: Säsongen 25-26
FRANS-MICHAEL: Har hört från en bynässnubbe som ofta går på träningarna att ingen av de två kommer göra bort sig. De är inte riktigt på SHL-nivå, men borde vara bra på allsvenskt nivå. Bengtsson kom dessutom direkt från NA, vilket gör att han säkert hade en inkörningsperiod. Ingen av dem är heller lastgammal.

Är lika osäker på Norén som dig, men han kommer ha en trygg spelare på andra kanten och få spela vänsterback som han själv tycker är betydligt skönare om jag inte hört fel.

Rönning är som du är inne på en chansning på sätt och vis. Förvisso stod hans siffror ut även för att spela i Storhamar, men tempot kan bli ett problem. Framförallt om han inte har ett bra spelsinne. Tydligen tränar han väldigt målmedvetet och rimligen har han rätt bra spelsinne så det borde gå bra. Sedan är det inte ovanligt att så pass långa spelare som han tillhör kan behöva mer tid för att växa in i kroppen motoriskt. Snubben är väl 199cm.

Rundblad är jag ändå inte orolig för. Han har spelsinne och rutin, samt har aldrig varit beroende av skridskoåkningen. Givetvis hoppas jag att han tränat bra och med tanke på att han länge hoppades på SAIK talar en del för att han förberett sig bra.

Skulle det skita sig så har vi pengar för att stärka upp, men helt klart vore det bästa att om nuvarande manskap gör det bra. Jag tror också att vi har fler forwards som är betydligt bättre defensivt än ifjol. Södergran, Jasek, Ranta, Woods osv var mer eller mindre bedrövliga. Där har vi istället Larsson, Linus A, Bjersa med flera.

Jag är försiktigt positiv.

Sv: Säsongen 25-26
FRANS-MICHAEL: Rundblad ser nästan tunn ut i senaste klippet MoDo la upp idag. Måste ha gått ner 10kg?