1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533077 inlägg · 4126 ämnen

Inlägg: 2898446

Sv: Försäsong 2025
modomille: Vem har sagt något om att hitta på?
Jag tycker rankingen är seriös utifrån att han med sin kunskap och bakgrund rankar in målvakterna utefter hans kunskaper.
Sen är det såklart inget man borde lägga någon större värdering vid eftersom det är just en förhandstippning.
Lite som att på förhand tippa hela HA, Modo är tippas nog av det allra flesta helt seriöst i toppen eftersom vi på papperet kanske har det bästa laget, men det finns ju inga som helst garantier för att det blir så.

Svarskommentarer

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Ja på papperet har vi ett bra lag och därför tippas som etta. Men det är ju långt ifrån säkert att det bli så. Vi kan lika gärna bli femma. Får vi inte ihop laget till ett lag så kan man falla snabbt i tabellen, det har vi sett otaliga gånger förut i många lagsporter.

Försäsongen har indikerat att spelet och laget kanske inte riktigt sitter ihop så som vi hoppades på. Backsidan ser efter 6 försäsongsmatcher inte så stark ut om man ska vara ärlig. Varken Persson, Rönningen eller Bengtsson har imponerat nämnvärt eller klivit fram. Norén ser rent svag ut om vi även här ska vara ärlig. Det saknas rutin och bredd på backsidan och det tror jag självklart har påverkat nyförvärven. Blir nervöst och pressat och felbeslut.

Blir oerhört spännande att se hur Hinken kommer agera nu under hösten. För jag tycker nästan synd om backarna.