1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 539203 inlägg · 4136 ämnen

Inlägg: 2924185

Sv: MoDo Hockey - Kalmar HC 25-10-22 Borta
modomille: Att bli pappa för första gången kan va ganska omvälvande och olika personer hanterar det på olika sätt. Berglund kanske har svårt att va fullt påslagen och fokuserad på grund av det. Han ska kunna vara en av dom bästa backarna i HA och jag tror att han kommer vara det senare i vinter.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Kalmar HC 25-10-22 Borta
Från Hörnefors: Jag har väl försvarat Norén då jag tyckt att han har potential att vara så mycket bättre än han var inledningsvis. Såhär bra trodde jag inte.

Däremot har jag svårt för Berglund. Jag ser inte storheten. Jag tycker att han ät för dålig defensivt och spelar över sin förmåga.

Hermansson får med rätta beröm, men hans defensiva kvaliteter är verkligen undermåliga. Hans beslutsfattande är på en alldeles för hög risknivå. Han och Kelleher står verkligen ut där, men i Hermanssons fall handlar det nog mer om rutin och träning.

Sv: MoDo Hockey - Kalmar HC 25-10-22 Borta
Från Hörnefors: Något är det för nu så visar han inte ens upp någon pondus i offensiv zon. Kanske behöver han bara få göra något mål.