1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 388067 inlägg · 4136 ämnen

Inlägg: 2926652

Sv: MoDo Hockey - BIK Karlskoga 25-10-24 Hemma
Gavelo: Jag håller med. Det blir lite problematiskt när sammansättningen av fjärdekedjan redan på förhand är en helig ko som inte får ifrågasättas. Jag förstår inte fixeringen vid att vi prompt ska ha en renodlad brunkarkedja. Det gick ju rätt bra säsongen 19/20 och då hade vi en fjärdekedja bestående av Björklund, Sylwander och Hagelin.

Vore det verkligen så korkat att ha Fitzgerald, Topping, Swetlikoff och Gästrin som våra fyra ordinare centrar? T.ex:

Olofsson - Fitzgerald - Larsson
Hermansson - Topping - Carlsson
Kelleher - Swetlikoff - Mattsson
Andersson - Gästrin - Ohlsson/OP

Extra: Bjerselius

Sedan kör man boxplay med:

Bjerselius-Ohlsson/OP
Topping - Mattsson

Fjärdekedjan är ju helt värdelös defensivt, så jag hade känt mig tryggare med Ohlsson, Gästrin och Mattsson vid tekning i egen zon än nuvarande formation. Vid penalty killing kan vi i teorin både ha Bjerselius och OP som extraforwards. Topping spelade rätt mycket boxplay i Västerås och lär inte klaga över mer istid med tanke på den starka centersidan.

Tycker det är en kittlande tanke att ha fyra kedjor som är så pass jämna att det blir omöjligt för motståndarna att matcha Frögren-typer mot våra stjärnor, eftersom alla kedjor är nästan lika vassa.

Vi har så pass hög konkurrens på forwardssidan nu att det blir rent ut sagt löjligt ifall tre platser ska vara öronmärkta till Ohlsson, Pettersson och Bjerselius.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - BIK Karlskoga 25-10-24 Hemma
Bad_Brett: det ser helt klart intressant ut i teorin. Men sen får man räkna med landslagsuppdrag för juniorerna, skador och Kelleher/Jeppe som vilar sig i form till slutspelet så det lär vara FW borta mest hela tiden.

Sv: MoDo Hockey - BIK Karlskoga 25-10-24 Hemma
Bad_Brett: Sett till hur hockeyn är idag mot för 10 år sedan så är det absolut inte någon fördel längre att ha en ren brunkarkedja.
För ett gäng år sedan hade vi Possler, Bengtsson och Hedberg i en 4:e kedja, en ungdomskedja som gjorde det bra, då var det dessutom i högstaligan så ist för att behålla heliga kor och uppta platser så kan man se till att talangerna får speltid ist.

Sv: MoDo Hockey - BIK Karlskoga 25-10-24 Hemma
Bad_Brett: Ja, när Fitz kommit in vore det intressant att bänka någon av dem Förslagsvis OP. Det behövs sättas lite press på dem.

Sv: MoDo Hockey - BIK Karlskoga 25-10-24 Hemma
Bad_Brett: Har själv funderat i de banorna, alltså att någon som Bjerselius skulle kunna vara i riskzonen. En spelare som Sylwander skulle nog ärligt talat kunna göra ett liknande jobb baserat på vad jag sett hittills, men skillnaden är den tydliga/tidiga rollacceptansen.

Samtidigt är det en kedja som antagligen är byggd för slutspel och som man vet skulle komma mer till sin rätt där, vilket gör det klurigare.