1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 540390 inlägg · 4139 ämnen

Inlägg: 2930606

Sv: MoDo - Västerås 2025-10-31
DrCox: Folk måste sluta veva detta mantra att vi inte har något spelsystem.
Åker man inte skridskor ser det däremot ut som att man inte har det.
Vårat problem är 100% mentalt.
Vi är inte där. Överhuvudtaget. Igen.
Stör mig också enormt på intervjuer med spelare där de erkänner att spelet inte ser bra ut och svaret blir alltid ”men det är en styrka att kunna vinna iallafall”.
Man verkar se bristen på engagemang som något som inte är speciellt oroande, att man taggar till när motståndet kräver det.
Men uppenbarligen gör man inte det. Man har radat upp svaga insatser på sistone där det enbart är individuella prestationer som avgjort för vår fördel.
BIK-vinsten är exempelvis en skänk från ovan.
Men man verkar inte lära sig ett dugg av det eftersom man nästa match kommer ut på exakt samma sätt.

Nu är man 15 matcher in och det är dags att höja kraven.
Vore förödande att släppa iväg Löven när dom med absolut största sannolikhet blir laget att slå. Dom är en maskin som aldrig hackar medan vi nästan tagit över deras gamla roll att vara laget man aldrig vet var man har.
Känner dom för att spela hockey ikväll eller kommer det bli en plattmatch?
Den här utvecklingen måste stävjas nu, för sån inställning kommer aldrig hålla i ett slutspel.

Svarskommentarer

Sv: MoDo - Västerås 2025-10-31
Nucky: Förhoppningsvis kan förlusten bli ett uppvaknande.

Med hårdare konkurrens borde inställningen bli bättre. Med Topping, Olofsson och Fitzgerald har vi 11 spelare till 9 platser i kedja 1-3.