1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 389169 inlägg · 4141 ämnen

Inlägg: 2933305

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Gavelo:

Tycker krissnacket är överdrivet. Ni har 16-17 nya spelare det kommer ta längre tid att få ihop spelet och gruppen, sedan kommer ni förstärka backsidan med under säsong.

Det tar även en tid anpassa sig till Hockeyallsvenskan. HA är en svag liga men går man på 80% i den här ligan kan torska mot alla lag, det gäller att vänja sig det att det är rätt inställning varje match, det har jag sett Löven bomma otroligt många matcher sista åren.
Sedan är Modo också laget alla vill slå som förhandsfavorit och från SHL, det är VM-final dom matcherna, det kommer ni också märka eller har märkt.

Alla lag som åker ur brukar också gå knackigt i början det gjorde även HV, Djurgården & Brynäs och tappade poäng på hösten men efter jul och på våren var dom riktigt jävla bra. Löven vann allt mot Brynäs på hösten mem var chanslös sen. Säsongen är lång.

Ni har även bevisat ni är jämnbra med Löven i Umeå så uppsida finns trots ni inte var toppade där heller. Jag har iafl fortfarande Modo som klar favorit då ni har spetsigaste laget. Löven har heller inte blivit testade än mer än mot er och Kalmar. Vi har mest mött sämre lag och lag som underpresterat.

Svarskommentarer

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Greg P: oj oj vilken smilfink...håller du ens på Löven 🤔🤔!

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Greg P: kloka ord! Jag tycker också att modosupportrarna kan chilla lite!

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Greg P: Har inte läst allt du skrivit genom åren , men du känns som en genuin hockey-supporter, oavsett klubbfärg. Man kan respektera alla klubbtillhörigheter, bara känslan för sporten är det viktiga. Vill ju också fortfarande se MoDo som favorit, men långt till det ska avgöras.

Alltid kul med nyanserade inlägg från andra länder.