1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531021 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 294521

Sv: Vaknat?
AudibleGiraffe: Felet är inte backlinjens utan hela försvaret. Backarna tar sina spelare men det är ingen som kan ta en ev retur eller andra våg. Sen hade Jusso en sån där dag dessutom.

Andra åsikter om MoDos uppställning.
-Att ha Högardh och Salle i samma formation såg bara fel ut. Högardh försvann liksom.
-Hedlund: Han platsar inte mot sånt här motstånd. Varken som back eller center. Han var för liten och inte tillräckligt snabb för att kompensera detta iadg. Jag tror inte han vann en enda tekning i 1:a. Salle tog över det from 2:a. Sen i 3:e så tuffade han till sig men och började tacklas och ta för sig i närkanp med FBK:are. Men det är ju inte en centers roll i mina ögon.
-Varför byttes Green ut till 3:e (in kom Gästrin) han hade väl iofs inte gjort många själar lyckliga men det hade ju ingen annan i 2:a perioden heller. Det hade varit bättre att bänka Hedlund anser jag.
-Powerplay... BEDRÖVLIGT!!! På tok för lite avslut och ALLDELES för mycket "duttande". Här måste MoDo bli ljusår bättre om det skall bli kul i vinter.
-Wästlund såg osäker ut i 1:a men blev bättre ju längre matchen led.
Annars såg väl backformationerna ok ut. Dock ser man ju gärna en Hakaana att behöva betvinga framför mål och Enströms kvickhet skulle också behövts då det ibland såg lite långsamt ut.


Backproblemmet när de 3 skadade (plus en EV Hasse J) skulle jag lösa så här. Bänka Hedlund och lyft upp J.Öberg som Center. Wästlund lånas ut till nåt allsvenskt lag. Då är det 7 (8) som skall slåss om platserna.