1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546472 inlägg · 4162 ämnen

Inlägg: 2965874

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Ja, om resonemanget var att Karlin behöver en bra andretränare för att lyckas, så kan man väl säga detsamma om Freddan?

Kan inte minnas att någonting hyllade Holmström som hjärnan bakom Karlins framgångar. Nu är det helt plötsligt väldigt viktigt att påpeka att allt är Rhodins förtjänst...

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag har alltid hävdat ett Holmström var väldigt bra för Karlin. En tränare som kompletterade honom och som var bra på helt andra saker än Karlin, såsom PP och detaljer i spelet.

Sedan tror jag Freddan i alla fall inledningsvis hade mer att säga till om än Rhodin som inte kände laget alls eller hade sett spelsystemet.

Men oavsett så är de ett team nu eller jag hoppas i alla fall att de bollar idéer tillsammans och är överens om förändringar.
Sedan lär väl Rhodin jobba lite mer individuellt med backarna.
För övrigt sades det att Felix haft idéer gällande PP också. Skulle förvåna om inte både Felix och Gradin har ett finger med till viss del, med Felix som statistisk expert.

Det sades att Granberg var med i Luleås tripp till Göteborg, men han är inte uppsatt på laguppställningen. Mycket bra för oss för då är han fräsch imorgon.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Vem har sagt att allt är Rhodins förtjänst? Inte överdriva nu, Brettan!