1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 492691 inlägg · 4169 ämnen

Inlägg: 2991640

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Karlin har tränat Bjerselius i flera år.

Hur tror du det fungerar för en sportchef som värvar spelare som en tränare inte tycker är bra nog utan sätter på läktaren?

Sportchefen ska stå för långsiktiga beslut, men precis som Löven i vinter där Bogren krävde att vara med om alla värvningar och valde att ta med sig Touhimaa och Vainio. Precis likt Bjerselius, som Karlin ville ha.

Man kan beskylla Hinken för en hel del, men nu blir det bara dumt. Målvakter och sådana här värvningar är det främst andra som styrt. Zacke respektive Karlin just gällande Olofsson och Bjerselius.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Däremot är jag rätt säker på att True och Swetlikoff är två värvningar som Hinken varit mest drivande i om vi ska leta dåliga värvningar från honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Olofsson är väl en Kedén värvning. 0% chans att stora MoDo värvar en doldismålvakt vars familj råkar känns nya VD utan att han har haft ett finger med i spelet.