1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 504841 inlägg · 4189 ämnen

Inlägg: 3031446

Sv: BBs statistikhörna
När jag var uppe i Hägglunds på premiären mot Aix säsongen vi gick upp blev jag förundrad av den totala avsaknaden av bättre restauranger. På den tiden, mitt i smashburgarnas prime fanns det knappt ett hak som serverade riktiga smashpuckar. Blir väl lätt så att i en mindre stad likt Härnösand/Övik, så tar det några år innan nya koncept når staden.

Större städer som Gävle, Sundsvall och till och med Falun/Borlänge utklassar städerna i Ångermanland vad det gäller nivån på restauranger, så jag kan förstå att storstadsmänniskor med stort matintresse kan vantrivas i mindre orter.

Svarskommentarer

Sv: BBs statistikhörna
SpecterV2: Du har helt enkelt missat restaurangerna märker jag. Jag har ätit flera gånger i Umeå och minns även en artikel i VK där det stod att Umeås bästa restuarang finns i Övik... Det är svårt att jämföra, men tittar man i toppen gällande tripadvisor så är inte Sundsvall bättre än Örnsköldsvik på den biten.

Men, visst. Smashburgare kanske inte fanns, men om man tycker att det är representativt för restaurangutbudet så har vi olika preferenser.

Sv: BBs statistikhörna
SpecterV2: Du kan ju inte nämna bra restauranger och smashburgare i samma mening.